Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Láska až za hrob. Jak oživit partnerský vztah i po 10 letech?

Láska až za hrob. Jak oživit partnerský vztah i po 10 letech?

28.3.2019 - redakce Babinet.cz

Jsou páry, které se nudí už po jednom roce spolu, pak ale nemá cenu spolu zůstávat i dalších pět nebo deset let. Páry, které spolu ale zůstanou takovou dobu, většinou už dávno tvrdě narazí na stereotyp. Jak z toho ven?

Když zbude jen stereotyp a nic víc, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, co děláme špatně. Možná to není vůbec nic, ale nuda se vkrade pomaličku do každého vztahu. Co s tím provést, to psychologové shrnuli jako schopnost reagovat. Co to znamená? Nesmíte druhého brát jako samozřejmost. Ti partneři, kteří spolu chtějí dlouhodobě fungovat, prožít spolu celý život a mít hluboké intimní spojení, musí k druhému stále přistupovat jako k výjimečné bytosti.

„Když partner opravdu upřímně reaguje na svůj protějšek, vztah se stane výjimečným a jedinečným a on či ona ho vnímají jako velmi hodnotný a také vytoužený. Sexuální touha prosperuje v rostoucí intimitě a reagovat na druhého je jedním z nejlepších způsobů jak vyvolat tento nepolapitelný cit i po letech, je to lepší než jakákoli sexuální pyrotechnika,“ vysvětluje profesorka sociální psychologie Gurit Birnbaumová z Izraele.

Není možné zlenivět a myslet si, že všechno co máme, je už teď vyhrané a brát to jako svůj plus k dobru. Důležité je přistupovat k druhému jako k originální, výjimečné osobě, kterou ještě dosud neznáte dost dobře. Vždy je co na tom druhém zjišťovat a objevovat. Měla by pro vás být čest vedle takového člověka být. Neustále projevujte zájem o pocity druhého a jeho názory, potřeby. zjišťujte, po čem touží.

Reagujte na druhého, zajímejte se, co chce

Vzájemně na sebe reagovat je podle psychologů naprostým základem. Muž by neměl jen přijít domů, svalit se na pohovku a dát si nohy na stůl, zapnout televizi a očekávat, že mu žena ještě přinese večeři. Žena by zase naproti tomu neměla dělat hysterické záchvaty kvůli maličkostem, přijít domů a hned se rozčilovat kvůli tomu, že něco není v pořádku. Důležitá je schopnost reagovat na sebe vzájemně a vyhovovat potřebám toho druhého. Umění je se dohodnout.

„Náš výzkum dokazuje, že partneři, kteří reagují jeden na druhého i mimo ložnici, jsou schopnosti uchovat si sexuální touhu i po mnoha letech. Schopnost reagovat na druhého, což je jistý druh intimity, je také důležitý ve vztahu, protože signalizuje, že se jeden upřímně zajímá o celkovou pohodu druhého, ale způsobem, který je upřímně otevřený a informovaný o tom, co druhého zajímá a co chce,“ vysvětluje Birnbaumová.

 

Napsala ŠT

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip