Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Pavel: Z manželky je BIO fanatička

Pavel: Z manželky je BIO fanatička

15.3.2019 - redakce Babinet.cz

Už dříve jsem slýchal o lesních ženách, EKO BIO matkách, lesanách a divoženkách. Nikdy jsem však do detailu nevěděl, co skutečně to znamená. Až teď, když se nám narodilo dítě, prozřel jsem. A musím konstatovat, že je to teda pořádný zápřah, vyznávání takovýchto směrů.  Normální člověk, který nikdy zdravému životnímu stylu moc nedával, si připadá jako nudle v bandasce. To mohu rozhodně potvrdit.

Měl jsem podezření, že s ženou se něco děje. Už v těhotenství si pořídila všemožné chytré knížky a do porodu z nich nevystrčila nos. Hučel jsem do ní, aby k tomu přistupovala s nadhledem. Aby se tímto pseudo směrem nenechala příliš strhnout. Naštěstí teda nechtěla alespoň rodit doma, jak jsem se obával. Myslel jsem, že takhle bude chtít svou eko etapu odstartovat. Nestalo se, k mému příjemnému překvapení. Nicméně, i přes porod v porodnici je o teď u nás doma mizerné. Látkové pleny, žádné umělé mléka pro miminko, jedině bio prací prášky, bio jídlo (díky kterému asi brzy zbankrotujeme), žádné léky, žádné kapky na bolavá bříška miminek. Z koupelny musely všechny deodoranty, protože jsou přeci plné hliníku, moje pěna na holení, parfémy, kupovaná mýdla, pasty s fluoridem, z šuplíku zmizely ponožky z umělého vlákna a autem se jezdí pouze v krajním případě. Zato přibylo několik šátků na nošení dítěte, speciální odsávačky mléka, speciální ubrousky na hygienu dítěte s lněným olejem, bambusové matrace a všude po bytě visí všemožné byliny a vonné sáčky pro posílení pozitivních energií. Já se v tomto směru absolutně nechytám a vůbec se v něm necítím dobře. Je to k zešílení. Synek pořád řve a řve. Určitě hlady. Jenže moje žena se urputně upnula na kojení, a jak jsem již zmínil, umělé mléko nám nesmí přes práh. A tak se trápí s kojením i moje žena, která nemá dostatek mléka a stejně tak náš syn. Atmosféra by se už dala doma krájet. Dusno a frustrace. Můžu jí stokrát opakovat, že malý se potřebuje pořádně nacpat, že se nám všem uleví. Nic nepomáhá. Mučí se s odsáváním a krmí ho vlastně v jednom kuse. Pak jej uváže do šátku a vyráží se svými bio kamarádkami na procházky lesem. Já si můžu dát k obědu dušenou brokolici a šoupat nohama. Milování nepadá v úvahu, protože pak přece přichází na řadu praní a žehlení nezávadných plen. Večer žena padá do postele úplně hotová, i když by přece nemusela. Všechno mi to přijde totálně přes čáru.

Jak se takhle dá žít, když na to lidi nejsou ve skutečnosti opravdově nastavení? Já chci pořádný guláš, teplo své ženy a spokojené dítě. Jak s tím mám sám bojovat, když ženě něco takto přepnulo v hlavě? Tyhle nové směry jsou opravdu na hlavu.

Pavel, 33 let

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Tonda Pařízek
15.3.2019 11:45

Roztomile vymyšleno, ale moderní látkovky se nežehlí. Pokud má žena problémy s kojením, je třeba kontaktovat laktační poradkyni, ne dát dítěti UM. A úplně jste zapomněli, že určitě neočkuje. (Předpokládat, že by si dospělý muž koupil jiné jídlo sám od sebe, když mu brokolice nechutná, je asi příliš odvážné, že?)

Martin007
15.3.2019 13:41

Mně přijde, že jste nechal situaci zajít neuvěřitelně přes čáru a v podstatě se dobrovolně necháváte ženou šikanovat. Je třeba ženě jednoznačně a asertivně vysvětlit, že takto to dál nejde a bude muset ten vztah udělat hezký i pro vás, jinak to nedopadne dobře.. Nyní je miska vah nakloněna pouze na jednu stranu a dlouhodobě to nemůže vydržet.

aaneetaa
15.3.2019 16:07

Přidávám se k p. Pařízkovi - novodobé látkové pleny se nežehlí a i ty klasické se žehlí jen po dobu šestinedělí, pak není nutně zbytí. Tedy, stěžovat si na kojení, látkové pleny, šátkování a neužívání zbytečně nadužívané chemie v podobě medikace je hovadina. Jsou to přirozené věci a dítěti je tak daleko lépe, než v těch plastových jednorázových plenách, různých chodítkách a houpátkách, která mu akorát deformují záda a ničí klouby. Na bolení bříška stačí trocha cviků, nebo masáž, nebo čaj a žádné kapky nejsou třeba. (Nebo by se měla začít žena jinak stravovat, pokud to miminko nadýmá.) Jediné, co vidím jako špatně je, že jestli je to tak a žena nemá mléko, měla by dítěti zajistit patřičnou výživu jinak. Zbytek výčtu změn - vonné sáčky, zákaz parfémů, atp. jsou trochu přitažené za vlasy. P.S.: bez auta se dá také žít a leckdy je to lepší než s ním..

starykocour
15.3.2019 17:44

Vážení, je bezva, že se sice látkové pleny nemusí žehlit, ale znám ženské co žehlí ponožky. Ty se žehlit musí ? A když ženská nemá mléko, nepomůže 10 laktačních poradkyň. Prostě to někdy nejde. Ale zdá se, že zde za čas bude článek, jak ji chuděru ten bídák opustil po narození dítěte. To bude teprve diskuze ... Že je holka hloupá jak ...(doplňte sami ) to už nikoho zajímat nebude. Hodila za hlavu 2000 let civilizace a vrátila se do doby kamenné. Co by naše babičky a prababičky za dnešní možnosti daly. To že je někdo nechce využívat je jeho věc. Z mého pohledu to je plivnutí do tváře předkům, kteří o něco podobného stáli, bojovali za to ...

kolcava
15.3.2019 21:14

Biofanatičky nemám ráda, stejně jako žádné jiné fanatičky a fanatiky. Ale, promiňte, to, co jste popsal, není žádný fanatismus!!! To je úplně normální výchova svědomité mámy, které není jedno, jestli její dítě vkročí do života plné ekzémů a alergií! Jak myslíte, že jste vyrostl vy? Zeptal jste se někdy své maminky? Samozřejmě jste měl látkové pleny (ty se tehdy opravdu ještě žehlily) a s výjimkou Sunaru a Sunarky nebylo instantní jídlo pro novorozence a děti v kojeneckém věku, takže vám maminka také všechno připravovala přímo z čerstvých surovin. A samozřejmě vás nepatlala chemií, ale co nejpřírodnějšími látkami, protože ani vy, stejně jako všechny jiné děti, jste se nenarodil s vyvinutou imunitou, ta se vyvíjí teprve po narození, takže na stravě a prostředí v prvních měsících a letech záleží více, než kdykoliv později v životě. A už vůbec nechápu, proč si stěžujete čtenářům, že chcete guláš? Tak si ho udělejte! Než jste napsal svůj nářek, měl byste ho málem hotový. V naší domácnosti jsem vždy vařila výhradně jen já, ale syn (ve vašem věku) dělá guláše a jiná složitější jídla vždy sám. Jeho žena vaří dětem, on vaří dospělým. Z domova si ten zvyk nepřinesl, ale říká mi: mami, dnes je jiná doba, kreativní jídla vaří chlapi. Moc se mi líbí odpověď Tondy Pařízka, včetně závěru. Když vám nechutná brokolice, běžte nakoupit a uvařte něco jiného.

noral
16.3.2019 13:49

Paní z článku si představuji jako ženskou v dlouhé sukni až na paty,tričku a pánských sandálech,na hlavě dredy,děcko v šátku omotaném kolem těla.Partner nejlépe taky dredy a dětský kočárek jim nesmí do baráku.Můj syn jim říká "batikovaní lidé".Tady je každá rada drahá.Prostě nic se nemá přehánět.Jo a ještě jsem zapomněla--k tomu ustrojení má hadrový batoh na zádech.

venlafaxinka
16.3.2019 14:50

Potkala jsem v létě v centru paní, jedno dítě v šátku, bez pokrývky hlavy ve 30 stupních a druhé v kočárku, taky bez pokrývky hlavy. Ona sama byla bosa a kráčela si to po špinavé ulici plné vajglů a plivanců. Ale nevím, jestli to byla taky Bio matka, nebo jestli jen neměla na boty a kšiltovky pro děti:-)

inkac
16.3.2019 15:01

Za mně to fanatička je. Ekobio matky jen to slyším a mám husí kůži. Pavel by měl prásknout do stolu a pokud před porodem mu ženská uvařila normální jídlo, má ho dostat i teď. Sama ať si jí třeba kořínky. Chlap je živitel rodiny a pokud má těžkou práci, brokolice ho nenasytí. Ruku na peníze ženská natahuje asi dost často, na ty rádoby eko bio produkty. Nynější boom farmářských trhů, kam všichni tihle fanatici choděj pro výhradně produkty z místních farem. V životě neviděli zeleninu pěstovanou bez chemie, ten krásně rostlý květák sám takhle nenarostl, ale je tam psáno bio a to stačí. Ve finále domu táhnou tašku hnusů jedovatejch a jako perličku ještě mořské příšery, ananas, mango a takové. Z našich farem.... hahaha. Že to lidem nedojde, nechápu. A komentář, ať si ho uvaří sám je uhozený, ona za něj taky nejde makat do práce....

Gaba4
16.3.2019 17:09

Asertivita a komunikace by byla na místě :)

noral
17.3.2019 08:45

Mám takové neblahé tušení že v případě článku nic nepomůže.Máme v rodině osobu,která poslední dobou téměř fanaticky propadla názoru že cukr a mouka jsou jed,takže to hlásá a propaguje při každémt telefonátu,každém setkání s členy rodiny.Už tím všem leze na nervy,at dá kdokoliv do pusy jakékoliv jídlo v její přítomnosti,pokaždé vyletí jak čert z krabičky a řve"jestlipak víš kolik jsi právě snědl cukru".?

kalupinka
17.3.2019 10:59

Znám takovou rodinu z okolí. Teď to tam už docela vře. Protože normální chlap prostě má občas chuť na knedlo vepřo zelo. Matka vychovala nošenečky, vyznávala lesní školky, její kojenci zásadně pili vodu a ne čaj či ovocnou šťávu, ona preferuje hlavně bio zdravou stravu, díky které pak nemá na oblečení dětí a jiné věci. Děti se jinde nacpou při jakékoli příležitosti vším, co jim přijde pod ruku. Máma se pak možná diví, z čeho jsou tak baculaté. U příbuzných, na návštěvě, tam, kde máma není, sprásknou všechno. Ve škole mění svačiny s těmi, co mají mámu normální. Obědy přísně matka kontroluje, musejí si brát takové ty zdravé. Ony totiž jako mlsku v pubertě dostanou od maminky pouze občas /se zářivým úsměvem samozřejmě/ takovou tu zdravou tyčinku z lékárny pro batolata. Jdou-li děti k babičce, mají zákaz lívanců, buchet, vdolků, zahuštěných polévek, počítače, televize, zkrátka mají asi povolen salát z pampelišek a čistou pramenitou vodu. Zajímavé je, že jsem maminku potkala, jak s provinilým výrazem chroupe horalku, asi si nemohla pomoct, bylo to silnější než ona. Myslím, že její muž brzy práskne do bot a za pár let i ty děti. Neříkám, že by se lidi měli přežírat a přepíjet, to vůbec. I zdravé věci jsou chutné. Nic se ale nemá přehánět. Má se jíst od všeho. Tělo si řekne, co mu chybí. Vnucovat druhým, nač chuť nemají, je podle mě nefér. Zejména u dětí, které si jiné jídlo prostě samy nemohou uvařit, koupit. Mají krom jiného právo na normální mámu.

Ely
17.3.2019 23:39

Milý pane.... Fanatismus jsem v chování Vaší ženy nenašla. Látkové pleny jsou vynikající věc, na svět malé děvčátko je používám od narození. A systém all-in-one se rozhodně žehlit nemusí. Zde radím, navrhněte ji, že jí koupíte 15 plínek all-in-one a žehlit už nebude třeba. Šátky na nošení, bio prášek na praní a bio jídlo...kde je tady fanatismus? Odsávačku na mléko mám taky a než se mi nastartovalo kojení, tak jsem ji poctivě tři měsíce mnohokrát denně používala No, na rozdíl od Vaší ženy jsem ovšem vzala rychle na milost kupované mléko, jinak by miminko zůstalo na porodní váze :D. Vaše žena není fanatik. Možná jen nechce nechat za sebou po dítěti tunu plastových plínek a cpat do něj kapky na bolavé bříško, když stačí masáž olejíčkem. Upřímně, být jí, tak vezmi rozhodně na milost umělé mléko. Dítě potřebuje jíst a když není mateřské, tak ho přece nenechám umřít hladem. A Vy koukejte být trochu podpora. Kupte ji ty nejlepší látkové nežehlící plenky, co najdete, pořiďte si nosítko a mazejte s capartem na hodinový špacír, ať si mamina může chvíli odpočinout. Podle Vás bych s látkovými plenkami a eko prášky byla taky fanatik :D. Jo a hlavně si doma nebouchejte teď do stolu. Můžu Vám odpřísáhnout, že začít arogantně poučovat kojící čerstvou matku, co všechno dělá špatně, je cesta k dlouhodobé nasranosti a Vaše postelové hrátky budou úplně u ledu, protože se jí znechutíte.

Tonda Pařízek
18.3.2019 08:42

inkac - existují takové podniky, jmenují se restaurace...

breakfast_club
18.3.2019 12:56

Pán si neumí uvařit? :D podpořte ženu v kojení, je to to nejlepší, co může svému dítěti dát, neházejte jí klacky pod nohy, začátek je nesmírně náročný na tělo i duši, ale až si to sedne, oceníte to. Utrácet za bio vám vadí, ale kupovat pemprsky a sunárek tři roky vám nevadí? kalkulačku použít umíte? až vám dítě trochu odroste, vše se vrátí do normálu, popřípadě zvažte terapii. do té doby klid a nohy v teple

Ely
19.3.2019 09:22

Pro Inkac: Vás bych doma nechtěla ani, kdyby mi za to platili. "Prásknout do stolu a ženská má uvařit", LOOOOOL!!! U nás doma se do stolu nepráská. Manžel umí vařit výborně, střídáme se :-D. O dceru se starám hlavně já, když potřebuji, je tu manžel a ten mě dokáže, až na kojení, perfektně zastoupit. A já si zajdu na kosmetiku, ke kadeřnici a cestou zpět nakoupím bio eko šílenosti :D, ze kterých pak jeden z nás uvaří parádní oběd. A to jsem na mateřské, čili samozřejmě sedím na zadku a PŘESTO si můj muž umí ten guláš uvařit sám a v tomto případě lépe než já :D. To jen tak na okraj, že existují i sebevědomí muži, kteří doma nepráskají do stolu a nevyžadují večeři, kterou MUSÍ uvařit žena :D. A pak existují takoví, který brečí v článku :D.

hapehape
19.3.2019 14:17

kalupinka - správný přístup, nic se nemá přehánět

Damián
19.3.2019 15:03

Za nás říkalo, zlatá střední cesta. Vzpomínám si na látkové pleny, musely se vyvářet a ze začátku žehlit. Vařila se zeleninová polívka a večer sunarka nebo krupice. Dnes je vše jinak. Mladí by si měli sednout a vše si vyříkat, jinou cestu nevidím.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip