Babinet.cz  /  Recepty  /  Studená kuchyně  /  Co nachystat k silvestrovskému pohoštění?

Co nachystat k silvestrovskému pohoštění?

29.12.2018 - AndreaP.

Máme za sebou vánoční svátky jako takové a nyní se nacházíme sice ve svátečním, ale takovém mezidobí dá se říct, kdy očekáváme Silvestr a s ním spojený příchod nového roku. To pochopitelně znamená opět přípravy dobrých pochoutek a pohoštění, ať už to jsou různé pomazánky a chlebíčky, saláty, jednohubky, kanapky, sladké i slané zákusky a podobně, kterým se zde budeme věnovat.

Co si na začátek ale o samotném Silvestru můžeme říct?

Jedná se o historickou postavu. Sv. Silvestr se narodil koncem 3.století našeho letopočtu v Římě. Jako křesťan byl zpočátku pronásledován, ale v roce 311, kdy císař Konstantin povolil křesťanství, byl zvolen papežem. Podle legendy pokřtil samotného císaře i jeho ženu. Svatý Silvestr zemřel roku 335, a to v den 31. prosince. Odtud také vychází oslava jeho svátku na poslední den v roce.

Vraťme se ale k vaření jako takovému. Co si můžeme říct o silvestrovské tabuli? Až do 19.století byla silvestrovská tabule téměř stejná jako ta štědrovečerní. O něco později bylo zvykem jíst o půlnoci teplý ovar, kroupy a čočkovou polévku, znamenající  peníze, stejně tak křen s jablky. Na bohatších stolech nechybělo pečené selátku, symbolizující bohatství. Nemělo se ale konzumovat nic, co mělo peří a nebo rychlé nohy, protože se věřilo, že by štěstí a majetek uletěl či utekl pryč.

Naše tipy na pohoštění :

Zůstaňte s námi a žádný skvělý recept vám neuteče, jak je již uvedeno výše, naše silvestrovská jízda právě začíná ...

(zdroj - Velká kniha lidových obyčejů a nápadů pro šikovné ruce - M.Bestajovský)

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další recepty

Náš tip