Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Časté záněty močového měchýře. Na vině jsou bakterie

Časté záněty močového měchýře. Na vině jsou bakterie

12.2.2019 - redakce Babinet.cz

Den, kdy se začne hlásit zánět močového měchýře má zpravidla jasný průběh. Problémy začnou neustálým nucením nucením na močení a pocity, že moč neudržíte. Množství vyloučené moči je ovšem minimální. To vše za doprovodu nesnesitelného pálení a řezání. To jsou klasické příznaky zánětu močového měchýře.


Soustava močových cest začíná v ledvinách, kde se moč tvoří, shromažďuje a močovody odchází do močového měchýře. K jeho vyprázdnění slouží močová trubice. A právě její malá délka u žen způsobuje, že zánětlivé bakterie a patogeny pronikají do močových cest mnohem jednodušeji než je to u delší močové trubice mužů.

Na zánět dolních močových cest mohou trpět jak ženy, tak muži. U mužů se ale vyskytuje častěji jen v dětství a poté až v souvislosti s věkem a zvětšenou prostatou. To ženy se s onemocněním močových cest setkávají mnohem častěji. Každá druhá alespoň jednou za život, 25 % žen jednou ročně a přes 20 % pak opakovaně. Příčin může být mnoho, tou hlavní je však krátká močová trubice.

Původcem problémů jsou bakterie

Bez ohledu na řádnou hygienu se tudíž může stát, že se z okolí konečníku dostanou do močové trubice (a tou následně až do močového měchýře) bakterie Escherichia coli (E. coli), které běžně žijí ve střevech a jsou součástí naší stolice. V močovém ústrojí jsou však patogenní a patří k nejčastějším původcům infekcí močových cest. Svůj počet mohou během 20 minut až zdvojnásobit a způsobit tak zánět. Není divu, že původcem onemocnění močových cest bývají v 80 % případů. Závažný problém nastává, pokud se zánět zanedbá a rozšíří se močovody až do ledvin. Takový zánět je už velmi nebezpečný, zejména u těhotných a starších žen.
Častěji se zánět močového měchýře objevuje u žen se zánětem pochvy. Vyšší pravděpodobnost jeho výskytu je i u lidí, kteří potlačují svou potřebu na močení, takže se bakterie v močovém měchýři více množí. To je příklad mužů s onemocněním prostaty.   

Podceňovat zánět močového měchýře se nevyplácí

Neléčené nebo nedoléčené záněty močového ústrojí se často vrací a opakováním mohou přejít do chronického stavu. Ten může následně vyústit až k potížím s udržením moči. Proto dodnes  nejúčinnější léčbu zajišťují antibiotika.
Jako okamžité opatření při prvních příznacích onemocnění se doporučuje zvýšit příjem nedráždivých tekutin. Jako nejvhodnější se doporučuje nesycená voda, urologický čaj nebo jiné bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým, černý čaj, káva, alkohol a kyselé nápoje jako třeba džusy. Díky zvýšenému příjmu tekutin a následnému častějšímu močení dochází k opakovanému omývaní sliznice a škodlivé bakterie se tak vyplavují ven z organismu.

Pomoc z přírody

Při zánětech močových cest jsou oblíbené a stále více doporučované přírodní přípravky, po kterých se organismus dobře zotavuje. Již po generace se využívají protizánětlivé účinky brusinek. Látky v brusince brání bakteriím v navázání  na sliznici močového měchýře a dalšímu množení. K těmto látkám patří tzv. proanthokyanidiny (PAC) - látky, které nesou hlavní zodpovědnost za boj proti zánětlivým bakteriím v močovém měchýři. V brusinkách je jejich množství různé. Spolehlivou informaci o jejich množství je možné získat jen z balení některých výrobků s brusinkami. Močopudný a protizánětlivý účinek má také Medvědice lékařská, která močové cesty zklidňuje, posiluje a zmírňuje bolesti při akutních potížích. Skvělými doplňky léčby jsou i jalovec a kopřiva.

 

Zdroj: Babinet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip