Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Láska v době mobilní. Setkání, rozchody, radost i smutek...vše online!

Láska v době mobilní. Setkání, rozchody, radost i smutek...vše online!

7.11.2018 - redakce Babinet.cz

Více než polovina párů přiznává, že svou drahou polovičku poznala online. Třetina mladých zase připouští, že se přes mobil rozešla. Jednoduše jsou tu s námi a ovlivňují nás. Ano, řeč je o mobilních telefonech. Je to už 35 let, kdy byl na trh uveden první model a tenkrát by asi nikoho nenapadlo, jak moc naše životy ovlivní.

Internetové randění

Bez mobilních telefonů a celého mobilního a online světa by dnes naše vztahy vypadaly jinak a nejspíš bychom se seznamovali přeci jenom o něco hůř. Celých 85% mladých lidí je v dnešní době online seznamování nakloněno a téměř polovina z nás už alespoň jednoho svého partnera online poznala.

Než vyrazíme na první rande, přes 50% z nás tráví dlouhé hodiny chatováním a vzájemným oťukáváním. Díky tomu máme na prvním rande pocit, že se známe, a snad se tak vyhneme i chvílím trapného ticha. Intenzivnější komunikaci před první schůzkou přiznávají spíše muži a jen 13 % z nás zůstane u „projíždění“ profilů na sociálních sítích.

Kde jsou ty časy, kdy jsme se řídili pravidlem tří dnů, tedy po prvním rande se tři dny vůbec neozvat. Více než polovina mladých lidí dnes počítá s kontaktem do 24 hodin po prvním rande, no a světe div se – 42% žen si myslí, že po první schůze by měl první kontakt navázat muž, zatímco více než polovina mužů si naopak myslí, že na pohlaví vlastně vůbec nezáleží.

Jak z toho ven?

I zde platí přímá úměra – čím jednodušší je vztah navázat, tím jednodušší je ho i skončit a v době mobilních vztahů to platí dvojnásob. Kolik z vás už dostalo zprávu typu: „Myslím, že bys už neměla jezdit. Nikdy.“, „Smaž si moje číslo. Smaž mě ze svého života.“ nebo „Promiň, už to nedávám, bude lepší, když to ukončíme.”? Třetina mladých ano. Takto jednoduše a možná i chladnokrevně lze dnes vztah s partnerem ukončit. Proto radši ať nám mobil pípá 30x denně, než aby zazvonil jednou a už nikdy! I to se totiž ve více než 27% případů stává – seznamte se s „ghostingem“ – jednoho z mnoha způsobů rozchodu, kdy jednoduše hrajete mrtvého brouka. „Může se zdát, že ghosting je novodobým fenoménem, ale je to jen jiná forma téhož. Dříve lidé v podobných situacích přecházeli na druhý chodník, nebo se nechávali zapírat rodinou či kamarády,“ vysvětluje Lucian Kantor, vztahový terapeut.

Na druhou stranu přiznejme se, kolik z nás podobnou větu použilo, anebo se prostě neozvalo?

Bude to láska

Pokud jsme těmi šťastlivci a užíváme si začínajícího vztahu v úžasném zamilovaném opojení, i v tomto období má mobilní telefon svoji nenahraditelnou roli – sdělit tomu druhému, jak moc ho milujeme a nemůžeme se dočkat, až se opět uvidíme nebo se prostě jen domluvit, co si připravíme k večeři, totiž nebylo nikdy jednodušší. Více než 50% z nás je v začátcích vztahu v kontaktu se svou polovičkou více než 10krát denně. V disciplíně „piš mi častěji než 30krát za den“ vyhrávají na plné čáře ženy – gratulujeme!

Bez něj už to prostě nejde

Ať chceme nebo ne, mobilní telefon a aplikace jsou pro většinu z nás nepostradatelnou součástí každodenního života – ať už nám umožňují vyřizovat pracovní e-maily kdykoli a kdekoli nebo nám pomáhají najít cestu pomocí GPS, tak především ovlivňují naše mezilidské vztahy. Je jen a jen na nás, jestli si mobilem necháme vztah zničit nebo naopak. Koneckonců i jednoduchá SMS „Miluji Tě“ zahřeje na srdci a takový „sexting“ může být vzrušující zábava.

AUDIO rozhovor: Co jsme ještě zjistili? Poslouchejte.

Připravila Šárka Málková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip