Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Syndrom prázdného hnízda: Jak překonat smutek a naskočit zpět do života?

Syndrom prázdného hnízda: Jak překonat smutek a naskočit zpět do života?

13.11.2018 - redakce Babinet.cz

Když v životě ženy nastane chvíle, kdy děti opouštějí domov, ne každá to snáší s přehledem. Jedna bouchá šampaňské, protože už se vidí, jak konečně začne naplno žít a jiná zase propukne v pláč, který se stupňuje u vytrvalého prohlížení společných fotografií. Do které skupiny patříte právě vy?

Až …

Když jste matka a manželka na plný úvazek, prakticky nikdy se pořádně nezastavíte. Ještě pořád se ženy pořádně nenaučily zdravému sobectví a tak se pro rodinu rozkrájí. Pro své děti se mámy rozdají a jsou rozhodnuté všechno hrdinně vydržet. Alespoň ve většině případů to přesně takto bývá. Děti jsou permanentně na piedestalu, manžel, práce a vlastní potřeby žena stále odkládá na nějaké .

povyrostou, to bude volnější, nebudou potřebovat odkládat peníze na lyžařský výcvik, budou schopné zůstat třeba samotné přes víkend, se nebudou jen krátce vracet domů z internátu, , , . A co se nestane? Z JINDY je NĚKDY a NĚKDY se mění na NIKDY. A tak je to nakonec se všemi těmi , jeden velký letitý zápřah.

Smutek je úplně normální. Ale?

Když pak najednou ale všechno utichne a dětské pokoje zůstanou prázdné, je úplně normální, že prázdnota zavládne i ve vaší duši i mysli. Nemá vůbec žádný smysl před tímto truchlením a zármutkem utíkat. Chce se vám skutečně bolestně plakat? Tak plačte. Ulevte si a nechte se slzami odplavit i ten tíživý pocit osamění. Máte chuť vzít si k sobě něco z dětských věcí? Udělejte to.

Prožijte si toto období po svém a nebojujte proti tomu. Netvařte se, že je všechno v pohodě, když není. Máte li s dětmi pevný a dobrý vztah, nepřetvařujte se statečně ani před nimi a přiznejte barvu.

Byť je toto smutnící období úplně v pořádku a je zcela přirozené a normální, nemělo by trvat nezdravě dlouho. Pokud vás odchod dětí bolí a trápí déle než tři měsíce a to až v takové míře, že nemáte sílu na běžné úkony, nic vás nebaví, vyhýbáte se najednou práci, z ničeho nemáte radost, uzavíráte se do sebe, pláč je neutuchající a žádná vyhlídka do budoucna pro vás není dost dobrá, pak se rozhodně nestyďte vyhledat odborníka.

Jak smutek s lehkostí překonat?

Ano, pokud si budete stát za tím, že tenhle rodičovský smutek je nepřekonatelný, pak se budete mučit o to déle. Ale tohle prodlužování trápení sebe sama je zbytečné. Odchod dětí z domu je jistě výrazným mezníkem v životě, ale je to také příjemná příležitost k tomu, abyste plynule přešli k (staro)nové životní roli a přijali ji. Dobře ji znáte. Jen dlouho ležela zapomenutá pod neubývající haldou špinavého prádla. Je to vaše role. V hlavní roli jste konečně VY. Tak co teď s ní?

 • Vraťte se ke svým koníčkům
 • Objevujte nové zájmy
 • Splňte si přání a cíle, které si celá léta jen slibujete
 • Neuzavírejte se před světem
 • Obklopujte se přáteli
 • Posilujte sebedůvěru. Je nesmysl si namlouvat, že jste teď k ničemu
 • Mějte na paměti, že děti vás neopustily
 • Nebojte se zvednout telefon a postýskat si vlastní ratolesti. Na projevech náklonnosti přece není nic špatného. Ale nezapomínejte zároveň na to, že nic se nemá přehánět.
 • Užívejte si čas, který pro sebe najednou máte a přestaňte se bránit zdravému sobectví

 

A jak jste se smířili s odchodem dětí vy? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v komentářích, nebo napište na info@babinet.cz

autor: Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.