Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak odolávát jarní únavě

Jak odolávát jarní únavě

5.4.2019 - redakce Babinet.cz

Jarní období nepřináší pouze sluníčko a kvetoucí lány kytiček. Působí především na psychickou stránku člověka. Ten by měl právě v březnu nastartovat svůj organismus k co nejlepšímu výkonu. Mnohdy se ale zdá, že právě jaro je brzdou životního elánu a ztráty energie.

Vyzbrojte se světlem

Světlo je v podstatě zdrojem, který každého člověka nabije a vrátí mu tak nejen krev do žil, ale dokáže mu na tváři vykouzlit i hezký úsměv a dobrou náladu. Pokud patříte mezi citlivé jedince, na něž změna ročního období obzvláště působí, najděte si čas, kdy se budete moci věnovat pouze sobě a kdy může vnímat a naslouchat svým nedostatkům a potřebám. Jaro bývá také častěji náročné na pracovní povinnosti. Jestliže pracujete v uzavřené kanceláři, pusťte si do svého „hnízda“ co nejvíce světla a čerstvého vzduchu. Tím dosáhnete regenerace mozku a síly splnit důležité úkoly. Světlo dokonce umí dokonale odstranit stres. V případě, že byste skutečně měla chuť do všeho praštit, vybijte se sportem. Skvělý je například tenis, ricochet, fitbox i aerobik.

Jaro je výborným začátkem pro…

Už dlouho uvažujete o nějaké změně, která zlepší váš život? Pak vězte, že jaro je tím nejlepším měsícem, kdy můžete nevyhovující zvyky zabalit a nové rozbalit. S paprsky sluníčka přichází například chuť přestat kouřit. Ženy podle průzkumů totiž s tímto zlozvykem čekají na vhodný okamžik. Pomocí cigaret řeší nejen problémy v partnerském či rodinném vztahu, ale také nespokojenost se svou postavou i malým sebevědomým. Na druhou stranu, když se chce člověk něčeho zbavit, musí na to mít pevnou vůli a energii, aby mu snažení místo pozitivního výsledku, nepřineslo jarní únavu. Právě tu mu dodá pohyb na čerstvém vzduchu, ale také vitamíny a minerály. Využít proto lze právě vyrůstajících jarních bylinek…

Nový život, zdravé jídlo

Běžná onemocnění, která se v období jara často vyskytují, nejsou ničím neobvyklým. Člověk se však může proti útočícím bakteriím a vlivům obrnit pomocí již zmíněných jarních bylinek. Opět si zde vzpomeneme na stovky let staré recepty našich babiček. Ty používaly zejména čaje z kopřiv, saláty ze smetanky lékařské a do různých placek a omelet přidávaly květy ze sedmikrásek. Jak je vidět, příroda umí povzbudit organismus. Nutné je však také připomenout, že za jarní únavu si občas můžeme sami. Pokud se musíme k pohybu venku doslova nutit a vymlouváme se například na velkou zimu, nebo pokud žaludek obdarujeme vším, co najdeme v ledničce či ve spíži, pak není divu. Takže, milí unavení Čechové, s jarní únavou si hravě poradíte tím, že se vyhnete těžkým jídlům a přejídání, zvýšíte příjem ovoce a zeleniny a v neposlední řadě se třeba po víkendovém obědě projdete po klidném lese či stezce.

Nakonec rady nad zlato

Únavě se spousta jedinců sama podvoluje a vůbec s ní nebojuje. Takřka se dá říct, že v některých případech si ji dokonce sám přivolá. Psychologové sice připouštějí, že nás na jaře může únava postihnout ve větší míře, ale na druhou stranu upozorňují, že častější sklony k únavě, jsou celoročním problémem, se kterým souvisí řada dalších vlivů. Ať už stres, nedostatek spánku, přepracování nebo náhlé starosti. Na druhou stranu na potlačení jarní únavy platí několik zásadních doporučení. Velmi účinné je každodenní otužování, které posiluje imunitu organismu. Střídání tepla a chladu můžete párkrát do týdne ještě doplnit o plavání v bazénu, o pocení v sauně či užívání v páře. Kromě toho byste se měli naučit chodit spát a ráno vstávat ve stejnou dobu. Zdravé jídlo, vitamíny, minerály a dostatečný pitný režim, je samozřejmostí.

Účinky tzv. jarní kúry byste měli pociťovat okamžitě. Člověk se bude cítit o mnoho lépe nejen po těle ale i na duši. Dobrá nálada ho neopustí, bude mít sílu na spoustu nutných povinností a krom toho ho nepřekvapí žádná nenadálá situace. A pokud ano, zaručujeme, že se z ní do rána příjemně vyspí.

 

Napsala Lucie Janečková (ree)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip