Babinet.cz  /  Magazín  /  Babinet  /  Už je to tady, kila navíc nemusí být noční můrou

Už je to tady, kila navíc nemusí být noční můrou

9.11.2018 - redakce Babinet.cz

Spoléhala jsem na zákonitost historického vývoje společenského vkusu a doufala jsem, že se dočkám doby, kdy se svět nabaží vychrtlých tvarů. A dočkala jsem se. Dnešní trend znovu objevuje krásu renesančních a barokních křivek ženského těla.

Ve vyhlášených módních časopisech se objevují modelky, ozdobené nejen doposud tolik zavrhovanými faldíky, ale i pravými nesilikonovými čtyřkami. Vychrtlicím odzvonilo! Boubelky se vrhají na módní mola! Konečně mohou baculky skončit s tyranií diet a necítit se jako velké společenské fuj.

Nějaké to kilčo navíc není již noční můrou ani ostudou. Místo návodu na diety se v časopisech objevují rady, jak nepodléhat komplexům z oblých tvarů. Nechci dělat alibi obezitě, ale hysterie, jíž rozpoutala hubnoucí mánie odporovala přirozenosti. Zbytečně stresovala ženy se sklonem k tloustnutí a vedla až k nezdravé anorexii.

Novodobé výzkumy totiž potvrdily, že obezita není jen záležitostí přežírání a nedostatku pohybu. Za faldíky mnohých žen i mužů mohou geny. Zatímco někteří lidé se nezřízeně cpou od rána do večera, a přesto by se mohli převlékat za bičem, jiní spolknou vlastní slinu a přiberou hned kilo navíc. Metabolismus, alias pomalé nebo rychlé spalování, má na svědomí tukové polštáře mnohých baculek, které se marně trápily dietami. A zatímco ženy pod vlivem módní hysterie hubly, konta výrobců prostředků na hubnutí tloustly, a tak by jim jistě prospělo, aby pro změnu zas ony začaly držet dietu.

Dnešní doba chce změnu, a tak se vrací od povrchní hubnoucí mánie ke skutečným hodnotám člověka. Sází na originalitu a osobnost nikoliv na fyzické proporce. A zrovna tak jako se svět nasytil vyzáblic, přejedl se i počítačem vyretušovaného a silikonem vylepšeného ideálu krásy, který nám vnucovaly nejen módní časopisy, ale i televizní a filmová média. Vyretušovaná krása stresovala mnoho žen, protože vedle dokonale vyretušovaných modelek padalo jejich sebevědomí do propasti komplexů. I modelky však mají v reálu pihy, pomerančovou kůži a bez makeupu a retuše jsou stejně nedokonalé jako všechny ostatní.

Trendu oblbování žen nepřirozenou krásou odzvonilo, o čemž svědčí také úspěch filmu Deník Bridget Jonesové. Hlavní roli zamilovaného příběhu neztvárnila žádná sexybomba, ale herečka průměrné krásy a oblých tvarů s mnoha zlozvyky. Divačky tak nebyly konfrontovány s krásou vystřiženou ze žurnálu a mohli s hlavní hrdinkou splynout. Hlavní představitelka Renée Zellweger se tak stala jednou z nich, čímž jim dala naději, že i ony mohou být milovány takové jaké jsou a nemusí se kvůli lásce trápit dietami a komplexy ze své nedokonalosti. Vždyť právě nedokonalost dělá z člověka originál a podtrhuje jeho osobitost. Kdyby všechny ženy byly štíhlé a upravené plastickými operacemi podle ideálu vyretušované krásy ztratil by svět svou barvitost a vyumělkovaná krása by zevšedněla.

autor: Hanka Formánková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

 • Léto, plavky a celulitida. Co se dá ještě zachránit

  Chcete vědět, jakými zbraněmi je nezbytné se vyzbrojit, rozhodnete-li se proti "pomerančové můře" vytáhnout do boje? Hned na začátku...

 • Hubnutí začněte očistou těla, pak to půjde lépe

  Základem pro každé hubnutí je odhodlání. Jenže samo o sobě nestačí. Kromě odhodlání budete potřebovat podrobný plán a také smířenost s tím, že...

 • Pomáhejte si!

  Milé čtenářky, máte doma přebytečné dětské oblečení, kojenecké oblečení, ostatní oblečení, nebo jiné spotřební zboží, které již nevyužijete,...

 • Vstupenka na lepší časy

  Marketingové oddělení Zoo Praha zareagovalo na četné nabídky pomoci ze strany veřejnosti a přišlo s projektem mimořádných vstupenek pro...

Náš tip