Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak levně vyčistit koberec? 4 perfektní triky

Jak levně vyčistit koberec? 4 perfektní triky

15.12.2018 - redakce Babinet.cz

Sdílí s vámi domácnost děti, nebo domácí mazlíčci? Pak je to kapka kakaa tady, popelavá šmouha jinde. Tohle se párkrát opakuje a původní vzhled koberce je ten tam. Je po parádě a vypadá to, že svá nejlepší léta už má za sebou. A přitom jste koberec kupovali teprve před třemi roky … Pokud tedy zamýšlíte vyčistit ještě na poslední chvíli koberce a udělat tak pomyslnou poslední tečku za vánočním úklidem, ukážeme vám dnes jak na to. Času není nikdy nazbyt. A před VÁNOCI to platí dvojnásob. Proto jsme mezi babskými radami vybírali triky, které fungují rychle a spolehlivě.

Prý: Co je mokré, to je čisté

Mokrý povrch svádí k dojmu, že si s ním opravdu dal někdo pořádnou práci. Jenže ne vždy je mokrá cesta správnou cestou. U vlněných a hedvábných koberců je voda tabu. Drhnutí mokrých vláken při snaze zbavit se skvrny se vám může vrátit v podobě zkroucených a poškozených patvarů. Do hladkého koberce namokro spíš vydřete mapu, která nebude do celkového vzhledu už nikdy pořádně zapadat. Pozvěte si proto na tento typ koberců raději odborníka, nebo se porozhlédněte po produktech, které jsou určeny právě k suchému čištění.

Babské rady radí

1. Sůl a minerálka

Smíchejte sůl s neslazenou minerálkou. Tuto směs aplikujte tam, kam potřebujete. Nechte hodinku působit. Lehce zapracujte kartáčem, vyčistěte a poté dosušte hladkým hadrem.

2. Ocet

Stačí smíchat 40 ml octa v v litru vody. Rozprašovačem naneste na skvrny a zapracujte opět kartáčem. Nechte působit půl hodinky a dosušte hladkým hadrem.

3. Čaj

Podle babských rad si s tmavými koberci nejlépe poradí obyčejný čaj. Uvařte proto sypaný čaj z jakýchkoliv lístků. Sceďte a vyzbrojeni čajem se vrhněte na špínu. Zapracujte do koberce hladkým hadrem a krouživé pohyby provádějte opravdu velmi jemně. Koberec nedřete, aby vám nezůstaly místo čistoty světlé fleky. Nechte 15 minut působit a poté dosušte.

4. Sníh

Pravda, v posledních letech je to poměrně scifi metoda, ale třeba budeme letos překvapeni. Když chcete koberec spíš revitalizovat a vrátit mu barvy, pak je sníh značka ideál. Stačí ho rozsypat v přiměřeném po koberci a smetákem ho zapracovat. Špína se loučí a nastupují zapomenuté barvy.

A jaký je váš spolehlivý způsob na čištění koberců? Popelnice, nebo vaše speciální domácí metoda?

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

jannajanna
17.12.2018 08:25

Proboha, kdo to psal? Sice v dobré víře pomoci, ale....posypat DOMA koberec sněhem a koštětem ho zapracovat je dost dobře nerealizovatelné. To rovnou můžeme koberec postříkat vodou, bude mokrý a špinavý dál, tedy vyjde to nastejno. Za mého dětsví se koberce ještě běžně nosily ven na sníh, ale za 1. to nesnesou všechny typy a za 2. koberec se nejprve řádně vysál luxem nebo vyklepal plácačkou na klepadle a teprve pak se položil vrchní stranou do sněhu a znovu pořádně vyklepal. Následovalo řádné ometení zbytků sněhu ještě venku. A vše muselo být na mrazu, právě proto, aby se koberec nenamočil.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip