Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Soumrak

Filmová recenze: Soumrak

11.11.2018 - redakce Babinet.cz

Maďarský režisér László Nemes, který za válečné drama Saulův syn získal Velkou cenu poroty v Cannes i Oscara za nejlepší cizojazyčný film, přichází do našich kin s novým dramatickým snímkem Soumrak.

Na počátku 20.století přijíždí hlavní hrdinka dvacetiletá Irisz Leiter do Budapešti, kde chce dostat práci v podniku, který dříve vlastnila její rodina. Jde o firmu na výrobu luxusních klobouků, a tak se divák v úvodu filmu může kochat prezentací jednoho překrásného klobouku za druhým. Poté je však divák bez varování vržen do dramatu, jelikož před Irisz se začíná rozkrývat temná minulost její rodiny.

Irisz tragicky zahynuli rodiče a o své rodině neví vůbec nic. Snímek postupně odhaluje jeden detail za druhým. Je jich čím dál tím více, vzájemně se proplétají a bohužel jen občas na sebe i navazují. Jak mladá hlavní hrdinka, tak divák se začínají pomalu ale jistě v celém příběhu ztrácet.

Soumrak trvající sto čtyřicet čtyři minuty postupně upadá do zcela šíleného až hororového příběhu. Nad některými scénami zůstává i rozum stát a divák pomalu ztrácí i zájem dobrat se závěru. Ubohá Irisz dělá dojem ženy, kterou jenom tak něco neporazí a to včetně bandy rozzuřených znásilnění chtivých mužů.

I když film na MFF v Benátkách získal cenu FIPRECI a je maďarským kandidátem na Oscara, jen těžko se hledají slova pro pozitivní hodnocení nového snímku László Nemese. Asi je určen pro velmi náročného diváka, který se vyzná v chaotickém ději.

HUN, FRA

Drama/2018

Režie: László Nemes

Scénář: László Nemes, Clara Royer

Kamera: Mátyás Erdély

Hrají: Juli Jakab, Vlad Ivanov, Susanne Wuest, Björn Freiberg, Urs Rechn, Levente Molnár, Christian Harting, Uwe Lauer, Tom Pilath, Judit Bárdos, Sándor Zsótér, Balázs Czukor, Mihály Kormos

Přístupnost: od 15 let

V kinech od: 15.11.2018

 

Napsala Hana Kasalová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip