Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Premenstruační syndrom a menstruační bolesti? Pomůže i změna jdelníčku.

Premenstruační syndrom a menstruační bolesti? Pomůže i změna jdelníčku.

15.9.2018 - redakce Babinet.cz

Každá  z nás zná ten pocit: cítíme se slabé, všechno nás bolí, do ničeho se nám nechce a navíc se přidají křeče v břiše. Co bychom daly za to, aby zmizely....

Čím to začíná?

Hormony hrají v životě ženy velkou roli. Pociťuje to každá z nás měsíc co měsíc před menstruaci. Změny nálad, podrážděnost nebo naopak přecitlivělost, bolesti prsou, oteklé břicho, zadržování vody v těle – ano řeč je o premenstruačním syndromu tzv. PMS.

PMS

Dá se říci, že právě voda v našem těle je tím klíčem. Přesněji řečeno vodní hospodářství a jeho fungování. Jak je to možné?

Hospodaření s vodou v našem těle velmi zásadně ovlivňují hormony, které hrají důležitou roli při menstruačním cyklu. Jedná se o souhru mezi hormony tvořícíma se v mozku – hlavě a vaječníkovými hormony. V první polovině cyklu funguje v našem organismu pouze jeden hormon – estrogen. Následkem ovulace, v druhé polovině cyklu, začne naše tělo produkovat druhý, velmi důležitý, hormon – progesteron. Ten první estrogen bohužel, neumí udržovat vodní hospodářství v rovnováze a dochází tak k zadržování vody, nezkrotným chutím či náladovosti, zkrátka pociťujeme PMS. Ten postupně odchází s příchodem druhého hormonu, již zmiňovaného progesteronu, který naopak vyvažuje a ladí hospodaření s vodou v našem těle. Jeho poklesem opět získává převahu estrogen a tak to jde stále dokola měsíc co měsíc.

Tomu se dá zabránit!

Příznaky PMS ovlivníme v první řadě dodržováním životosprávy. Snížením příjmu soli a cukrů. Obě tyto složky zadržují vodu v těle. Patří sem i změna životních návyků – více se hýbat, jíst méně a častěji a zařadit do stravy více vlákniny.

Do určité míry mohou pomoci volně prodejné potravní doplňky tzv. fytoestrogeny. Nicméně jsou to preparáty, které neléčí přímo příčinu, ale pouze napomáhají snížit škodlivý vliv estrogenu. Látky v nich obsažené např. vitamín B, kyselina linoleová, pupalkový olej nebo brutnák rovněž příznivě ovlivňují metabolismus.

Menstruace

Proč máme menstruaci?

Přibližně jedenkrát za 28 dní tělo ženy v reprodukčním věku vykazuje určité změny. Organismus ženy se vlastně připravuje na budoucí možné otěhotnění. Každý měsíc se děložní sliznice mění tak, aby se v ní, v případě otěhotnění, se mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, sliznice se odloučí a v podobě menstruačního krvácení vyjde pochvou z těla ven.

Obtíže při menstruaci

Kromě tělesných bolestí se můžeme potýkat i s celkovou rozladěností. „Nic nám není po chuti“ dalo by se velmi jednoduše shrnout naše tělesné rozpoložení. Naši blízcí i kolegové se náhle mohou stát našimi nepřáteli, dráždí nás na nich úplně všechno. Některá z nás ve „svých dnech“ trpí méně, některá více. Někdo o nich takřka ani neví, ale většinu z nás první dvě až tři periody pěkně potrápí.
Bolestivá menstruace (odborně  dysmenorea) postihuje především dívky do 24 let, po porodu obvykle mizí, ale některá z nás nemá pokoj až do klimakteria.

Menstruační  bolesti

Projevují se křečemi v podbřišku, přicházejí ve vlnách a mohou být provázeny bolestmi v bederní krajině, nevolností s nucením na zvracení a dokonce i zvracením. Křeče jsou způsobovány děložními stahy a jsou spojeny s vysokou hladinou prostaglandinů - látek podobných hormonům. Nezdravá výživa a nedostatek pohybu obtíže ještě zhoršují.

Jak mohu bolesti zmírnit?

Můžete vyzkoušet i změnu jídelníčku. V týdnu před očekávanou menstruací věnujte mimořádnou pozornost zdravé výživě. Můžete tak předejít nerovnováze prostaglandinů v děložní stěně. Jezte potravu bohatou na esenciální mastné kyseliny, vápník, hořčík, zinek a vitaminy B, C a E. Pijte hodně tekutin a jezte denně zeleninu, ovoce a celozrnné potraviny, abyste zabránily zácpě. Vyhýbejte se pokrmům z bílé mouky, cukru a nasycených (živočišných) tuků.

Léky


Většina z nás si nemůže dovolit být tři dny z měsíce „mimo provoz“. Pokud nejsou bolesti opravdu mimořádné a nevyžadují pozornost lékaře, můžeme si pomoci některými z analgetik.

Víte, že:

Při narození máme úplný a definitivní počet vajíček. Během života tělo uvolní asi 500 zralých vajíček.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip