Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Střední Čechy: Voskovcova Sázava, vinobraní v Mělníku nebo bitva u Čáslavi

Střední Čechy: Voskovcova Sázava, vinobraní v Mělníku nebo bitva u Čáslavi

14.9.2018 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách na období 14.9. - 30.9. 2018

Akce na týden 10. - 16. 9.
Voskovcova Sázava (15. 9. - 27. 10.)
Kulturní dům v Sázavě pořádá každoroční divadelní festival amatérských hudebních divadel, který vznikl za přispění členů Divadelního souboru Jiřího Voskovce Sázava. Nultý ročník tohoto festivalu se uskutečnil v roce 2000 a každoročně se jej účasní předem přihlášené amatérské soubory.
Oslava stoleté hi100rie - Brandýs nad Labem (16. 9.)
Celodenní stage na nádvoří, módní salón, švadlenkovská dílna, fotokoutek, hra po 100pách státních symbolů, výtvarné dílny, prvorepubliková gastronomie v zámecké restauraci, navazující večerní koncert Sester Havelkových - to vše mohou diváci zažít během oslavy stoleté hi100rie republiky na zámku v Brandýse v duchu první republiky.
Vinobraní v muzeu ( 14. - 16. 9.)

Regionální muzeum Mělník se tradičně připojuje k programu Mělnického vinobraní, jehož 80. ročník jako každoročně otevírá degustační sklep, který je po zbytek roku přístupný pouze objednaným skupinám. V původních gotických sklepích z 2. poloviny 14. století mohou účastníci vinobraní ochutnat 50 druhů českých vín z Mělníka, Velkých Žernosek, Litoměřic, Chrámců, Roudnice nad Labem a Loun. Otevřen je i stánek s vínem v podloubí a muzejní kavárna s posezením na historických hradbách.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

Cyklotulák Votice ( 15. 9. )

Cyklotulák aneb " zvedni zadek a pojeď s námi"  je pohodová cykloakce pořádaná k výročí vydání cyklomapy " VOTICKÁ KOPRETINA". Pro účastníky jsou připraveny tři trasy (mléčná, zkušená a libová) se startem U Modré kočky. Vzhledem k tomu, že se nejedná o závod, je akce vhodná i pro rodiče s dětmi. Na startu každý účastník dostane mapu s vyznačenými trasami a cestou sbírá  do mapy na punktech razítka kopretin. V cíli pak bude každému účastníkovi udělen titul "CYKLOTULÁK" a diplom se sladkou odměnou.

Více zde: http://www.votice-ubytovani.cz/cyklotrasy/

Bitva u Čáslavi z roku 1618 ( 14. - 16. 9.)
U příležitosti 400. výročí čeká návštěvníky a milovníky historie od rekonstrukce bitvy u Čáslavi z roku 1618. Mimo to se budou konat také dobové scénky u „tábora“ vojsk, otevření dobového tržiště na dvoře Karlov, silácký souboj – zvedání dělové koule a odhalení nového památníku bitvy. Součástí akce bude také dobová hudba, ale i současná hudební produkce.


Akce na týden 17. - 23. 9.
Středočeská centrála cestovního ruchu na ITEP Veletrh cestovního ruchu - Plzeň (20.- 22. 9.)
Veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje nabídne svým návštěvníkům kompletní turistické informace, tipy na dovolenou, mapy a brožury od vystavovatelů nebo například ukázky tradičních řemesel, či ochutnávku českých i zahraničních jídel. Během celého veletrhu na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program. Známé osobnosti jako Iva Pazdeková nebo Michal Šindelář povypráví své cestovatelské zážitky. Pro děti je připraven bohatý program od nafukovacího planetária, přes dobrodružné výpravy až po tvořivé dílničky. Veletrhu se účastní také Středočeská centrála cestovního ruchu.
Královské vinobraní na Točníku ( 22. - 23. 9.)
Zřícenina hradu, který založil Václav IV., je proslulá svým královským vinobraním. Akce je každoročně přístupná účastníkům všech generací, na své si přijdou nejen milovníci vína, ale také šermu, hudby, tance a koní. V doprovodném programu jsou připraveny hry pro děti. Akce proběhne od 10 do 17 hodin.

Seifertovy Kralupy (21. – 22. 9. )
Festival poezie nesoucí jméno Jaroslava Seiferta bude zahájen v pátek 21. září přehlídkou vítězů dětské recitační soutěže za přítomnosti herce, moderátora a muzikanta Filipa Cíle a také vystoupení pěveckého souboru Notičky. V sobotu budou vyhlášeni vítězové autorské literární soutěže. Vítězné práce bude recitovat Valérie Zawadská, hudebním doprovodem bude saxofonový kvartet Saxmania.

Výstava Milkov - Forman v Poděbradech (31. 8. – 3. 10.)
Společná výstava Stefana Milkova a Pavla Formana je představením sochařské tvorby Milkovovy, která spolu s malbami Formanovými nabízí divákovi výjimečný vizuální zážitek, který je výsledkem konfrontace svébytných výtvarných projevů vstupujících do vzájemného dialogu. To vše je k vidění ve výstavní síni Ludvíka Kuby v lázních Poděbrady.
Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby (1. 5. - 30. 9.)
Obora Žleby se nachází v zámeckém parku pod zámkem Žleby. Každou sobotu a neděli je program zpestřen jedinečnou ukázkou dravců, při které mohou v jednom okamžiku prolétnout nad hlavami diváků sup, několik druhů největších orlů, luňák či drzý krkavec. Ukázky začínají vždy v 12:00 a 15:30 přikrmováním bílých jelenů, na které navazuje sokolnický program.
T. G. M. Mýty a skutečnost ( 9. 9. 2017 - 31. 12. 2018)
Až do konce roku je prodloužena na zámku v Lánech unikátní výstava zachycující, jak byl Tomáš Garrigue Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a dezinterpretace T. G. Masaryka v průběhu 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz. Všechny tyto aspekty jsou prezentovány především prostřednictvím dobových médií, tisku, rozhlasu a filmových záběrů. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka.
Akce na týden 24. - 30. 9.

XXII. Karlštejnské vinobraní (29. - 30. 9.)
O víkendu se již po dvaadvacáté v podhradí Karlštějna i na hradním nádvoří na dva dny rozezvučí pištci, trubači a hudebníci, rozjedou se rytířská klání, roztančí se tanečnice a bude se slavit vinobraní. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 702. narozeniny. Doprovázet jej bude jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, ale také více než 300 dvořanů. Na Karlštejnské vinobraní můžete vyrazit také speciálním parním vlakem z Prahy - Smíchova, jehož jízdní řád naleznete níže.
Více zde: https://www.hrad-karlstejn.cz/cs/akce/7939-xxii-karlstejnske-vinobrani

Svatováclavské slavnosti - Kutná Hora (28. - 29. 9.)
Tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již výroční 25. ročník, a proto program obstarají výhradně kutnohorští umělci a kapely. Střídají se zde hudba s divadlem, míchají styly a žánry, staročeský trh nabízí své výrobky, jídlo a dobrá vína. Svatováclavské slavnosti budou příjemným zakončením léta.

Zámecké vinobraní - Domousnice (29. 9. )
Zámecké vinařství opět nabídne návštěvníkům bohatý kulturní program, notoricky známý červený burčák ze zweigelu, domousnická vína a vybrané pochoutky a produkty od regionálních výrobců. Z kulturního programu se návštěvníci mohou těšit na zcela novou a velmi zajímavou kapelu Martina Ševčíka. Pro vinohradnické nadšence je ve stanovených časech připravena prohlídka části vinohradu s průvodcem. Milovníky projížděk potěší projížďka v koňském kočárovém spřežení po parku. Každá dospělá vstupenka je slosovatelná o velmi lákavé dárky nejen ze zámeckého vinařství.
Více zde:http://www.vinarskecentrum.cz/vinarske-akce/10716-zamecke-vinobrani
Národní svatováclavská pouť - Stará Boleslav ( 27. - 30. 9.)
Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se jako každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10.00 hodin na Mariánském náměstí. Tradice, kterou tak mocně rozvinul císař Karel IV., byla vzkříšena společným úsilím Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána, Města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, České biskupské konference a Arcibiskupství pražského v roce 2003.
Více zde: http://www.brandysko.cz/akce
Světla v parku - Vlašim (28. - 29. 9.)
Zámecký park plný světelných a akustický show, videomaping s filmem o městě Vlašimi, promítání animovaného filmu o městě Vlašimi a světýlkování v parku, to jsou hlavní lákadla této akce v zámeckém parku. Během akce čeká návštěvníky také překvapení.
Více zde: https://www.vlasimskypark.cz/zari-2018/28-29-9-2018-svetla-v-parku

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip