Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Jak vybrat ten správný kočárek?

Jak vybrat ten správný kočárek?

9.4.2019 - redakce Babinet.cz

Výběr kočárku patří k příjemnějším povinnostem v těhotenství. Ovšem pro někoho je však volba kočárku noční můrou. Obava, aby miminko mělo dostatek prostoru v korbičce kočárku, nafukovací kola nebo plná, malá kolečka nebo raději větší, to všechno a spoustu dalších faktorů je třeba zohlednit, aby Váš drobeček byl spokojený a dobře prospíval.

Dnes lze na trhu koupit kočárky drahé a luxusní, designové, ale i levnější varianty kočárků leckdy překvapí svou rafinovaností. Zkrátka vybrat ten správný kočárek, může být opravdu zapeklité.

Sedněte si, udělejte si pohodlí a my se Vám pokusíme poradit, jaký typ kočárku by byl pro Vaše miminko nejvhodnější.

 

Při výběru kočárku pro Vaše miminko by jste v žádném případě neměli opomenout:

 

Terén

Terén hraje při výběru kočárku velmi významnou a důležitou roli. Je důležité uvědomit si v jakém prostředí žijete a jaké budete s drobečkem podnikat vycházky a výlety.

Město:

Bydlite-li ve městě a Vaším vycházkovým teritoriem budou městské parky a různá městská sídliště, pak si můžete dovolit ten komfort a pořídit si kočárek s malými kolečky. Městské chodníky bývají udržovány i v zimě. Samozřejmě, většími kolečky vůbec nic nezkazíte a alespoň budete připraveni na nečekané výlety na venkov nebo do přírody. Odpružení kočárku je dnes samozřejmostí a tlumí nerovnosti terénu.

Venkov:

Pokud bydlíte na venkově, Vaše volba by při výběru kočárku měla být jasná. Větší kolečka jsou v tomto případě velmi praktická a při procházkách v přírodě nebo polní cestě si kočárek s terénem hravě poradí. Dnes už se vyrábějí kočárky s kombinací obou velikostí koleček, který lze rovněž použít. Díky větším kolečkům vpředu nebo vzadu nebude konstrukce podvozku kočárku tolik zatížena, než kdyby jste měli všechna kolečka na kočárku malá. Odpružení kočárku je dnes samozřejmostí a tlumí nerovnosti terénu.

Kola kočárku

Drtivá většina všech kočárků má přední kola otočná o 360°, která lze zaaretovat. (zablokovat).

Dnes rozlišujeme 3 druhy kol, které mají a nemají výhody, no posuďte sami:

Nafukovací kola - velmi dobře pruží, ale kočárek je zpravidla těžší a také je tu fakt, že můžete kdykoli píchnout.

Umělá kola - jsou lehká, tvrdší a nepruží. Většinou se používají u golfek.

Pěnová kola - velmi dobře pruží a jsou lehká. Nikdy nepíchnete.

Rukojeť kočárku

Při výběru kočárku by jste se měli zaměřit také na rukojeť.

I když je většina kočárků vybavena výškově nastavitelnou rukojetí, neznamená to, že na ní dosáhnete bez hrbení. Pokud jste vyššího vzrůstu, raději si to v obchodě vyzkoušejte. ( při výběru myslete i na výšku Vašeho partnera, který také občas zajde s miminkem na vycházku)

V letních měsících je velkou výhodou tzv. přehazovatelná rukojeť. Nemusíte s kočárkem jezdit proti směru jízdy, protože sluníčko svítí přímo do korbičky kočárku, ale jednoduše přehodíte rukojeť kočárku na druhou stranu, takže miminko si nerušeně bude ve stínu spinkat dál. Ovšem vybrat takový kočárek, která má všechna „nej", je takřka nemožné. Nezoufejte pokud Váš vysněný kočárek nemá přehazovatelnou rukojeť, jsou u jiné možnosti. U modulových řad lze otočit korbičku proti směru jízdy, tak aby Váš brouček byl spokojený.

Dnes už jsou také nejrůznější tvary rukojetí a nepraktičtější je zlatá klasická spojená rukojeť. Dále máme takzvané hokejky, ty jsou sice „in", ale rozhodně na vycházce s kočárkem nebudete telefonovat nebo v dešti, až budete držet deštník v jedné ruce a v druhé jednu holi (hokejku), zřejmě kočárek neutáhnete. Hokejky jsou určeny pro držení oběma rukama.

Tzv. volant, rukojeť kočárku ve tvaru volantu je fajn a jízdu můžete ovládat právě volantem. Zde ale platí to samé jako u hokejek, raději si jednoduchost ovládání kočárku jednou rukou vyzkoušejte v prodejně s kočárky.

 

Kočárek tříkolku nebo čtyřkolku?

Toto je opět společné téma pro všechny tři skupiny kočárků.

Tříkolky jsou dnes velice oblíbenou, módní volbou spousty maminek. Na trhu jsou k dostání kočárky - tříkolky nebo chcete-li trojkolky od různých firem. Kvalitní a méně kvalitní. Při výběru kočárku - tříkolky se zaměřte na stabilitu a proveďte si jednoduchý test. V obchodě (nebo před obchodem) si vyzkoušejte (simulujte ) nájezd na obrubník a u toho mírně zatáčejte do strany, jako by jste chtěla zahnout a najet na obrubník zároveň. Některé kočárky - tříkolky především méně známé značky výrobců kočárků z východu, mají problémy a nejsou tak stabilní, proto je lépe si toto před koupí kočárku vyzkoušet .

Čtyřkolky nebo šestikolky jsou takzvaná klasika a nelze jim snad nic vytknout. Jsou stabilní i v nepříliš rovném terénu a nepřevrátí se. Designové provedení podvozku kočárků čtyřkolek a šestikolek už dnes bývá na velmi vysoké úrovni. Šestikolky jsou většinou dodávány s menšími kolečky, ale to není na škodu. (Tedy pokud zrovna nebydlíte v horách)

 

Podle potřeb miminka, můžeme kočárky rozdělit do 3 základních skupin

- kočárky pro miminka od narození, označuje se 0+

- kočárky pro děti od 6-ti měsíců, označuje se 6+

- kočárky pro (suverénně) chodící děti od cca 15-ti měsíců

 

Kočárek pro miminko od narození 0+

Váháte mezi hlubokým nebo kombinovaným kočárkem?

Kombinovaný kočárek

- dobře zvolený kombinovaný kočárek bude Vás i miminko bude provázet do cca 2,5 - 3 let

- z nabídky dostupných kombinovaných kočárků je lépe vybrat ten, který lze kombinovat s hlubokou korbou nebo vložnou taškou na miminko, sportovní sedačkou pro děti od 6-ti měsíců a na podvozek kočárku lze nasadit (třeba pomocí adaptérů) autosedačka ( při cestování nebudete miminko budit neustálím vyjímáním s autosedačky )

- kočárky, které jsou vybaveny vložnou taškou na miminko mají nepatrně užší vnitřní prostor pro miminko, výhodou je nízká váha při přenášení miminka

- pevné korby modulových řad bývají prostornější a stabilnější a miminko leží v naprosté rovině

- kombinované kočárky, které se skládají z několika modulů lze díky Click-Clack systému (nacvakávací systém) lehce přeměnit na kočárek s hlubokou pevnou korbou, sportovní kočárek nebo podvozek kočárku s autosedačkou

- kočárek je dobře skladný

- pořizovací cena za kombinovaný kočárek vč. autosedačky se zdá být vyšší, ale ve skutečnosti je nižší než za zvlášť koupený hluboký kočárek, sportovní kočárek a autosedačku

 

Hluboký kočárek

- zpravidla má větší kola a dobře odpružený podvozek kočárku

- korba kočárku bývá prostornější

- klasický hluboký kočárek je méně skladný

- vzhledem k době užívání kočárku cca do 6, max. 8 měsíců života miminka je pořizovací cena kočárku poměrně vysoká

- zvlášť musíte pořídit autosedačku pro miminko

 

Sportovní kočárek pro miminko od 6-ti měsíců

Sportovní kočárek by měl mít polohovatelnou opěrku zad i nožiček. Opěrka zad, by měla mít nejlépe 5 pozic, až do úplné roviny. I starší miminka v kočárku rádi spinkají.

Vybírejte tak, aby miminko mělo dostatečný prostor na sezení. Miminka mají rády pohodlíčko, zvedají a koušou si v kočárku nožičky, dávají si nožičky na madlo, atd.

Sedací plocha sportovního kočárku by měla být hluboká minimálně 22 cm a minimálně 34 cm široká.

Každý sportovní kočárek by měl být vybaven min. 5-ti bodovými bezpečnostními pásy.

 

Kočárek (golfky ) pro chodící děti od cca 15-ti měsíců.

Golfové kočárky jsou určeny pro suverénně chodící děti. Slouží vlastně jako berlička, když už je Váš drobeček unavený. Ovšem i u golfek musíme myslet na pohodlí Vašeho batolátka, proto pokud máte tu možnost vyberte si „polohovací" golfky, bezpečnostní pásy by měli být samozřejmostí. Také boudička (stříška ), chránící před sluncem nebývá u golfek samozřejmostí a pláštěnka je ne vždy součástí základního vybavení. Golfky nejsou určeny do terénu, v případě, že žijete na venkově, volte raději nějakou sportovní verzi kočárku s golfovými vlastnostmi.

Na druhou stranu mají golfky několik nesporných výhod:

- Nízká hmotnost

- Velmi příjemná skladnost kočárků, často jsou *vybaveny poutkem nebo rukojetí pro snadné přenášení

- Mrštnost, resp. Jejich vlastnost reagovat na změnu směru jízdy apod.

- Cena golfových kočárků bývá přijatelná ve srovnání se sportovními kočárky nebo kombinovanými kočárky.

 

A co by jste při výběru kočárku ještě neměli opomenout?

- skladnost kočárku

- hmotnost kočárku

- úložný prostor, jeho velikost a nosnost

- pláštěnka by měla být v ceně základního vybavení kočárku

- nánožník na sportovní verzi kočárku by měl být součástí základního vybavení

možné volitelné příslušenství ke kočárku:

- přebalovaní taška,

- držák na lahve,

- slunečník nebo sluneční stříška,

- zimní fusak,

- moskytiéra,

- stupátko za kočárek atd.

 

Věříme, že jsme Vám alespoň trochu pomohli při vybírání toho pravého kočárku pro Vaše miminko a přejeme Vám hodně štěstí s Vašim drobečkem.

autor: Kateřina Podlipská (ree)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Martinela
31.12.2019 21:42

kočárek jsem vybírala podle velikosti korbičky, protože mám říjnové dítě. Takže mám kočárek Bebetto Bresso 2019 z Malviku a jsem maximálně spokojena

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip