Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Střední Čechy: Přelety dravců, vinobraní na Točníku a Seifertovy Kralupy

Střední Čechy: Přelety dravců, vinobraní na Točníku a Seifertovy Kralupy

18.9.2018 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách na období 17.9. - 7.10. 2018

Akce na týden 17. - 23. 9.

Královské vinobraní na Točníku (22. - 23. 9.)

 

Zřícenina hradu, který založil Václav IV., je proslulá svým královským vinobraním. Akce je každoročně přístupná účastníkům všech generací, na své si přijdou nejen milovníci vína, ale také šermu, hudby, tance a koní. V doprovodném programu jsou připraveny hry pro děti. Akce proběhne od 10 do 17 hodin.

 

 

OSMIČKY MOCNÉ I NEMOCNÉ aneb „Něco na těch osmách bude…“ - Noční prohlídky na zámku Žleby (21. – 22. 9.)
Zámek Žleby zve návštěvníky na netradiční procházku několika staletími – prohlídka začíná ve čtrnáctém století a končí v naší bezprostřední současnosti. Průvodcem tentokrát budou příslušníci převážně vymyšleného rodu, řekněme třeba Podolských, jimž osudové osmičky vstoupily do života natolik, že se rozhodli vám o tom vyprávět. Trasa nočních prohlídek je speciální a nekopíruje žádný z konkrétních prohlídkových okruhů.
Více zde://www.zamek-zleby.cz

Seifertovy Kralupy (21. – 22. 9.)

Festival poezie nesoucí jméno Jaroslava Seiferta bude zahájen v pátek 21. září přehlídkou vítězů dětské recitační soutěže za přítomnosti moderátora a muzikanta Filipa Cíle a také vystoupení pěveckého souboru Notičky.V sobotu budou vyhlášeni vítězové autorské literární soutěže. Vítězné práce bude recitovat Valérie Zawadská, hudebním doprovodem bude saxofonový kvartet Saxmania.

 


Výstava Milkov - Forman v Poděbradech (31. 8. – 3. 10.)

Společná výstava Stefana Milkova a Pavla Formana je představením sochařské tvorby Milkovovy, která spolu s malbami Formanovými nabízí divákovi výjimečný vizuální zážitek, který je výsledkem konfrontace svébytných výtvarných projevů vstupujících do vzájemného dialogu. To vše je k vidění ve výstavní síni Ludvíka Kuby v lázních Poděbrady.

 

 

Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby (do 30. 9. )
Obora Žleby se nachází v zámeckém parku pod zámkem Žleby. Každou sobotu a neděli je program zpestřen jedinečnou ukázkou dravců, při které mohou v jednom okamžiku prolétnout nad hlavami diváků sup, několik druhů největších orlů, luňák či drzý krkavec. Ukázky začínají vždy ve 12 a 15 hodin přikrmováním bílých jelenů, na které navazuje sokolnický program.

 

 

T. G. M. Mýty a skutečnost ( do 31. 12. 2018)

 

Až do konce roku je prodloužena na zámku v Lánech unikátní výstava zachycující, jak byl Tomáš Garrigue Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a desinterpretace T. G. Masaryka v průběhu 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz. Všechny tyto aspekty jsou prezentovány především prostřednictvím dobových médií, tisku, rozhlasu a filmových záběrů. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka.

 

 

Akce na týden 24. - 30. 9.

 

XXII. Karlštejnské vinobraní (29. - 30. 9.)
O víkendu se již po dvaadvacáté v podhradí Karlštějna i na hradním nádvoří na dva dny rozezvučí pištci, trubači a hudebníci, rozjedou se rytířská klání, roztančí se tanečnice a bude se slavit vinobraní. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 702. narozeniny. Doprovázet jej bude jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, ale také více jak 300 dvořanů. Na Karlštejnské vinobraní můžete vyrazit také speciálním parním vlakem z Prahy - Smíchova, jehož jízdní řád naleznete níže.
Více zde: https://www.hrad-karlstejn.cz/cs/akce/7939-xxii-karlstejnske-vinobrani

 

Svatováclavské slavnosti - Kutná Hora (28. - 29. 9.)
Tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již výroční 25. ročník, a proto program obstarají výhradně kutnohorští umělci a kapely. Střídají se zde hudba s divadlem, míchají styly a žánry, staročeský trh nabízí své výrobky, jídlo a dobrá vína. Svatováclavské slavnosti budou příjemným zakončením léta.

 

 

Zámecké vinobraní - Domousnice (29. 9. )

 

Zámecké vinařství opět nabídne návštěvníkům bohatý kulturní program, notoricky známý červený burčák ze zweigelu, domousnická vína a vybrané pochoutky a produkty od regionálních výrobců. Z kulturního programu se návštěvníci mohou těšit na zcela novou a velmi zajímavou kapelu Martina Ševčíka. Pro vinohradnické nadšence je ve stanovených časech připravena prohlídka části vinohradu s průvodcem. Milovníky projížděk potěší projížďka v koňském kočárovém spřežení po parku. Každá dospělá vstupenka je slosovatelná o lákavé dárky nejen ze zámeckého vinařství.

Více zde:http://www.vinarskecentrum.cz/vinarske-akce/10716-zamecke-vinobrani

Národní svatováclavská pouť - Stará Boleslav ( 27. - 30. 9.)
Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se jako každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí. Tradice, kterou tak mocně rozvinul císař Karel IV., byla vzkříšena společným úsilím Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána, Města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, České biskupské konference a Arcibiskupství pražského v roce 2003.
Více zde: http://www.brandysko.cz/akce

 

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby (28. - 30. 9.)
Na poslední víkend v září je pro návštěvníky zámku Žleby připraven speciální program. Nedílnou součástí standardního prvního a třetího prohlídkového okruhu bude návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých.
Více zde://www.zamek-zleby.cz

Světla v parku - Vlašim (28. - 29. 9.)
Zámecký park plný světelných a akustický show, videomaping s filmem o městě Vlašimi, promítání animovaného filmu o městě Vlašimi a světýlkování v parku, to jsou hlavní lákadla této akce v zámeckém parku. Během akce čeká návštěvníky také překvapení.

 

Akce na týden 1. - 7. 10.

 

Vily v okolí Prahy - interiérový a oděvní design první republiky (5. 10.)
První pátek v říjnu pořádá Středočeské muzeu v Roztokách u Prahy vernisáž výstavy "Prima sezóna. Vily v okolí Prahy - interiérový a oděvní design první republiky" . Vernisáž je spojená s koncertem Sester Havelkových. Touto akcí chce muzeum připomenout význam této lokality a dobu její největší slávy a zároveň pohnuté osudy jejích obyvatel, které zpřetrhala druhá světováválka a nástup komunistického režimu. Některé domy velmi zchátraly nebo byly necitlivě přestavěny, jiné se podařilo novým vlastníkům zachránit apečlivě zrekonstruovat. Několik objektů bylo zaneseno mezi kulturní památky.
Více zde:www.muzeum-roztoky.cz/akce

Gastrofestival Lysá nad Labem (5. - 6. 10.)
Milovníci dobrého jídla, pití i delikates se i letos setkají na Výstavišti v Lysé nad Labem. Prioritou festivalu je příprava jídel z regionálních potravin a prezentace kuchařského umění nejen profesionálů, ale i začínajících kuchařů - strudentů středočeských škol. Festival jídla doplní i bohatý kulturní program. Nebudou chybět ani regionální vinaři a pivovarníci, kteří návštěvníkům naplní sklenice skvělými nápoji.

Talichův Beroun (7. 10. – 13. 11.)

Mezinárodní hudební festival nesoucí jméno věhlasného dirigenta uvede množství renomovaných těles a interpretů klasické hudby. Posluchači se mohou těšit na Janáčkův komorní orchestr, Bennewitzovo kvarteto nebo Komorní filharmonii Pardubice. Festival klasické hudby zaujme i doprovodným programem. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku muzikologa, výstavu nebo literární večer.
Více zde: www.mesto-beroun.cz

 

Letní keramická plastika v Roztokách u Prahy (23. 6. - 4. 11.)
Jubilejní 25. ročník výstavy pod širým nebem, na kterém v  působivém prostředí zámeckého parku roztockého zámku vystavuje zhruba třicítka umělců svá sochařská díla a instalace vytvořené z keramiky a porcelánu. Na této v České republice unikátní exteriérové výstavě se každoročně objevují především aktuální práce, v některých případech přímo vytvořené pro tuto akci.  S českými autory se prezentují originálně smýšlející autoři z Japonska, Jižní Koreje, Německa a Slovenska. 
Více zde:www.muzeum-roztoky.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip