Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Indie krásná i mystická, poznejte Kéralu a Váránasí

Indie krásná i mystická, poznejte Kéralu a Váránasí

4.4.2019 - redakce Babinet.cz

Indie je zemí mnoha kontrastů a nespočtu zajímavých míst. Od Himalájí přes Taj Mahal až po Váránasí nebo Dillí. Rozhodování, která z nich navštívit, může být při prvním prolistování průvodce trochu oříšek, proto jsme pro vás s Natalií z cestovní kanceláře Go2 připravili tipy na dvě místa, která by vaší pozornosti rozhodně uniknout neměla a kde zažijete Indii různých chutí i barev. Krásnou, barevnou, poklidnou i velmi intenzivní, posvátnou, rituální i úplně obyčejnou a stejně tak poetickou.

Mystické a intenzivní Varanásí

Tady na vás dýchne pravá, nefalšovaná Indie hned v okamžik, kdy sestoupíte ze schůdků letadla. Váranásí je jedním z nejposvátnějších míst země a místní se sem sjíždí zpopelnit své zemřelé, smýt své hříchy v očistné řece Ganze a vykonat své rituály už přes 3000 let. V cvrkotu města stačí být nenápadným pozorovatelem a dostane se vám mnoha vjemů a zážitků, které se vám s vůněmi a zvuky města navždy zapíší jako nezapomenutelné chvíle indického dobrodružství.

Pobíhající děti, rušné ulice, kterým zdánlivě nevládne žádný řád, pradleny, které vyprané prádlo suší přímo na schodištích, tzv. ghátech, vedoucích k řece, to všechno jsou typické obrazy města.

Mystická atmosféra města na vás dýchne v pohřební ghátu Manikarnika, kterou navštivte s otevřenou myslí a respektem k místní kultuře. Tisíciletá tradice kremace těl pomocí 3500 let hořícího ohně na schodech Manikarnika mnohé překvapí svou grafičností a je také jedním z důvodů, proč Varanásí nemusí být destinací úplně pro každého, pro hinduisty má ale nesmírný význam. Manikarnika je neposvátnějším místem kremace a věří, že po rituálu zde vykonaném jejich duše dosáhne vysvobození. Toto město je intenzivní, naplněné rituály, pachy, zvuky, chutěmi… Chcete-li ale zažít opravdovou Indii, neměli byste ho vynechat a do jeho poznávání se můžete pustit s místním českým průvodcem, třeba v rámci poznávacího zájezdu do Indie.


Kérala, zelená kolébka ajurvédy

Do Kéraly zamiřte až do nejjižnějšího cípu Indie. Z Varanasi trvá cesta několik hodin letadlem, za každou minutu strávenou na cestě se vám ale Kérala bohatě odmění. Nabízí totiž opravdu vše, co byste si od exotické dovolené mohli přát. Bělostný písek na plážích, láká k relaxu, houseboaty, které se pohupují na hladině vodních toků zase k poznávání zátok a zelené krajiny.

Kérala je doslova protkaná vodními cestami a k poznání celé jejich délky by jeden zájezd jistě nestačil, celkem se totiž natahují do délky přes 900 kilometrů. Natalie, která má v malíku nejen tuto část Indie, doporučuje plavbu kanály řeky Allepey, kterou budete objevovat na palubě luxusního hausbotu. Krajina na březích řeky je oslňující kombinací hájů kokosových palem, mangrových porostů, políček s exotickými plodinami, rýžových políček a vesniček místních obyvatel, jejichž život tu plyne stejně poklidně, jako voda v řece.

Keralská gastronomie je neméně zajímavou součástí poznávání regionu. Kuchyně je tu pestrá a barevná, místní také narozdíl od severních částí Indie jedí maso (zejména ryby a kuřecí) a například během plavby na hausbótu ochutnáte tygří krevety servírované na banánovém listu.

Milovníci historie by měli zamířit do města Cochin, které je zajímavou směsicí indické, britské a portugalské architektury. Pokud spíše než historii holdujete šálku dobrého čaje, vydejte se do horského střediska Munnar. Kopce pokryté čajovníkovými plantážemi vám svou nádherou vezmou dech znovu a znovu. Než se vrátíte zpět k pobřeží, můžete se zastavit také v některé z rezervací pro divokou zvěř, zklidnit mysl při pohledu na klidnou hladinu jezer nebo mraky líně se převalující přes vrcholky hor.

Cestu ke klidné mysli a harmonii těla a ducha najdete v Kérale také díky ayurvédě. Je považována za její kolébku a na světě najdete jen několik málo takových příležitostí ji vyzkoušet, alespoň ve formě ayurvédské masáže, do jejích tajů ale můžete jistě zkusit proniknout hlouběji.

Všechny scenérie, zážitky a chutě uplynulých dní můžete v poklidu vstřebávat na pláži. K pozorování západů slunce vám bude šumět Indický oceán a nemusíte se bát, že by pláže byly přeplněné. Vybírat si ten svůj kousek bělostného písku totiž můžete na celých 600 kilometrech pobřeží.

Jestli se vám už teď sbíhají sliny na výborné jídlo a toužíte ho zakončit odpočinkem ve svém malém kousku ráje, inspirujte se tím nejlepším a vydejte se na dovolenou do Indie.

související:

Dalat: město květin, artyčoků a francouzského šarmu

7 romantických míst pro svatbu na Bali

Pláže, pobřeží, surfování a chill na západě USA

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip