Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak předejít nejčastějším onemocněním dutiny ústní

Jak předejít nejčastějším onemocněním dutiny ústní

18.1.2019 - redakce Babinet.cz

Zlomeninou ruky nebo nohy se jen tak někdo pochlubit nemůže. Jinak je to ovšem se zubním kazem, který měl během svého života téměř každý. Zubní kaz a parodontitida představují jedno z nejčastějších lidských onemocnění. Příčinou jejich vzniku jsou množící se bakterie v ústech, které vytvářejí na povrchu zubu takzvaný zubní plak. Kyseliny, které tyto bakterie vytvářejí, postupně narušují zubní tkáň a poté napadají i zubní dřeň. Nejpozději v tomto stádiu je nutno zasáhnout, aby nevznikaly další bolestivé potíže např. v oblasti kořene zubu. Zanedbané poškození zubu musí pak zubní lékař ošetřit endodontickou výplní, korunkou.

Aby mohly zuby správně plnit svou funkci, musí být pevně usazeny v zubním lůžku, nesmí se tedy viklat. Při citlivosti zubů na podněty (sladké, kyselé, studené…) je nutné vyšetření zubního lékaře.

Zubní kaz

Zpočátku se zubní kaz projevuje jako bílá skvrna na sklovině. Pokud kaz postihne sklovinu do její první poloviny, lze jej odstranit důkladným čištěním kartáčkem, mezizubními pomůckami s fluoridovými preparáty. Pokud tak ovšem neučiníte, bakterie v zubním plaku zub poruší. Zub v místě kazu změkne, kaz se rozleptá do šířky a prohloubí se tak, že vznikne v zubu díra. Pak už nám od bolesti pomůže jen jeho vyvrtání a zubní plomba.

Parodontitida si nevybírá, jde najisto

Parodontitida se projevuje jako vleklý zánět dásně kolem zubu, který je způsoben zubním plakem, špatnou ústní hygienou a následně vznikem zubního kamene. Na vzniku parodontitidy se podílí také dlouhodobé užívání některých léků, kouření a stres, špatná imunita organismu nebo nevhodné složení slin. To, že máte pro parodontitidu určité předpoklady, ovšem neznamená, že jí musíte nutně trpět.

Prvotním stadiem onemocnění parodontálních tkání je zánět dásně. Ten může vzniknout i během několika dní od posledního čištění zubů. Projevuje se otokem zarudlých dásní a jejich krvácením při jídle, během čištění zubů, nebo i spánku. V pozdějším stádiu, pokud se tento zánět neléčí, postupuje zánět do oblasti kořene zubu, což vede ke ztrátě chrupu.

Jak parodontitidě účinně předejít

Dutina ústní je tvořena měkkým a tvrdým patrem, tvářemi, rty a ústní spodinou, ke které je připojen jazyk. Celá ústa jsou osídlena určitou mikrobiální skladbou, která za normálních podmínek nezpůsobuje onemocnění. V případě, že dojde k narušení rovnováhy mezi různými kmeny mikroorganismů, dochází k převaze patogenů, které v podobě zubního plaku způsobují onemocnění dásní (krvácení) a vznik parodontitidy. Proto je důležité vědět jak tuto rovnováhu bakterií zachovat a zamezit tak onemocnění. Předejít jeho vzniku je snadné, vyžaduje jen trochu trpělivosti a tréninku tří základních kroků, které zaručí, že problémy odezní během několika dní.

Tři kroky komplexní péče o ústní dutinu

Krok č. 1 Mechanické čištění zubním kartáčkem

Kartáčkem je třeba si čistit zuby minimálně dvakrát denně, správnou technikou, dostatečnou dobu, podle doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky.

Krok č. 2 Čištění mezizubních prostor

Pečlivé čištění mezizubních prostor brání usazení měkkého zubního plaku, který se vlivem mineralizace sliny změní v pevně lpící zubní kámen. Proto je třeba pravidelně používat některé z pomůcek jako například dentální nit nebo mezizubní kartáček.

Krok č. 3 Vyplachování ústní vodou

Tam, kde se nedostaneme zubním kartáčkem, nití ani mezizubními pomůckami, snadno pronikne antibakteriální ústní voda (např. Listerine®). Po mechanickém vyčištění zubů a mezizubních prostor, ráno a večer, si 30 vteřin vyplachujte ústní dutinu ústní vodou  Na jeden výplach je doporučována dávka 20 ml.

Několik zajímavých faktů o parodontitidě…..

• Bez ohledu na chrup našich rodičů bakterie nezpůsobí problémy, pokud jim to neumožníme

• Bakterie produkující nebezpečné kyseliny se množí i po požití malého množství cukrů dostupné po převážnou část dne (limonáda, slazený čaj a káva)

• Zubní kámen osídlený bakteriemi vzniká nad dásní i pod dásní. Patogenní organizmy v něm usídlené působí na závěsný aparát zubu tak, že ničí pevné spojení mezi zubem a kostí, což přispívá k postupnému vypadávání zubů. Pokud není včas odborně odstraněn, čeká nás postupné vypadávání zubů.

• Vznik parodontitidy podporuje kouření, dýchání ústy, špatná životospráva atd.

• Parodontittidu lze vyléčit. Vlivem špatné orální hygieny se ale okamžitě vrací.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip