Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Jak vypadalo pohřebního lože Otce vlasti?

Jak vypadalo pohřebního lože Otce vlasti?

4.12.2018 - redakce Babinet.cz

Rekonstrukci pohřebního lože Otce vlasti – císaře a krále Karla IV. – a luxusní repliky jeho korun budou k vidění v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Muzeum tak připomene 640 let od panovníkova úmrtí a zároveň se tím připojí k oslavám stého výročí samostatného státu Čechů a Slováků. Instalace bude doplněna přednáškami a dalšími programy s tématikou doby, v níž zemřel jeden z největších panovníků naší národní historie.

„V roce 2016 se muzeum v Jílovém připojilo jako většina organizací k oslavám 700. výročí narození Karla IV. Letos si připomínáme osmičkové jubileum (zemřel 1378) od úmrtí tohoto panovníka a jako jedni z mála jsme připravili vzpomínkovou výstavu. Karel IV. se totiž úzce váže k Jílovému, neboť v roce 1350 udělil hornické osadě městská práva a za jeho života zde vrcholila těžba zlata, což byl zdroj pro Karlovy velkolepé podniky,“ připomněla ředitelka Regionálního muzea v Jílovém u Prahy Šárka Juřinová.

Muzeum představí jedinečnou rekonstrukci pohřebního katafalku císaře a krále Karla IV.  Díky kronikářským zprávám i autenticky dochovaným textiliím jsou známy barvy, střih i vzory pohřebního roucha Otce vlasti. Rekonstrukce tohoto oděvu bude součástí trojrozměrné instalace, která v životní velikosti představí pohřební lože s tělem zesnulého panovníka. Expozici doplní dokonalé repliky korun Karla IV.  Tři z nich – císařská koruna Svaté říše římské, Svatováclavská království českého a Lombardská tzv. železná koruna království italského – budou přímou součástí rekonstrukce pohřebního katafalku. Čtvrtá koruna římského krále, která na císařově katafalku nebyla, bude umístěna v samostatné vitríně. Koruny jsou přesné vědecké kopie vyrobené zlatníkem Jiřím Urbanem. Tyto vzácné klenoty muzeu zapůjčil ze své soukromé sbírky JUDr. Oldřich Beneš.

Karel IV. zemřel na Pražském hradě v sobotu 29. listopadu roku 1378 tři hodiny po západu slunce. Dalších 11 dní bylo jeho nabalzamované tělo vystaveno v hradní síni. Velkolepé pohřební obřady, při nichž panovníkovy ostatky putovaly po pražských kostelech, začaly 11. prosince. Císařův katafalk neslo 30 mužů, dalších 564 mužů oděných v černém ho provázelo s rozžatými voskovicemi. V průvodu, který čítal na 7 000 osob, kráčeli všichni církevní preláti, přední šlechtici království, zahraniční knížata i konšelé Starého a Nového Města pražského. V pondělí 15. prosince bylo tělo Karla IV. uloženo do královské hrobky v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava. Nad rakví zesnulého císaře ve své smuteční řeči Mistr Vojtěch Raňkův z Ježova poprvé pojmenoval Otcem vlasti.

Datum významné události patří také k osudovým osmičkám naší historie. Výstava bude symbolicky otevřena 11. prosince, tedy přesně 640 let od chvíle, kdy Prahou vykročil pohřební průvod Karla IV.

 

Výstava probíhá od 11. prosince 2018 do 3. února 2019

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip