Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  6 kroků, jak na efektivní jarní úklid

6 kroků, jak na efektivní jarní úklid

15.3.2019 - redakce Babinet.cz

Jarní a vánoční úklid. To jsou zřejmě dvě nejgenerálnější čistky, které doma přes rok provádíme. V nejbližších dnech nás tak pravděpodobně zmíněný jarní úklid čeká. Jak si jej co nejvíce urychlit a usnadnit? A jak víme, že jsme uklidili opravdu všechno? Bakterie a špína se totiž drží i na místech, které běžně opomínáme. Myslíme si pak, že máme perfektně uklizeno a ejhle. Jaká sladká nevědomost. Aby k podobným kiksům nedocházelo i nadále, připravili jsme pro vás přehledný seznam, který jarní úklid doplňuje a přidává mu na efektivitě.

Co je mokré, to je čisté?

Je samozřejmě pošetilé myslet si právě toto. Je pravda, že do úklidu se nám ne vždycky chce a tak je jako berlička tato myšlenka sice dobrá, ale naprosto nefunkční. Jak tedy uklidit skutečně vše, ale netrávit nad jarním úklidem celý víkend? Počasí už přeci jen láká ven. Je tak rozhodně příjemnější vyrazit na výlet s rodinou, než se dlouhé hodiny mordovat s čištěním sporáku.

Tentokrát nově a pořádně

Do jakých činností se tedy opřít, aby byl tentokrát úklid skutečně kompletní? A jakým způsobem si usnadnit práci?

  • Nezapomínejte na koště

Košťata a smetáky. Neodmyslitelní pomocníci při úklidu. Logicky jsou proto štětiny plné bakterií a nečistot. Abyste si je nezanášeli zpět domů, použijte po každém úklidu na ony štětiny dezinfekční přípravek, než košťata poputují zpátky na svá místa.

  • Umyvadlo a baterie

Na začátku úklidu zasypte navlhčené umyvadlo jedlou sodou. Mezitím můžete s úklidem pokračovat jinde a jedlá soda pracuje na umyvadle za vás. Pak stačí jen přikápnout na mokrou houbu čisticí prostředek a umyvadlo vyčistit. K dokonalému lesku baterií vám pomůže obyčejná citronová šťáva.

  • Sporák jak by smet

I když sporák jistě čistíte po každém vaření, není od věci si ho do jarního úklidu přidat. Budete mít čisté svědomí i plochu sporáku. Postup je stejný jako u umyvadla. Navlhčenou plochu sporáku zasypte jedlou sodou a nechte půl hodiny působit. Poté vyčistěte houbou, kterou jste navlhčili octem.

  • Čalouněný nábytek

Těžko do klasického úklidu patří čištění čalouněného nábytku. Nicméně? Chcete-li rychle revitalizovat barvy a čalounění spíš provonět a osvěžit, posypte plochy pracím prášek a poté zasypte jedlou sodou. Lehce zapracujte suchou houbou a vysajte.

  • Polštáře a peřiny

K praní ložního prádla přidejte dezinfekční prostředek a vyperte nejdříve na šetrný program. Poté vyperte znovu, ale již bez dezinfekce a na klasický program. Nechte pak ložní prádlo pořádně proschnout na slunci.

  • Otevřete dokořán skříně i botníky

Na začátku úklidu pusťte světlo a vzduch i do skříní a botníků. Prospěje jim to.

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

noral
20.3.2019 07:34

Po letitých zkušenostech mám tuto strategii:vygruntuji jednu místnost včetně umytí oken a zavřu dveře.Pak jdu na další místnost.Vyhnu se tak kramaření a nepořádku a chaosu v celém bytě.

heluna
20.3.2019 13:42

Souhlasím s Vámi.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip