Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bubák jménem PMS! Straší i vás a víte, jak na něj?

Bubák jménem PMS! Straší i vás a víte, jak na něj?

12.11.2018 - redakce Babinet.cz

Dámy,známe naše období před menstruací.Stále se o tom hovoří a velmi často to začíná stejně: pocity deprese, pokles zájmu o každodenní činnost, zhoršená koncentrace, únava, letargie, změny chuti k jídlu, poruchy spánku, problémy s pletí. Pak se nám stává, že s vražednou chutí podnikáme útoky do lednice a snažíme se uspokojit své chuťové buňky celou řadou většinou nezdravých potravin, jako je čokoláda nebo brambůrky. Lékařsky se tento stav nazývá premenstruační syndrom.

Co to vlastně ten premenstruační syndrom (PMS) je?

PMS je závislý na hormonálním cyklu tzn. že jím trpí dívky a ženy od první menstruace až do doby menopauzy. V tomto tzv. fertilním věku mohou vzniknout psychické a fyzické potíže, které se většinou vyskytují 6-8 dní před menstruací. S jejím nástupem pak potíže ustupují. Znamená to, že ve chvíli kdy produkuje naše tělo ženský hormon progesteron, který reguluje vodní hospodářství, máme vystaráno a nemusíme se PMS bát. Háček je však v tom, že tento hormon produkuje naše tělo až v druhé polovině cyklu, takže v té první má navrch jiný hormon – estrogen, který naopak způsobuje zadržování vody v těle, ze kterého pak následně plynou fyzické (napětí v prsou, otoky končetin, nadýmání, bolesti hlavy) a často i již zmíněné psychické příznaky.

Jak na PMS?

V prvé řadě jsou to dietní opatření. Vyvarujte se zvýšeného nebo vysokého příjmu soli a cukrů. Obojí má za následek zadržování vody v těle. Pokuste se změnit vaše životní návyky – více se hýbejte, jeze častěji a méně a do stravy zařaďte více vlákniny.

Rovněž můžete zkusit volně prodejné potravní doplňky tzv. fytoestrogeny. Nicméně jsou to preparáty, které neléčí přímo příčinu, ale pouze napomáhají snížit škodlivý vliv estrogenu. Navíc látky v nich obsažené např. vitamín B, kyselina linoleová, pupalkový olej nebo brutnák příznivě ovlivňují metabolismus.

Výrazně účinnější možností jak zatočit s PMS je hormonální antikoncepce. To vám ovšem musí doporučit a předepsat gynekolog. Kromě antikoncepčních účinků, o které jde většině žen především, má hormonální antikoncepce celou řadu pozitivních vlivů. Jedním z nich je právě působení proti PMS. Kromě pozitivního vlivu proti PMS může antikoncepce zabránit i zvyšování váhy, která velmi často bývá zapříčiněna právě již zmiňovaným zadržováním vody a častými útoky na lednici.

Pokud tedy trpíte zmiňovanými příznaky nespěchejte na křeslo až půjdete na gynekologickou prohlídku a promluvte si s vaším gynekologem. PMS je rozšířený problém. Mluvte proto s Vaším gynekologem o možnosti léčby. Nenechte se omezit premenstruačním syndromem a veďte kvalitní život.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip