Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Březen, to je poslední chvíle pro výsev paprik. Co dalšího sázíme?

Březen, to je poslední chvíle pro výsev paprik. Co dalšího sázíme?

14.3.2019 - redakce Babinet.cz

Březen je vhodným měsícem pro výsev mnoha druhů zeleniny, ale i květin. Čím dříve budou semínka v zemi, tím dříve vyrostou rostlinky vhodné pro předpěstování sazeniček. U některých druhů je to navíc úplně na poslední chvíli, protože měly být v zemi, v ideálním případě, už v únoru.

Úplně poslední šanci mají v březnu papriky. Je to celkem problematická zelenina, ale pokud se podaří vypěstovat pěkné sazenice, tak nadále roste dobře. V čem tkví háček? Semínka paprik klíčí v průměru tři týdny, ale může to být i měsíc. Proto je důležité, aby přišla do země zavčasu. Obvykle je vyséváme už v únoru, ale pokud jsme to nestihli, tak je to možné ještě i v březnu. Později se už ale nemusíte namáhat, to je lepší koupit hotové sazenice. Za pět minut dvanáct se můžeme pustit také do předpěstování brokolice.

Do pařeniště i pod textilii

Březen je nejvhodnější dobou pro výsev rajčat a melounů. Melouny je možné předpěstovat, ale musíme počítat s tím, že při přepichování rostlinky často odejdou. Podobné situace je také u salátu, i ten můžeme v současné době vysévat, přepichování ovšem může být problematické.

Do země mohou také přijít semínka karotky, rané mrkve, ředkvičky nebo bazalky. Určitě je zatím ovšem nedáváme do volné země, ale spíše do připraveného pařeniště. Jedná se o druhy, které můžeme dát i do truhlíku na balkon. Nemůžeme sice očekávat, že nám narostou kdo ví jak velké plody, něco z toho ale bude a v truhlíku navíc zelenina vytvoří zajímavou dekoraci.

Pokud nemáme pařeniště a chceme vysévat tuto lahodnou jarní zeleninku, tak je možné použít před připravený záhon, ten však po výsevu musíme přikrýt netkanou textilií. I tak bychom to měli dělat v době, kdy meteorologové již nehlásí dlouhodobější mrazíky.

Vyséváme květiny, sázíme stromy

Podobně můžeme už dávat také petržel, špenát (ten se mohl vysévat již na podzim), raný salát, hrách a kopr. Březen je vhodným měsíce také pro levanduli nebo jahody, to je ale vhodné předpěstovat. Jedná se o plodiny, které navíc budou „nést ovoce“ až na přes rok. Do volné země už může přijít cibule sazečka, česnek (ideálně nemořený v sulce – hnojivo) a rané i pozdní brambory.

Z květin můžeme dávat aksamitník, astru, kosmatec, slaměnky, nebo hvozdík čínský. Ty by měly přijít do pařeniště.

V březnu také vysazujeme ovocné stromy a keře. Je to vhodná době pro meruňky, broskvoně, nektarinky, okrasné opadavé listnáče a sazenice vinné révy.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip