Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak (NE)krmit pejsky o Vánocích: Čím je “otravujeme?“

Jak (NE)krmit pejsky o Vánocích: Čím je “otravujeme?“

16.12.2018 - redakce Babinet.cz

Vánoční čas je pro mnohé z nás obdobím, kdy si všeho dopřáváme ve velkém. Neodpustíme si porci salátu navíc, kousek smaženého kapra také dlouho nezůstává ležet ladem skladem a z cukroví jsme už okusili všechny druhy z nabídky. A teď ruku na srdce. Kdo důsledně odolá psí němé tváři, která poslušně sedí u vašich nohou a žadoní pohledem o nějaký ten VÁNOČNÍ pamlsek? Málokdo. Jenže odborníci a veterináři se nad tímto lidským zlozvykem káravě mračí. Proč?

Každé VÁNOCE totéž: Psa NIKDY nekrmíme lidským jídlem

Rok co rok je apel stejný, a i přesto málokterý páníček dbá těchto moudrých varování. Psům tak podstrkujeme skoro vše, o co zažádají, a myslíme si, že tohle jim přece nemůže ublížit. Že jsou v tom a v tom jen samé dobré věci a tak se přece nemůže nic stát. Ale ono bohužel může. A stává se. A pak je to váš pes, který dojede na vaši scestnou myšlenku.

Psí metabolismus totiž ani zdaleka není stejný, jako je tomu u člověka. Tradiční české VÁNOCE jsou o spoustě cukru, tuku a mouky. Psovi tahle nezdravá VÁNOČNÍ pecka pořádně zavaří a bude mu pěkně špatně. Objeví se průjem, zvracení, poškození trávicího traktu, nebo problémy se slinivkou břišní.

Úplně stejný zákaz platí pro bramborový salát, smažená jídla, pomazánky, vánočky s rozinkami, cibuli, česnek, makadamové ořechy, avokádo, atd.

Ale ta čokoláda je přece kvalitní

Když pejskovi podstrčíte čokoládový košíček s tím, že se teď taky poměje, protože je v něm kvalitní čokoláda, BUM! Děláte pro něj momentálně to nejhorší, co můžete. Čokoláda je pro psí mazlíky naprosté TABU. Kvalitní, nekvalitní, levná, drahá, jakákoliv. Čokoláda musí zůstat pejskům úplně zapovězena. Obsahuje totiž látku, která je pro psy a kočky toxická. Tedy, ano správně, nazvěme věci pravými jmény, je pro ně JEDOVATÁ. A čím více kvalitní čokoláda je, tím více kakaových bobů obsahuje. Suma sumarům: více jedu jako vánoční nadílka pro vašeho čtyřnohého kamaráda.

Máte jiné možnosti

Pejskovi můžete o VÁNOCÍCH dopřát i bez toho, aniž byste ho bezhlavě hnali hrobníkovi na lopatu. Podívejte se v obchodech po psích sušenkách, nebo si nechte přímo poradit od odborníka jiné produkty. Uděláte tak mnohem lépe, než když psa budete chtít sice velkoryse, ale nezdravě ládovat lidskými VÁNOČNÍMI dobrotami.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip