Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Dalat: město květin, artyčoků a francouzského šarmu

Dalat: město květin, artyčoků a francouzského šarmu

25.1.2019 - redakce Babinet.cz

Místo rýžových polí záhony květin, skleníky s ovocem a kávovníkové plantáže. Místo úmorného horka tolik typického pro jižní Vietnam příjemné klima s chladnějšími večery. Místo socialistických staveb francouzské koloniální vilky z počátku 20.století. To je ve zkratce Dalat – oblíbená zastávka všech, kteří touží poznat trochu jiný Vietnam.

Na své si v Dalatu přijde snad každý

Dalat je již od svého založení v roce 1912 oblíbeným rekreačním letoviskem. Díky své nadmořské výšce pohybující se okolo 1500 metrů a okolní kopcovité krajině se obyvatelé Dalatu těší z příjemního jarního podnebí. Nejprve sem v první polovině minulého století utíkali před úmorným horkem panujícím v Saigonu francouzští koloniální vojáci a boháči a nyní tak činí zahraniční turisté.

Téměř stodevadesátitisícové město a jeho okolí toho má opravdu hodně co nabídnout. Rozhodně neprohloupíme, když zde strávíme alespoň tři dny. Na své si zde přijdou nejen romantické duše, milovníci dobré kávy, labužníci a nadšenci do architektury, ale i milovníci přírody a adrenalinových sportů.

V okolní krajině se nachází množství vodopádů, jezer a hlavně skleníků, kde se pěstují řezané květiny, ovoce a zelenina. Na tržnici zde narazíme na slaďoučké jahody, velká zelená avokáda a gigantické artyčoky, ze kterých se zde připravuje oblíbený čaj. Artyčokový čaj je nabízen snad v každé kavárně a restauraci, stejně jako vynikající vietnamská káva, která  pochází právě z tohoto regionu.

Centrum města je obsypáno agenturami nabízejícími výlety po okolí. Kromě oblíbeného canyoningu na kaskádě Datanla se můžeme vydat na poznávací tour po okolním zemědělském venkově a v rámci jednoho dne navštívit jednak některé z okolních květinových farem, továrničku na výrobu hedvábí, vesničku etnika K'Ho a nebo právě kávovou plantáž, odkud si můžeme domů  dovézt třeba mletou cibetkovou kávu.

TIP: Vydejte se na poznávací zájezd do Vietnamu - Velkou cestu Vietnamem od 58 890 Kč na 16 dní a zažijte netradiční dovolenou s českým průvodcem žijícím dlouhodobě přímo ve Vietnamu.

Francouzský šarm na každém kroku

Co nám během návštěvy Dalatu neunikne je jakási evropská atmosféra, která zde panuje. Francouzský šarm zde převažuje nad typickým vietnamským chaosem. Zasloužil se o to právě fakt, že město bylo z velké části vybudováno podle přání zahraničních a především francouzských investorů. V první polovině 20.století z jedné pětiny ve městě žili právě cizinci. A tento evropský duch přetrval až dodneška. Ten pocit, že jsme se ocitli ve Francii posiluje i nepřehlédnutelný rozhlasový vysílač ve tvaru Eiffelovky stojící v jižní části města.

Prakticky v centru města se rozkládá rozlehlé umělé jezero Xuan Hong. Je to oblíbené místo pro piknik a romantická dostaveníčka. U břehu kotví šlapadla ve tvaru labutí v okolním upraveném parku stojí několik laviček.

Oblíbeným místem k procházkám, hlavně mezi vietnamskými turisty, je květinová zahrada stojící nedaleko severních břehů jezera. Zde si můžeme třeba koupit semínka exotických květin.

Za návštěvu také stojí budova vlakového nádraží, které bylo postaveno ve stylu art deco asi 2 kilometry východně od centra. Vlaky odtud jezdily mezi lety 1928 – 64, než jejich provoz přerušily útoky Vietcongu. Nyní je vlakové nádraží turistickou atrakcí a my se můžeme vydat na projížďku historickým vlakem do nedalekého Trai Mat.

Fascinující prohlídka “Bláznivého domu”

Kromě upravených koloniálních vilek skrývá Dalat jednu architektonickou kuriozitu. V roce 1990 byl v jihozápadní části města veřejnosti zpřístupněn rozestavěný dům, který je všeobecně známý jako Hang Nga Crazy House. Vzhled tohoto “Bláznivého domu” navrhla vietnamská architektka Dan Viet Nga, jejímž záměrem je přiblížit zde člověka k přírodě. Při prvním pohledu na dům budeme mít pocit, že jsme se ocitli u jedné z Gaudího barcelonských staveb. Bláznivý dům ale v sobě mísí různé prvky a najdeme zde i místa inspirovaná Tolkienem a nebo Waltem Disneyem. Prohlídka stavby je zábavná a inspirativní. Během bloudění úzkými chodbami a tunely spojujícími jednotlivé části domu si budeme připadat jako Alenka v říši divů. Kolem se proplétají umělé větve a květiny, rostou obří hřiby jako ty z Mrazíka a na stromech jsou zavěšeny obří pavučiny. Crazy House slouží i jako guesthouse a zájemci mohou strávit noc v jednom z deseti tématických pokojů věnovaných třeba medvědovi, tygrovi nebo klokanovi. Pokud zrovna některý z pokojů nemá nájemníka, můžeme do něj nahlédnout.

Labyrint schodišť nás zavede i na špičatou střechu jedné z částí domu. Tento úsek je ale jen pro odvážné a na vlastní nebezpečí. Zábradlí úzkého chodníčku klikatícího se přes střechu je velmi nízké mnohdy dosahuje jen po kolena. Nic pro jedince trpící závratí a neposedné děti. Výhledy ze střechy jsou ale moc pěkné.

I když od otevření bláznivého domu uběhlo již téměř třicet let, stavba stále ještě není úplně dokončena. Stále jsou přistavovány nové části a prvky. Přesto již Hang Nga Guesthouse posbíral několik ocenění. Kompletní dokončení stavby architektka plánuje na rok 2020.

Zaujal Vás Dalat? Jaké je Vaše oblíbené Vietnamské město? Podívejte se na nabídku zájezdů do Vietnamu od CK Go2 a pojeďte obdivovat tuto asijskou zemi.

 

Autorka: Kateřina Francová

Související:

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip