Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Knížka: Karel IV – Otec vlasti

Knížka: Karel IV – Otec vlasti

Renáta Řeháková

…když zemřel, devět dnů a devět nocí zvonily pražské zvony…

Ne nadarmo je takto označován český panovník, který svými zásluhami a činy zvelebil a do podvědomí okolního světa zapsal tehdejší české království.

Ve strhujícím románu Františka Kožíka s názvem Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského, který vyšel v nakladatelství Albatros, poznáváme Karla IV, jako nezkušeného králevice, který se po mládí stráveném v cizině vrací do zanedbané a rozkolísané rodné země, zmítané vnitřními boji a uzurpované mocenskými zájmy sousedů, aby v ní nastolil pořádek. Karel si je dobře vědom důležitosti českého království a má jasnou představu o tom, kam by jí chtěl dovést. Díky podpoře nejvlivnějších českých rodů a vynikajícím diplomatickým schopnostem se mu daří krok za krokem záměry uskutečňovat, někdy však i za cenu osobních proher a ústupků vlastnímu svědomí.

Jsme svědky jeho důvěrných zpovědí i rozhovorů, v nichž se rozhodovalo o osudu tehdejšího světa, a oceníme, jak silnou osobností byl muž, jehož jsme si právem zvolili za největšího Čecha.

Román nám dává možnost nahlédnou na život Karla IV.zase z úplně jiného úhlu. Díky Františku Kožíkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých prozaiků a jeho stylu, je velmi čtivý a děj nás zcela pohltí.

Ukázka z knihy:

…Tři hodiny po západu slunce se jeden po druhém rozezněly pražské zvony. Vyzváněly těžce, smutně, osudově. Lidé na ulicích zůstali stát jako přimrazeni. Nikdo se neptal. Každý věděl, co se stalo. Česká země se loučila se svým nejlepším králem. Ani s nejslavnější korunou na hlavě nepřestal mít české srdce, říkali učitelé studentům v kolejích. S ním musel být člověk lepší, než je, vzpomínal Bušek z Velhartic. Nyní se všechny špatné vlastnosti vrátí do Čech. Končil se podzim středověku. Na prahu času stál nový život, jemuž položil základy Karel z Čech…

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip