Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Jak končí vánoční stromky, aneb Mohou být k dalšímu užitku?

Jak končí vánoční stromky, aneb Mohou být k dalšímu užitku?

8.1.2019 - redakce Babinet.cz

Ve většině domácností se dává vale vánoční výzdobě zhruba v těchto dnech. Po šestém lednu se tak začnou u popelnic hromadit holé vánoční stromky. Na první dobrou je to pro citlivé duše žalostný a chmurný pohled. Ale takto vyhozené stromky nemusíte litovat a oplakávat. Stromek poslouží i poté, co jste jej vynesli k ostatním odpadlíkům.

Černá skládka ano, či ne?

I vy jste zvyklí odtáhnout vánoční stromek ke kontejneru a hotovo? Ale napadlo vás někdy, že se to možná nesmí? Ač se to možná nezdá, tak spousta lidí si tuto otázku položila. Nebo alespoň o tom vypovídají hojné internetové diskuze. Pokud jste se tedy teď vyděsili tím, že snad rok co rok pácháte nedovolenou skládku, buďte bez obav. Města s odkládáním stromků k popelnicím počítají a přimhouří v tuto dobu oko. Většina měst dokonce bazíruje na tom, aby byly stromky přímo takto k popelnicím odkládány. Uděláte lépe, když stromek ke kontejneru odložíte, než kdybyste se jej s dobrým úmyslem snažili vecpat přímo dovnitř. Zabíral by tak jen místo běžnému odpadu a ani popelářům byste práci neulehčili.

Internet poradí

Ne, nemám na mysli zmíněné diskuze, ale platné informace, na které se dá spolehnout. Pokud přece jen tápete a nevíte, jak stromek správně zlikvidovat, podívejte se na webové stránky města, nebo obce a ihned budete moudřejší. Webovky vašeho města jistě tyto informace pro pořádek uveřejňují a poskytují tak vše potřebné k tomu, abyste měli jasno a pro klid duše naložili se stromkem tak, jak se ve vašem městě či obci sluší a patří.

Pokud se chcete o osud stromku postarat sami, budete muset vyhledat nejbližší sběrný dvůr. Není však vyloučen nějaký poplatek za likvidaci. I o tom by vás měly informovat internetové stránky města, nebo přímo sběrného dvora.

Tak jako tak nezapomínejte na to, že stromeček musí být vždy důkladně zbavený veškerého zdobení. To platí i pro elektrické svíčky, které vám třeba během vánoc dosloužily, ale také pro háčky i porozbíjené baňky a ozdoby.

Jak stromky nadále poslouží?

Nepočítáme li variantu, kdy si stromeček pořežete a zatopíte si s ním v krbu, najdou se i jiná uplatnění.

  • Většina stromků končí v kompostárnách
  • Vánoční stromy z velkých náměstí jsou dřevorubci opracovány na malé kousky, které se prodávají na zatopení v kotlích
  • Poté, co projdou stromky štěpkovači, poslouží jako mulčovací kůra. Malé dřevěné kousky následně brání růstu plevele. Městská zeleň je tak díky stromkům celoročně chráněna před plevelem.
  • Stromky také relativně ekologicky končívají v teplárnách a elektrárnách
  • Zvířata ze ZOO si většinou pochutnávají na stromcích, které se před vánoci neprodaly. Zapomenuté ozdoby ze stromků, které se hromadí na sídlištích, jsou pro němé tváře příliš velkým riskem

 

napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip