Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nalaďte se pozitivně! Pomůže i sauna

Nalaďte se pozitivně! Pomůže i sauna

19.1.2019 - redakce Babinet.cz

Kam vkročím, tam se stýská a smutní. Lidem chybí slunce. Potřebují ho jako sůl. Všichni jsou vyčerpaní a bez energie. A hlad po slunci je v těchto zimních dnech zcela pochopitelný. Nejde však jen o dobití baterek. Slunce je potřeba i k tomu, aby se srovnala nálada a v duších nebylo tolik pošmourno. Co tedy s tím? Jak si navodit lepší náladu?

Kde není slunce, tam pomůže sauna

Sauna, i když je sice příjemné relaxační místo, slunce samozřejmě na plné čáře nenahradí. Jenže? Rozhodně vám neublíží. Své o tom vědí třeba sportovci. Ti ji navštěvují hlavně z důvodu navýšení koncentrace. Nedají na tyto vyhřáté prostory dopustit. Sauna totiž zbavuje tělo škodlivých toxinů, nebo urychluje hojení po úrazech, které jsou se sportem často spojeny.

Nemusíte však patřit mezi špičkové sportovce, abyste ze sauny měli mnoho prospěšného i vy. Taková sauna skýtá mnoho přívětivých plusů, které byste si měli pravidelně dopřávat.

Proč všichni saunují?

Sauna je už dlouhé roky velmi populární relaxací. Vyhledávanou a žádnou. Proč se ale celý svět saunuje jako o život? Proč se tedy na saunu pějí ódy?

  • Uvolňuje psychické napětí

Sauna krásně uvolní psychiku a navodí pocit pohody. Dostává úzkost pod kontrolu a odbourává agresivitu.

  • Vylučuje nečistoty z pokožky

Dýcháte nejen vy, ale také vaše pokožka. Proces, který v sauně probíhá, póry v pokožce dokonale rozšiřuje a nežádoucí škodliviny se tak snáze z pleti vyplaví. Obzvláště ženy by se tak v rámci zkrášlování neměly sauně vyhýbat.

  • Normalizuje krevní tlak

Posílení srdce a úprava krevního tlaku do normálu jsou také neoddiskutovatelnými plusy sauny.

  • Navodí zdravý a klidný spánek

Pokud saunu navštívíte opakovaně za sebou, utlumí vás a následně ukolébá až do spánku. Můžete bez obav zapojit i svá dítka. Sauna pro děti není nijak nebezpečná, budete li postupovat s rozumem. Uděláte něco pro jeho zdraví a ještě vám navíc v den saunování odpadne zdlouhavé uspávání ratolesti.

  • Uvolňuje napětí ve svalech

Díky řádnému prokrvení svalů, které má sauna na svědomí, přichází téměř okamžité uvolnění svalového napětí.

  • Pročistí dýchací cesty

Vlivem saunové lázně dochází k velmi rychlému a zároveň velice efektnímu uvolňování a odstraňování hustého hlenu, ve kterém se rády drží škodlivé mikroby. V sauně dochází k uvolnění hladkého svalstva, což je pro čištění dýchacích cest potřeba. 

  • Posiluje imunitu

Pravidelné saunování vaši imunitu doslova nakopne. Vleklé a pořád se opakující chřipky, či angíny, se vám pak budou velkým obloukem vyhýbat.

  • Zlepšuje náladu

Díky sauně jde ruku v ruce jak fyzické, tak psychické příjemné rozpoložení. Při saunování se vyplavuje hormon štěstí, tedy endorfin. Proto je zrovna tato činnost ideálním způsobem relaxace.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip