Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Celá ČR  /  Den Středočeského kraje nebo Havířské šprýmování

Den Středočeského kraje nebo Havířské šprýmování

26.10.2018 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách na období 26.10. - 11.11. 2018

Výstava Exotika 2018 v Lysé nad Labem (24. - 28. 10.)
Výstaviště Lysá nad Labem hostí největší evropskou výstavu papoušků, bažantů, kachniček, plazů a akvarijních ryb doplněná o aranžmá exotických rostlin, exotickou kuchyni, exotické dobrodružné cestování a exotickou kulturu. Mimořádně atraktivní výstava, která vytvoří dokonalou iluzi exotické přírody a savců jež nenajdeme na žádné jiné výstavě v Evropě, ale mnohdy ani v renomovaných zoologických zahradách.
Speciální parní vlak (28. 10.)
Při příležitosti oslav stého výročí Československého státu vypraví České dráhy speciální parní vlak z Prahy do Lužné u Rakovníka.  Vlak vyjíždí z Hlavního nádraží v 9:18 a z Lužné se vydá na zpáteční cestu v 15:48. V rámci jízdy mohou účastníci navštívit hrad Křivoklát nebo Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka, kde bude možné si prohlédnout Masarykův salon. Vlak bude tažen parní lokomotivou 475.179 Šlechtična.
Den Středočeského kraje (28. 10.)
Současně s oslavami Československého státu se 28. října slaví také Den Středočeského kraje. Při této příležitosti nabízejí středočeská muzea a galerie zřizované krajem pestrý kulturní program. Konají se koncerty, semináře, besedy, trhy nebo vernisáže. Za symbolické vstupné mohou účastníci navštívit celou řadu kulturních akcí, na zábavný a netradiční program mohou návštěvníci narazit například na zámku Vlašim, v muzeu Mělník nebo v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.
Havířské šprýmování v Hornickém muzeum v Příbrami (28. 10.)
Hornické muzeum Příbram zve návštěvníky na zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování, den plný soutěží a her pro "malé i velké havíře". Při příležitosti Dne Středočeského kraje zpřístupní Hornické muzeum Příbram všechny své expozice včetně poboček za symbolické vstupné 1 Kč.

Akce na týden 29. 10. - 4. 11.


Přednáška "Karel I. - poslední český král" na Konopišti (30. 10.)
V letošním roce uplyne 100 let od zániku rakouské monarchie a vzniku samostatného československého státu. Posledním českým králem byl Karel I. O jeho životě bude přednášet Jindřich Forejt, kurátor výstavy na zámku Konopiště "Karel I. - známý a neznámý poslední český král".
Více zde: https://www.zamek-konopiste.cz

Egypt - výstava fotografií (30. 10. - 25. 11.)
Regionální muzeum Mělník zve na výstavu fotografií Miloslavy Havlíčkové na téma Egypt. Fotograficky dokumentované zážitky z cesty po Egyptě můžete vidět v kavárně muzea, každý den od 10 hodin.
Více zde:https://www.muzeum-melnik.cz/

Dušičková slavnost na zámku Veltrusy (2. 11.)
Přelom října a listopadu se nese ve znamení vzpomínky na zesnulé. Zámek Veltrusy by rád připomněl památku dvou osobností, jejichž život a smrt jsou s tímto místem spojeny. První z nich je kníže Ferdinand Kinský, který zemřel ve Veltrusích po pádu z koně, druhou hrabě Rudolf Chotek, snad nejvýznamnější osobnost rodu a druhý zakladatel zdejšího zámku. Návštěvníci mohou výjimečně také nahlédnout do jinak nepřístupné hrobky Ferdinanda Kinského.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz

Barokní svatohubertské slavnosti (3. 11.)
Hubert, který slaví svátek právě první listopadovou sobotu 3. listopadu, je znám jako patron myslivosti. A kde jinde také slavit svátek patrona všech lovců a myslivců než na zámku Jeho Jasnosti Alexandra Jana Vincenta prince z Thurnů a Taxisů. Venkovní program bude zaměřen především na pomocníky lovců a myslivců. Probíhat budou už tradičně ukázky výcviku a práce loveckých psů. Na návštěvníky čeká také setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci. Program doplní zvěřinové hody s bohatým menu. To bude servírováno v sobotu i v neděli jak v restauraci Vtipná kaše na nádvoří zámku, tak  i v restauraci zámeckého hotelu Maximilián.
Více zde:https://www.zamekloucen.cz/a/svatohubertske-slavnosti

Poslední místo člověka (1. 4. - 30. 11.)

Hrobky, hroby a spousta zajímavých exponátů - to je výstava, kterou pořádá České muzeum stříbra. Až do konce listopadu je v Kamenném domě v Kutné Hoře ke shlédnutí historicko-archeologická výstava vývoje pohřebního rituálu od pravěku do 19. století.
Akce na týden 5. - 11. 11.

Germini Musicales - Kladno (7. 11.)
Dědictví otců zachovej nám, Pane - koncert koncipovaný ke 100. výročí republiky, který proběhne v kladenském zámku, představí nejstarší české duchovní i světské písně od raného středověku po počátek 16. století. Koncert je součástí cyklu podzimních koncertů v galerii kladenského zámku, jehož pořadatelem je statutární město Kladno.

Pedagogická Poema - Čáslav (7. – 10. 11.)
Již 51. ročník národní přehlídky přednesu, čtení a improvizovaného vyprávění žáků středních pedagogických škol se uskuteční v Čáslavi. Pedagogická poema je přehlídkou v přednesu prózy, poezie, ve čtení a improvizaci žáků středních pedagogických škol, středních odborných škol pedagogických a pedagogických lyceí a setkáváním učitelů těchto škol. Pedagogická poema motivuje žáky k zájmu o přednes, hlasité čtení a improvizaci a podněcuje je ke kvalitní tvořivé práci s dětmi a jedinci různého věku.
Černokostelecká dvanáctka - Kostelec nad Černými lesy (10. 11.)
V sobotu 10. listopadu proběhne pátý ročník přespolního podzimního výběhu - černokostelecká dvanáctka. Prezence a vyzvedání čísel v pivováru, start symbolicky u hřbitova po hromadném zahřívacím přesunu z pivováru. Délka trati 12 km, převýšení cca 200 m. Akce se nese pod heslem "Teprve během je žízeň krásná" a začíná ve 13.30.
Popelka Rakovník (7. – 11. 11.)
Rakovnická POPELKA, jejíž 37. ročník se koná od 7. do 11. listopadu, je koncipována jako celostátní soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů dospělých s inscenacemi pro děti a mládež a současně jako dílna divadla pro děti a mládež. Posláním přehlídky je umožnit setkání tvůrčích osobností  a divadelních souborů, prezentaci a konfrontaci výsledků jejich práce, zprostředkovávat poznání a inspiraci ve výše vymezené divadelní oblasti.
Více zde: www.nipos-mk.cz
Čelákovický bigbeat (9. 11.)

Čelákovický bigbeat přinese kvalitní porci rockové hudby. Diváci se mohou těšit na Schodiště, Krausberry a čeká je také Michal Ambrož & Hudba Praha. Akce začíná v 19 hodin v Kulturním domě v Čelákovicích.

Více zde: http://www.celakovice.cz/dre-cs/17126-celakovicky-bigbeat.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip