Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Osteoartróza: Jaké jsou její příznaky?

Osteoartróza: Jaké jsou její příznaky?

28.9.2018 - redakce Babinet.cz

Osteoartróza je celosvětově nejčastějším degenerativním kloubním onemocněním. Artroticky může být poškozen kterýkoli kloub v těle, nejčastěji se však vyskytuje v nosných kloubech, tedy kolenních a kyčelních.

Jaké jsou její příznaky? Bolest nebo ostré bodání při pohybu, často i bolest v klidu, ztuhlost kloubu po odpočinku, otoky, snížení rozsahu pohybu kloubu, deformace tvaru či změna osy.

Co v takovém případě dělat?

Rozhodně vyhledat odborníka, ideálně ortopeda. Ten klouby důkladně vyšetří, doporučí vhodnou léčbu i další opatření.

Podle MUDr. Roberta Freie z Centra pohybové medicíny v Praze v současné době neexistuje kauzální léčba. Můžeme však terapeuticky zpomalit rozvoj onemocnění a zlepšit funkčnost kloubů. Jedná se o soubor opatření, kterým by se měl člověk s koleny bolavými artrózou, řídit. Je třeba začít u edukace pacientů s ovlivněním vzorců chování (obezita, mechanické přetěžování kloubů), přes farmakologické snížení bolesti i chronického zánětu kloubů až po viskosuplementaci, tedy lokální aplikaci kyseliny hyaluronové, říká MUDr. Robert Frei. „Viskosuplementace je poměrně nová, bezpečná a efektivní forma lokální léčby osteoartrózy. S produkty kyseliny hyaluronové pomáhá opětovně navodit fyziologické prostředí v artroticky změněných kloubech. Viskosuplementace je jednoduše řečeno aplikace (doplnění) chybějící synoviální tekutiny do prostoru kloubního pouzdra postiženého kloubu,“ vysvětluje MUDr. Robert Frei.

Jde o injekci s kyselinou hyaluronovou, která nahrazuje poškozenou synoviální tekutinu. Hlavní výhodou je, že z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna injekce do každého kolene jednou za šest měsíců. Opakovaná aplikace je závislá na klinických příznacích pacienta.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Sax
5.11.2018 10:33

na klouby mužu doporučit tenhle přípravek. https://www.alavis.cz/cs/pece-o-klouby/42-alavis-triple-blend.html je bez eček a umělin, barviv, Vhodný pro koně a lidi.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip