Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  4 nejčastější nemoci, které vám mohou zkazit dovolenou v zahraničí

4 nejčastější nemoci, které vám mohou zkazit dovolenou v zahraničí

17.9.2018 - redakce Babinet.cz

Když vás potká nemoc, všechny dosavadní problémy najednou ztrácí na významnosti. O to nepříjemnější je, když se zdravotní potíže přihlásí o slovo v době dovolené. Které nemoci vám mohou pobyt v zahraničí nejčastěji pokazit a jak se proti nim chránit?

1.      Střevní potíže a pověstná Faraonova pomsta

Pokud vás na dovolené nikdy nepostihly střevní potíže, patříte k opravdovému minimu vyvolených turistů. Střevní potíže v hlavní roli s průjmem a křečemi do břicha patří mezi nejčastější zdravotní potíže, které zkazí dovolenou až 60 % cestujícím.

Nejsnáze střevní potíže chytnete v asijských nebo afrických zemích nebo třeba v Jižní Americe, a to přenosem virů, bakterií nebo parazitů, ať už jídlem, vodou nebo nedostatečnou hygienou. V Egyptě, kde jsou střevní potíže obzvlášť proslulé, nesou speciální označení Faraonova pomsta.

A jak se před „Faraonem“ chránit?

Stačí dodržovat několik zásad:

  • Pijte pouze balenou vodu, nikdy ne vodu z kohoutku!
  • Balenou vodu používejte i k čištění zubů
  • Nejezte ovoce bez slupky
  • Nejezte zmrzlinu, ani v hotelu
  • Vyvarujte se ledu
  • Dodržujte hygienu

Léčba

A pokud se přeci jen střevní potíže dostaví, neřešte je Imodiem, které pohyb střev zastaví a ve výsledku může celé onemocnění zhoršit. Pokud vám je opravdu zle, navštivte místního lékaře, který vám nasadí vhodné léky, nebo si je nechte doporučit lékárnou. Spoustě turistům se osvědčil také Artinal, Drotazide a z českých léků pak černé uhlí nebo Endiaron.

2.      Břišní tyfus

To, že kontaminovaná voda v méně vyspělých zemích opravdu nevěstí nic dobrého, potvrzuje i břišní tyfus, který způsobuje bakterie jménem Salmonella typhi. Projevuje se horečkou, nechutenstvím, zácpou a v některých případech i průjmem.

3.      Malárie

Malárie je jedna z nezávažnějších infekčních nemocí, která hrozí zejména cestovatelům, kteří vyráží do tropických a subtropických zemí Afriky, Střední a Jižní Ameriky a některých částí Asie a Tichomoří. Nemoc se přenáší infikovanou samičkou komára rodu Anopheles, kdy se paraziti, tzv. zimničky, po přisátí komára dostanou člověku do jater.

Z několika druhů malárií je nejhorší tropická malárie. V Evropě zemře ročně na tropickou malárii přibližně 100 cestovatelů. Následky mohou být smrtelné i během několika dnů, hlavně tehdy, když se nemoc neléčí. Mnohdy je tropická malárie zaměňována s chřipkou, neboť mezi hlavní příznaky patří vysoké horečky, zimnice, bolest kloubů a nadměrné pocení. Většinou se projeví 10-25 dnů od nákazy.

Prevence

Přestože vědci potenciální vakcínu proti malárii stále ještě zkoumají, chránit se před tímto onemocněním můžete. Jak? Před cestou do země se zvýšeným rizikem malárie si můžete nechat od lékaře předepsat antimalarické přípravky, které se užívají před cestou, ale i v jejím průběhu a nějaký čas po návratu. Večer noste dlouhé kalhoty i rukávy, pokrývku hlavy, spěte pod moskytiérou a průběžně používejte repelenty s vysokým obsahem účinné látky DEET nebo citronelové či eukalyptové oleje.

Léčba

Máte-li podezření, že jste nakažení malárií, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Provedení testů krve ihned odhalí, zda jste infikovaní či nikoliv. Pokud ano, hospitalizují vás a nasadí vhodnou léčbu.

4.      Žlutá zimnice

Dalším zdravotním nebezpečím, které číhá opět především v afrických a jihoamerických zemích, je žlutá zimnice. Krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry a moskyty má různá stádia i formy, některá však mohou končit i selháním orgánů a úmrtím.

Příznaky

Příznaky se dostaví zhruba po 3-6 dnech od nákazy a projevují se vysokou horečkou, zimnicí, únavou, bolestí zad i zvracením. Účinná léčba neexistuje, léčí se pouze příznaky.

Prevence

Jako nejspolehlivější prevence funguje samozřejmě očkování, jehož účinky vydrží celoživotně. V některých zemích je dokonce povinné. Před svou cestou si proto určitě prohlédněte seznam zemí, v nichž hrozí nákaza žlutou zimnicí a v jaké míře.

Nemoc je asi to poslední, čím si chcete zpestřit svou dovolenou, proto před jakoukoliv cestou nepodceňte pojištění. Spočítejte si online, na kolik vás vyjde pojištění do zahraničí od ČSOB Pojišťovny, a zjistěte, kolik můžete při sjednání přes internet ušetřit.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip