Babinet.cz  /  Recepty  /  Masa a vnitřnosti  /  Plněné papriky a finta, jak na ně

Plněné papriky a finta, jak na ně

13.3.2019 - AndreaP.

Jak vysoko hodnotíte své šance, že se vám hned napoprvé podaří uvařit něco tak obávaného, jako jsou plněné papriky? Slyšela jsem na jejich adresu mnoho nevybíravých slov, zejména pak cosi o tom, že umí pomstychtivě popraskat a vydat svoji náplň napospas omáčce. Pojďme se na to ale podívat z druhé strany.

Plněné papriky chutnají jedinečně. Plněné papriky nevyžadují žádný ohromující kuchařský výkon. Plněné papriky potěší kde koho. Když se k nim budete chovat slušně a šetrně, žádná zelená potvůrka se vám z nitra hrnce mstít nebude.

Když jsem se jednoho slunného baboletního dne pokoušela nacpat tenkou, dlouhou a zakroucenou papriku alespoň malou trochou směsi z mletého masa, musela jsem odříznout paprice špičku, aby utlačovaný vzduch mohl ven a maso se dostalo co nejdál. Papriku jsem nakonec úspěšně vycpala a uvařila ke své spokojenosti, i když příště už přesně tyto tři vlastnosti nebudu vyhledávat a koupím si raději menší, tlustší a rovné kousky. ...

Finta s odříznutím špičky ovšem spolehlivě funguje i na větší papriky: kdybyste nějakým nedopatřením ponechali na samém dně vzduch, při vaření se začne rozpínat a bude chtít někudy ven. A věřte mi, že si cestu najde, i kdyby to způsobilo malý průlom v paprikové stěně. Ukrojená špička mu však cestu ven ukáže bez jakýchkoli excesů.

Pro 4 osoby potřebujeme:

  • 6–8 paprik podle velikosti
  • 500 g mletého vepřového masa nebo směsi hovězího a vepřového (1:1)
  • 1 rohlík nebo houska
  • 100 ml hovězího nebo kuřecího vývaru (nebo vody, pokud zrovna žádný domácí vývar nemáte)
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 200 ml rajčatového pyré (passata)
  • 1 lžíce hladké mouky
  • ½ lžičky soli

 

1. Rohlík roztrhejte na kousky a v malé misce je zalijte vlažným vývarem. Nechte 10 minut nasáknout. Paprikám odřízněte vršek se stopkou a vnitřek, tedy semínka a bílé blány, vyřízněte dlouhým nožem. Vypláchněte je vodou. Malý kousek špičky odkrojte, stačí jen takový, aby vznikl miniaturní průduch pro kolemjdoucí vzduch.

2. Cibuli a česnek oloupejte, nakrájejte na drobné kousky a smíchejte s mletým masem. Namočený rohlík vidličkou rozmačkejte na kaši a vmíchejte k masu. Osolte, podle chuti opepřete a důkladně promíchejte. Tím, že maso propracujete, bude lépe držet pohromadě. Masovou směsí pak za pomoci obou stran lžíce naplňte papriky. Pokud vám nějaké maso zbude, udělejte z něj třícentimetrové kuličky.

3. Do nízkého a širokého hrnce nalijte passatu a 200 ml vody. Osolte špetkou soli a přiveďte k varu. Odstavte a v zájmu pěkných neopařených rukou opatrně do hrnce, jednu těsně vedle druhé, naskládejte papriky a kuličky ze zbývajícího masa. Vraťte zpátky na plotýnku a na velmi mírném ohni, jen aby se vše sotva udržovalo při varu, vařte zakryté 30 minut. Zhruba 2x nebo 3x mezitím papriky otočte.

4. Chcete-li hotovou šťávu zahustit, rozmíchejte hladkou mouku ve 4 lžících studené vody. Papriky vyndejte deset minut před uvařením z omáčky a moučnou vodu nalijte přes cedník do tekutiny v hrnci. Ihned omáčku důkladně metličkou rozmíchejte, přiveďte znovu k varu, vraťte zpátky papriky a pokračujte posledních 10 minut ve vaření. V této zahuštěné fázi nezapomeňte obsah hrnce občas šetrně promíchat, omáčka s moukou se velmi ochotně přichytává ke dnu a připaluje nebo aspoň tvoří žmolky. Hotové jídlo podávejte s rýží nebo pečivem.

Recept je z knihy Kuchařka pro dceru od nakladatelství Smart Press.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další recepty

Náš tip