Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Hudební novinky: Helena zpívá Ježka

Hudební novinky: Helena zpívá Ježka

Redakce Babinet

100 let od narození Jaroslava Ježka

95 let od narození a 20 let od smrti Karla Vlacha

20 let od vydání LP „Helena zpívá Ježka“

Poprvé na CD!

Kdo by neznal písničky - Ezop a brabenec; Klobouk ve křoví; Tři strážníci; Minulost přes palubu; Don Juan waltz; Šaty dělaj´ člověka; Svítá; Peníze nebo život; Strejček hlad; Kleopatra; Život je jen náhoda; Tragedie vodníkova; Když jsem kytici vázala; Nebe na zemi...

Helena Vondráčková, Karel Vlach a skladatel Jaroslav Ježek s texty dvojice V+W, to jsou trumfy tohoto alba, poprvé k dispozici v podobě CD!

Mimořádný hudební projekt vznikl v letech 1985-1986, pro Ježka kulatě výročním (narozen 25.9.1906), pro aktivního pamětníka časů Osvobozeného divadla, „Strejdu“ Vlacha, pak bohužel tím úplně posledním. Původně divadelní songy se tu v podání Heleny Vondráčkové proměnily s citem a nadhledem moderně zazpívané a zaranžované písničky, znovu plné života.

Helena Vondráčková vzpomíná:

„Ježkovy písničky jsem měla vždycky moc ráda. Můj otec je miluje a dokonce vedl i sbor tří dívek, které je zpívaly. Hrozně jsem je tenkrát před těmi mnoha lety obdivovala a také doma s tátou Ježkův repertoár pilovala. Od dětských let tak mám moc ráda třeba písničku Svítá nebo Nebe na zemi. A nikdy jsem na ně také nezapomínala, mnohokrát při různých koncertech na ně došlo — zvláště v zahraničí. Je v nich neuvěřitelná síla domova a při vystoupeních před krajany fungují jako žádné jiné. Vždycky chvíle s Ježkovými písničkami patřily k nejsilnějším momentům koncertu..,.

A právě Karel Vlach přišel s nápadem nahrát je v novém kabátě a dát jim co nejsoučasnější hudební zvuk a interpretaci. Věřil mému citu a hudebnímu cítění, do ničeho mě netlačil. A myslím, že na výsledku je to znát. I po těch mnoha letech mám pocit, že se nám deska povedla, a jsem moc ráda, že jako největší a nejsilnější vzpomínka mi na Karla Vlacha zůstalo právě tohle album. Jsem osudu opravdu moc vděčná, že jsem ho směla potkat a také s ním pracovat. Byl to skvělý muzikant, v hudbě jeden z nejznalejších, vzácný člověk, na kterého nikdy nezapomenu…“

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip