Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rozvíjíte u dětí správně jemnou motoriku? Pomůže kreativní činnost a tvoření

Rozvíjíte u dětí správně jemnou motoriku? Pomůže kreativní činnost a tvoření

28.3.2019 - redakce Babinet.cz

Říkáte si, že jste tento pojem už někde slyšeli, ale vlastně moc nevíte, o co se jedná? Jemná motorika u dětí a její rozvoj je důležitou součástí správného vývoje především v předškolním věku. Jedná se o detailní a drobné pohyby, které jsou vykonávány rukama a je pro ně potřeba velké přesnosti. Nemusíte se ale bát žádných složitých úkolů, pomůže totiž i jen pomoc v domácnosti. Pokud ke zdokonalování motoriky zvolíte navíc kreativní činnost a tvoření, děti to určitě bude bavit.

Jemné motorice bychom měli věnovat nejvíce pozornosti v předškolním období našich ratolestí. V této době se totiž učí pohybovat nezávisle prsty a postavit palec ostatním. Zvládnutá jemná motorika je nezbytná pro všechny manuální činnosti a také k ovládnutí čtení a psaní. Nedostatky v této oblasti se mohou projevit například obtížemi při kreslení, kdy má dítě problém s udržením pastelek či při snaze zapnout knoflík.

Každodenní cvik

Děti jsou pomocníci, kteří rádi asistují při pro dospělé zdánlivě banálních úkonech a činnostech. Jim ovšem dodají pocit důležitosti a navíc, což si sami neuvědomují, pomáhají v rozvoji jemné motoriky. Nechte je proto pomáhat v kuchyni, skvěle je procvičí míchání, vykrajování, přesypávání nebo krájení měkkých surovin neostrým nožem. Jejich motoriku podpoří i věšení prádla, odemykání a zamykání, listování v knize po jednotlivých listech, šroubování víček nebo třeba namotávání vlny.

Rukodělná zábava

Procvičováním jemné motoriky lze rozvíjet i kreativitu dětí, což je taktéž velmi důležité. K tomu poslouží navlékání korálků nebo třeba sušeného ovoce, modelování z plastelíny, výroba razítek a razítkování, lepení i skládání z papíru. Starší děti pak mohou zkusit vystřihování, které je taktéž výborné a prověří jejich schopnosti. Roli podpory kreativity u dětí si uvědomují i velké společnosti, jako třeba výrobce cukrovinek HARIBO, který se na podporu dětské kreativity a rozvoje dlouhodobě zaměřuje v rámci speciálních aktivit a akcí.

Zkuste dokreslování

Děti malování milují. Co jim ale tuto zábavu trochu ozvláštnit a osladit? Připravte jim malířskou šablonu a nechte je obrázek dokreslit a dozdobit. Tato aktivita může být velká legrace především s malými dětmi, a navíc si u ní i pochutnáte.

Tip: Kreativní dokreslování

Co budete potřebovat na originální ovocné obrázky? 

  • Bonbony HARIBO Flower Power
  • Tvrdší papír/čtvrtku A4
  • Barevné pastelky, popř. fixy
  • Lepidlo

Postup:

Předkreslete dětem obrázky s jarní tematikou a následně je nechte je vybarvit a dozdobit. Děti mohou doplnit zahradu nebo louku kytičkami a šablonu celkově doplnit třeba o sluníčko nebo mráček.  U menších dětí dbejte na to, aby si procvičovaly reálné barvy – sluníčko je žluté, strom zase zelený.

Další informace najdete na: www.haribo.com.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip