Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Vášeň a pláč ženských hormonů. Znáte své tělo?

Vášeň a pláč ženských hormonů. Znáte své tělo?

7.1.2019 - redakce Babinet.cz

Míváte své černé dny plné rozmrzelosti, plačtivosti a nervozity? A střídají vaše zamračené nálady dny plné optimismu, elánu, radosti i touhy po vášnivém sexu? Pokud ano, nemusíte mít strach, že tyto změny nálad má na svědomí nějaká psychóza, to si jen s vaší náladou pohrávají ženské hormony.

Jedná se o přirozený proces v těle každé ženy, který souvisí se střídáním hladiny hormonů během měsíční periody. Změny nálad a také tvrzení mužů, že ženy nevědí, co chtějí, mají na svědomí dva hlavní ženské hormony estrogen tzv. hormon dobré nálady a progesteron, jehož zvýšená hladina před menstruací může právě za rozmrzelost, nervozitu a černé myšlenky. Je však důležitý pro udržení gravidity.

 

Proč se někdy cítíte na vrcholu hory a podruhé na dně propasti?

Přestože odpověď na tuto otázku vychází ze seriózních vědeckých poznatků, je podána s humornou nadsázkou.

1. - 5.den

v období menstruace mají estrogeny tzv. hormony dobré nálady nulovou hladinu, což způsobuje nespavost a podrážděnost. Syndromy nervozity jsou však jen kapkou v moři oproti dalším útrapám, které krvácení přináší. Bolesti v podbřišku či kříži, otoky, migrény, nevolnost od žaludku a jiné zdravotní potíže, o nichž nemají muži ani tušení. Zvláště první tři dny se stávají pro některé ženy přímo očistcem. A tak není divu, že během menstruace nechtějí o sexu ani slyšet, a to nejenom kvůli zdravotní potížím. Jejich nezájem o erotiku má na svědomí také nízká hladina estrogenů. Máti příroda totiž tak zajistila nezájem o rozmnožování, protože s krví odchází z těla neoplodněné vajíčko, a tyto dny se považují za neplodné. Ale pozor, antikoncepční účinek menstruace neposkytuje stoprocentní záruku neplodnosti. Cesta vejcovodem, kde vajíčko čeká na spermii, totiž trvá několik dní. A tak i při krvácení může zastihnout spermie vajíčko ještě ve vejcovodu a provést svůj zavrtávací manévr.

A co se týče chuti na sex tak samozřejmě existují výjimky potvrzující pravidlo. Některé dámy mají právě při krvácení zvýšený sexuální apetit, protože pánevní oblast se více prokrví, podobně jako při pohlavním vzrušení.

6. - 9. den

začíná stoupat hladina estrogenů, což přináší dobrou náladu a vyrovnanost. Ženy se cítí skvěle, plné optimismu a elánu. Mají chuť experimentovat nejen v práci, kuchyni ale také v posteli. Stále stoupající hladina estrogenů je dopuje natolik veselou náladou, že dokonce snáze odpouští svým drahým jejich drobné prohřešky. Jelikož se v tomto období chystá ženské tělo na uvolnění vajíčka, zasáhla mocná příroda a pojistila chuť k rozmnožování snadným oblouzněním smyslů. A tak může stát, že se potencionální rodičky bezhlavě zamilují do samce vhodného k oplození jejich vajíčka. Matička příroda, aby zajistila vhodné lidské kandidáty na přežití lidského rodu, vybavila dárkyně života speciálním čichovým a chuťovým radarem, jímž podle pachu mužských feromonů, nebo podle slin, otestují genetickou vhodnost protějšků k plození potomků. Test má však malou chybičku. Geneticky vhodní rozmnožovatelé si nemusí rozumět po duševní stránce, a proto by si ženy měly dát pozor, aby v čase hormonální euforie snadno neztratily hlavu.

10. - 14. den

se stoupající hladinou estrogenů se cítí ženy stále lépe. Jsou plné optimismu, entuziasmu, a také hravé a rozpustilé. Jelikož nastávají plodné dny, naprogramovala jim matka příroda nejenom lačnost po sexu, ale také vylučování feromonů, které přitahují muže.

Vzrušují je chlapáci se strniskem, neboť v jejich podvědomí vyvolávají iluzi odolného samce, jehož genový potenciál zajistí přežití rodu. Dokonce se mohou vynechat romantické večeře i předehry a jít rovnou na věc.

15. den

kulminuje hladina estrogenů a vylučuje se progesteron k udržení gravidity, což znamená nejplodnější den alias ráj pro muže. Estrogenová euforie způsobuje touhu po bouřlivém sexu. Ve víru vášně ženy mnohdy své drahé překvapí svou sexuální fantazií, nebo přístupností k erotickým hrátkám, které jindy bývají tabu. A nejenom vášnivou touhou po milování, ale také snadným dosažením orgasmu si matka příroda v nejplodnějších dnech opět pojistila apetit lidských samiček na rozmnožování. Jejich nezkrotná touha po oplodnění“ je žene nejenom do nevěry, ale některé vyhledávají i sex na jednu noc.

16. - 20.den

kolem 16. dne začíná hladina estrogenu klesat, s ní i plodnost a stoupá progesteron. Se snižováním hladiny estrogenu klesá dobrá nálada a vyrovnanost.Teď naopak nastal čas na něžnou dlouhou předehru. “Chlapáci“, by se měli změnit v něžné muže, protože jedině galantností, romantickými večeřemi a hýčkáním naladí své drahé polovičky na milování. Kolem 16. – 17. dne vystřídá chuť na divoký sex, chuť na jídlo, avšak ukájet chuťové buňky se nevyplácí, protože organismus ukládá vše na tuky. Teprve až od 18. dne začne tělo dobře spalovat, čehož lze využít pro začátek redukční diety. Přesto však může dojít přibývání na váze, protože tělo zadržuje vodu. Navíc se objevují pupínky, zvýšená citlivost dásní, mastí se vlasy apod.

21. – 24. den

kolem 21. dne dosahuje progesteron maxima, což se projevuje podrážděností, plačtivostí, rozmrzelostí. Ženy mají hádavou náladu, jsou háklivé na jakoukoli kritiku. Cítí se zbytečné, nepochopené, zanedbávané, nechtěné, nemilované. Otoky, pupínky, mastná a povadlá pleť přispívá k tomu, že si připadají ošklivé. Nevědí, co chtějí. Vyžadují hýčkání. Ale opět existuje výjimka, potvrzující pravidlo. Na některé ženy má progesteron uklidňující účinky.

25. - 28.den

oba ženské hormony poklesnou na minimum. Nastává krize, vládu přebírá premenstruační syndrom. Všechny nepříjemné pocity kulminují, navíc se přidávají migrény, bolesti v podbřišku, zádech a hlavně chutě k jídlu, především na tuky. V tomto období mohou muži situaci zachránit snad jen čokoládou neboli inteligentní drogou, která zlepšuje náladu. Zatímco některé ženy se před menstruací utápí v černých myšlenkách, jiné se cítí nejlépe, protože mají jinak nastavenou hladinu hormonů.

Samozřejmě, že ne všechny hormonální změny pobíhají u všech žen ve stejné dny, protože menstruace trvá 3 až 7dní, a tudíž perioda změn se může pohybovat mezi 1-7, 8-14, 15 –21 22-28.

Autor: Hana Formánková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip