Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Den archeologie, Běh pro republiku nebo máslovické dýňování

Den archeologie, Běh pro republiku nebo máslovické dýňování

17.10.2018 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách na období 15.10. - 4.11. 2018

Akce na týden 15. - 21. 10.

Den archeologie v Sázavském klášteře (20. 10.)

Klášter Sázava ve spolupráci se spolkem "Po stopách našich předků" pořádá u příležitosti Mezinárodního dne archeologie speciální tematické prohlídky. Účastníci této akce se vydají po stopách archeologických výzkumů Sázavského kláštera s náhledem do prostředí Kingdom Come: Deliverance s Danielem Dvořáčkem, archeologem Archeologického ústavu Akademie věd ČR. Dále se dozví o archeologických výzkumech a jejich přínosu k poznání dějin kláštera. Návštěvníci nahlédnou také do některých běžně nepřístupných středověkých prostor.

Více zde: www.klaster-sazava.cz
Zamykání Sázavy (20. 10.)
Bisport outdoorové centrum v Týnci nad Sázavou zve návštěvníky na každoroční akci Zamykání Sázavy. Děda Sázava se v tento den pomalu chystá svým kouzelným klíčem slavnostně uzamknout Sázavu a tradičně vyprovodit vodáky na jejich poslední kouzelnou cestu po "Zlaté" řece. Jako každý rok si splují jeden z nejkrásnějších vodáckých úseků u nás, a to úsek řeky Týnec nad Sázavou - Pikovice.
Více zde: www.bisport.cz

Běh pro republiku - Památník Vojna u Příbrami (21. 10.)
Běh se koná v rámci oslav 100 let vzniku ČSR s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto dnes pořádáme běh svobody a demokracie. V tomto komunistickém lágru byli uvězněni také vojáci, kteří se podíleli na osvobození naší země během 2. světové války. Tito lidé utvářeli demokratickou identitu naší země, inspirujme se jejich příběhy i dnes. Okruh zavede běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku, celková je délka 5 km. V okolí Památníku Vojna vzniklo v minulosti sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Bude připraven bohatý doprovodný program a prohlídky.
Více zde: http://www.slavime100let.cz/co-sede-je-ve-vasem-regionu/beh-pro-republiku-oslavte-s-nami-100-let-csr/

Máslovické dýňování (20. 10.)

Dvanáctý ročník této oblíbené akce v obci Máslovice se neobejde bez zdobení a vyřezávání dýní. Stejně tak nebude chybět vaření z dýní na návsi a pro jedlíky je připravena soutěž v pojídání dýňových specialit. Pro děti je připraven pohádkově strašidelný les, tvořivé dílny a další soutěže a hry.

Více zde: http://www.maslovice.cz/web/cs/akce
Jógový festival - Beroun (20. 10.)
Sokolovna Beroun pořádá den plný jógy různých stylů (vinyasa flow, hatha jóga, asthanga aj.). Kromě pestrosti stylů jógy mohou návštěvníci objevit dynamickou meditaci, práci se svým hlasem nebo se zaposlouchat do léčivých zvuků tibetských mís. Vše doplní zdravé občerstvení.
Více zde: www.sokolberoun.estranky.cz

Dětské prohlídky - Zámek Loučeň (do 30. 11.)
Až do konce listopadu se o víkendech, vždy od 14 hodin, konají na zámku Loučeň dětské prohlídky, vhodné už od 3 let. V rámci těchto prohlídek si děti mohou mimo jiné usednout ke knížecí tabuli v zámecké jídelně, hledat ztraceného kocourka z princovy ložnice, nalézt dveře do tajné zámecké chodby nebo zazpívat v hudebním salonku, kde koncertoval Bedřich Smetana. A když kněžna, kníže či Bílá paní budou mít zrovna svůj den, mohou děti nahlédnout i na zámeckou půdu.

Více zde: www.zamekloucen.cz
Akce na týden 22. - 28. 10.

Legiovlak Poděbrady (22. - 25. 10.)
V rámci oslav výročí 100 let založení republiky se v Poděbradech uskuteční unikátní expozice historických replik  legionářských vagonů. Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020.

Výstava Exotika 2018 v Lysé nad Labem (24. - 28. 10.)
Výstaviště Lysá nad Labem hostí největší evropskou výstavu papoušků, bažantů, kachniček, plazů a akvarijních ryb doplněná o aranžmá exotických rostlin, exotickou kuchyni, exotické dobrodružné cestování a exotickou kulturu. Mimořádně atraktivní výstava, která vytvoří dokonalou iluzi exotické přírody a savců jež nenajdeme na žádné jiné výstavě v Evropě, ale mnohdy ani v renomovaných zoologických zahradách.
https://www.vll.cz/exotika
Speciální parní vlak (28. 10.)
Při příležitosti oslav stého výročí Československého státu vypraví České dráhy speciální parní vlak z Prahy do Lužné u Rakovníka.  Vlak vyjíždí z Hlavního nádraží v 9:18 a z Lužné se vydá na zpáteční cestu v 15:48. V rámci jízdy mohou účastníci navštívit hrad Křivoklát nebo Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka, kde bude možné si prohlédnout Masarykův salon. Vlak bude tažen parní lokomotivou 475.179 Šlechtična.
Více zde: www.cd.cz/100-let-spolu
Den Středočeského kraje (28. 10.)
Současně s oslavami Československého státu se 28. října slaví také Den Středočeského kraje. Při této příležitosti nabízejí středočeská muzea a galerie zřizované krajem pestrý kulturní program. Konají se koncerty, semináře, besedy, trhy nebo vernisáže. Za symbolické vstupné mohou účastníci navštívit celou řadu kulturních akcí, na zábavný a netradiční program mohou návštěvníci narazit například na zámku Vlašim, v muzeu Mělník nebo v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. 
Více zde: www.kr-stredocesky.cz
Havířské šprýmování v Hornickém muzeum v Příbrami (28. 10.)
Hornické muzeum Příbram zve návštěvníky na zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování, den plný soutěží a her pro "malé i velké havíře". Při příležitosti Dne Středočeského kraje zpřístupní Hornické muzeum Příbram všechny své expozice včetně poboček za symbolické vstupné 1 Kč.

Akce na týden 29. 10. - 4. 11.

Přednáška "Karel I. - poslední český král" na Konopišti (30. 10.)
V letošním roce uplyne 100 let od zániku rakouské monarchie a vzniku samostatného československého státu. Posledním českým králem byl Karel I. O jeho životě bude přednášet Jindřich Forejt, kurátor výstavy na zámku Konopiště "Karel I. - známý a neznámý poslední český král".
Více zde: https://www.zamek-konopiste.cz

Egypt - výstava fotografií (30. 10. - 25. 11.)
Regionální muzeum Mělník zve na výstavu fotografií Miloslavy Havlíčkové na téma Egypt. Fotograficky dokumentované zážitky z cesty po Egyptě můžete vidět v kavárně muzea, každý den od 10 hodin.
Více zde:https://www.muzeum-melnik.cz/

Dušičková slavnost na zámku Veltrusy (2. 11.)
Přelom října a listopadu se nese ve znamení vzpomínky na zesnulé. Zámek Veltrusy by rád připomněl památku dvou osobností, jejichž život a smrt jsou s tímto místem spojeny. První z nich je kníže Ferdinand Kinský, který zemřel ve Veltrusích po pádu z koně, druhou hrabě Rudolf Chotek, snad nejvýznamnější osobnost rodu a druhý zakladatel zdejšího zámku. Návštěvníci mohou výjimečně také nahlédnout do jinak nepřístupné hrobky Ferdinanda Kinského.
Více zde: https://www.zamek-veltrusy.cz

Barokní svatohubertské slavnosti (3. 11.)
Hubert, který slaví svátek právě první listopadovou sobotu 3. listopadu, je znám jako patron myslivosti. A kde jinde také slavit svátek patrona všech lovců a myslivců než na zámku Jeho Jasnosti Alexandra Jana Vincenta prince z Thurnů a Taxisů. Venkovní program bude zaměřen především na pomocníky lovců a myslivců. Probíhat budou už tradičně ukázky výcviku a práce loveckých psů. Na návštěvníky čeká také setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci. Program doplní zvěřinové hody s bohatým menu. To bude servírováno v sobotu i v neděli jak v restauraci Vtipná kaše na nádvoří zámku, tak  i v restauraci zámeckého hotelu Maximilián.
Více zde:https://www.zamekloucen.cz/a/svatohubertske-slavnosti

Poslední místo člověka (1. 4. - 30. 11.)

Hrobky, hroby a spousta zajímavých exponátů - to je výstava, kterou pořádá České muzeum stříbra. Až do konce listopadu je v Kamenném domě v Kutné Hoře ke shlédnutí historicko-archeologická výstava vývoje pohřebního rituálu od pravěku do 19. století.
Více zde: https://www.kutnahora.cz/calendar/posledni-misto-cloveka-pohrby-hroby-a-hrobky

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip