Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Šest rad, jak zvládnout vánoční úklid a na nic nezapomenout

Šest rad, jak zvládnout vánoční úklid a na nic nezapomenout

3.12.2018 - redakce Babinet.cz

Vánoce se kvapem blíží a s ním i velký úklid bytu či domu. Aby vám šel co nejrychleji od ruky, připravili jsme pro vás několik prověřených rad. Dozvíte se, jak vše s noblesou zvládnout a svátky si opravdu užít.

1. Úklid naplánujte a postupujte pozvolna

Ještě, než se do něčeho pustíte, sedněte si a rozmyslete si, do čeho všeho se chcete při úklidu pustit. Pečlivě si to sepište na papír, ať na nic nezapomenete. Každou splněnou položku si odškrtávejte a uvidíte, jak budete mít hned lepší pocit. Zkontrolujte zásoby čistících prostředků, ať vám nic nechybí a nemusíte je na poslední chvíli shánět. Používejte čistící přípravky, které špínu odstraní snadněji. Rozdělte si úklid na několik částí, tak získáte větší pohodu a nemusíte vše udělat na jednou. Buď můžete postupovat dle úkolů - protřídit šatník, odstranit staré a rozbité věci, utřít prach apod. - anebo zvolte systém úklidu pokoj po pokoji. Začněte už dnes, ať vše stihnete včas a s předstihem. V klidu si pak užijete adventní čas s přáteli i s rodinou.

2. Zbavte se starých věcí a lapačů prachu

Schováte-li něco na dobu „až se to bude hodit“, odstraňte to. K tomu vám pomůže zlaté pravidlo, že co nepoužijete během posledních 12 měsíců, nemá u vás co dělat. A to platí i o oblečení, pokud ho nenosíte, věnujte na dobročinné účely. Ten pocit, že jste pomohli lidem v nouzi, je nádherný. A navíc si usnadníte úklid. Vyhoďte také všechny tzv. lapače prachu, například umělé květiny, drobnosti (malé figurky apod.) schovejte do krabic. Vyberte si krásné krabice, na které je radost se dívat, a které lehce otřete (ne látkové).

3. Dejte saponátům čas

U čištění pamatujte na to, že v případě použití saponátů je vhodné je nechat alespoň 15 minut působit. Na kohoutky a baterie, dřez, nerezové plochy v kuchyni i do WC zkuste osvědčený trik našich babiček. Připravte si směs 200 ml vody, do které přidejte 400 ml octu a vše tímto roztokem otřete. Pro jednodušší aplikaci přípravek nalijte do nádoby s postřikovačem. Skvrny od vodního kamene pomůže odstranit silný odvápňovač (používá se například i do kávovarů), nechte ho působit 20 minut, a teprve poté omyjte a utřete do sucha. Uvidíte, jak vaše koupelna prokoukne.

4. Mějte systém

Při úklidu pracujte systematicky od shora dolů - nejprve sundejte záclony. Vyperte je a po umytí oken, ještě vlhké pověste, vyhnete se žehlení a ušetříte čas. Umyjte stropní světla, rámy, žaluzie, okna a parapety. Vhodné je zaměřit se také na vyčištění postele a matrace. S tím vám dobře pomůže Aloe MPD (tekutý mnohoúčelový koncentrovaný saponát). Utřete prach, umyjte dveře, sporák, lednici a kuchyňskou linku. Na závěr si ponechejte koupelnu, kterou potřebujete při úklidu nejvíce, a kde byste si mohli udělat nepořádek. Nakonec pečlivě vyluxujte, i pod postelí a pod gaučem a všechny plochy vytřete. Při vytírání nezapomeňte na dostatek vody. Nevyplácí se vytřít jedním kýblem celý byt natož dům.

5. Myjte okna, když je pod mrakem

Zapomeňte na mytí oken, když svítí slunce. V tomto případě totiž čistící prostředek schne daleko rychleji, než potřebujeme, a tak vytváří na oknech šmouhy. Platí to i pro případ, že mrzne. I mráz způsobí daleko rychlejší odpařování tekutin a vy se dočkáte jen zklamání v podobě šmouhatých oken, na které jistě nechcete koukat a už vůbec ne návštěva. Pokud je pod mrakem a teploty se pohybují mezi 5 až 25°C je ideální s mytím oken začít. Nejdříve si hadrem navlhčete celá okna, nechte odmočit nečistoty na skleněných plochách, mezitím umyjte rámy oken, následně skla a vyleštěte je papírovými utěrkami a přípravkem, který neobsahuje alkohol. Alkohol totiž způsobí rychlé odpařování a opět by mohly vzniknout šmouhy.

6. Pracujte jako úklidovka

Představte si, že jste úklidová služba, a že máte i jiné zakázky. Nezabývejte se tak žádným dlouhým probíráním se věcmi, musíte uklidit rychle a kvalitně. Pusťte si oblíbenou muziku, úklid vám půjde lépe a radostněji od ruky. Nezapomeňte byt ozdobit čerstvými květinami, ať už v květináči nebo řezanými, udělají vám radost a krásně ho provoní. Následně se vrhněte do vánoční výzdoby.

 

Autor: Dana Hodanová, osobní terapeut ve Studio Danah

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip