Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak mít křišťálová okna bez leštění? Babská rada k nezaplacení

Jak mít křišťálová okna bez leštění? Babská rada k nezaplacení

14.11.2018 - redakce Babinet.cz

Snad každá žena řeší před Vánoci úklid. Ať už jde o ten důkladnější, nebo zběžný, většinou se v něm tak jako tak objeví i mytí oken. Tohle šůrování okenních tabulek zabere zpravidla pořádný kus času. Jen si to představíte a už se vám do toho nechce? Proto si dnes ukážeme zcela snadný, rychlý a téměř bezpracný postup, jehož výsledkem jsou křišťálově čistá okna bez jediné šmouhy. Nic neleštíte, nic pracně nedrhnete.

Moudré ženy

Ženy si mezi sebou samozřejmě předávají cenné tipy a zkušenosti, které radí, jak si každou práci v domácnosti co nejvíce ulehčit. A protože mytí oken je poměrně pracné, nebyly by to moudré ženy, aby nepřišly na nějaký mimořádný způsob, který pomůže, vše podstatně urychlí a přitom nic neošidí.

To je i případ rady, se kterou se dnes seznámíte dnes i vy. Před Vánoci se vám stoprocentně bude hodit.

Stodvanáctkrát nahoru a dolů

Jak většinou myjete okna? Pořád ze židle nahoru a dolů, nahoru dolů, namočit, vydrhnout, vysušit, přeleštit? Doma už je to jako na Větrné Hůrce a vy pořád ještě leštíte. Když už se zdá, že je všechno v absolutním pořádku, šmouha se objeví zase na jiném místě. A tak pořád dokola. Tak tentokrát jinak.

Jak na to?

Okna nejsou jen o leštění skel. Jde také o zašlou špínu na rámech. I s nimi si lze snadno poradit. Alespoň tak to praví lidová slovesnost a rada, která se předává z generace na generaci.

  • Mytí okenních tabulek

Vtip je ve směsi, kterou si namícháte. Myjete okna speciálními přípravky určenými právě k tomuto účelu? Tak tentokrát sáhněte po úplně obyčejném šamponu. Jeho odmašťovacímu účinku se máloco vyrovná a přesně tohle je na oknech ihned znát. Stěrka už je pak třešničkou na dortu, která vše dotáhne k dokonalosti.

Smíchejte si tedy v kbelíku 3 litry pořádně teplé vody a 250 ml obyčejného šamponu. Klasicky nejdřív umyjte okno pomocí hadru. A poté ihned ještě za mokrého stavu, stírejte nanesenou šamponovou vodu gumovou stěrkou. Pomalými tahy hezky shora dolů. Po každém tahu stěrku vždy otřete do suchého hadru. Tohle uděláte z obou stran okna a máte hotovo. Žádné leštění nenásleduje.

  • Mytí rámů

K mytí rámů potřebujete jen horkou vodu a ocet. V rozprašovači pak smíchejte půl litru horké vody s 250 ml octa. Někdo přidává i kapku svého oblíbeného esenciálního oleje. Pak směs stačí pouze bohatě rozstříkat na rámy a do špatně přístupných míst. Můžete buď nechat chvíli působit, nebo rovnou začít špínu stírat.

A co vy? Poradíte ostatním v komentářích nějaký osvědčený způsob, na který při mytí oken nedáte dopustit?

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.