Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak pečovat o domácí a jemné prádlo tak, aby vydrželo co nejdéle?

Jak pečovat o domácí a jemné prádlo tak, aby vydrželo co nejdéle?

13.9.2018 - redakce Babinet.cz

Nejvíce péče a pozornosti obvykle věnujeme blýskavým skvostům, které nosíme na večírky, určitě bychom ale neměly opomíjet to oblečení, které navenek není tolik vidět, zajišťuje nám ale komfort po velkou většinu našeho dne. Jde o jemné spodní prádlo, pohodlné oblečení na doma, na spaní a samozřejmě o lůžkoviny – jen s těmi totiž strávíme přibližně třetinu svého života. Péče o takové prádlo se nám pak minimálně určitě vyplatí – čím déle totiž vydrží, tím méně často je potřeba kupovat nové.

Pokud jde o jemné spodní prádlo, je před praním důležité vědět několik věcí. Tou první je složení – tedy ve zkratce, pokud máte jistotu, že je čistě bavlněné, můžete jej prát na vyšší teploty. Jde ale spíše o výjimku. Většina bavlněných materiálů obsahuje kvůli pružnosti syntetický elastan, který se vyššími teplotami může poškodit, jeho nitky se uvnitř textilie naruší, potrhají a pak ‚lezou‘ ven. Vysoké teploty, 60° a 90°C neprospívají ani jiným syntetickým materiálům, jako je satén, který je v dámském spodním prádle hojně používaným materiálem.

Dále, pokud má spodní prádlo krajky nebo jiné choulostivé části, je lepší jej na praní umístit do speciální pevné zapínatelné síťky nebo pouzdra, která ho v bubnu pračky ochrání před tlakem a oděrem o ostatní prádlo.

„Samozřejmostí, kterou pak snad ani není třeba připomínat je použití programu určeného na jemné prádlo a dodržení předepsaného váhového limitu“ doplňuje konzultantka Fashion Days a sama přiznává, že i jí je někdy při zapínaní poloprázdné pračky nevyužitého místa líto, výsledek v dlouhodobém horizontu ale rozhodně stojí za to. Potvrzujeme z vlastní zkušenosti a pokládáme další otázku na oblečení na doma.

Tam se většinou jedná o bavlnu v kombinaci s elastanem – tedy mělo by se jednat, protože 100 % bavlna je pro tyto účely jednoznačně nejvhodnější – na rozdíl od levnějších syntetických materiálů.‘

Je totiž prodyšná, dobře saje pot a je hypoalergenní. Díky své hebkosti, měkkosti a šetrnosti k pokožce je tak pro domácí nošení jednoznačně tou nejlepší volbou. Důkazem budiž to, že bezešvé oblečení pro lidi postižené nemocí motýlích křídel se vyrábí pouze z bavlny.

Co se týče praní, je situace stejná jako u spodního prádla, až na to, že u triček a kalhot mnohem spíše najdeme zevnitř našitý štítek, který právě u spodního prádla většinou nemilosrdně odstřihneme ještě před prvním použitím. Pokud jej máme k dispozici, je dobré se řídit uvedenými symboly. V případě, že se prádlem nechceme probírat kousek po kousku a luštit co je napsáno na štítcích, stačí si pamatovat výše zmíněné pravidlo, že cokoliv pružného, co pravděpodobně obsahuje elastan, by se nemělo prát na více než 40°C.

„Co se pak týče lůžkovin, je 100 % bavlna v postatě nezbytností, měly by se totiž prát na vyšší teploty, někdy i vyvařovat, což z textilních materiálů dobře snáší jen bavlna, na rozdíl třeba od viskózy. Její nevýhodou nicméně je, že se snadno mačká a žmolkuje. Tomu prvnímu se dá předejít dvěma způsoby – jednak se bavlna může žehlit na ty nejvyšší teploty, jednak – pokud na prádlo nějak nespěcháte, nastavit menší počet otáček při ždímání – prádlo je sice mokřejší, ale tolik nezmačká a pro pozdější žehlení je tak rovnější. Žmolkování pak můžeme částečně předejít praním naruby,“ uzavírá odborná konzultantka a my se ptáme, jestli nám nakonec přidá ještě nějaké typy ohledně nakupování:

„Vzhledem k tomu, že výrobci nemají povinnost uvádět na štítcích české pojmenování, hodí se vědět, že bavlna může být značena i jako cotton - ve zkratce CO, jako baumwolle nebo jako algedon.“

------------------------------------------------------------------------------------------------------

TIP:

Dlouhé hodiny strávené nad žehlicím prknem vám zkrátí parní generátor Tefal Pro Express Ultimate (GV9581) s perfektními výsledky a dokonalou péčí o vaše prádlo. Dvojí systém odvápnění prodlužuje životnost parního generátoru. Žehlení je tak velmi rychlé a komfortní.

Parní generátor Tefal Pro Express Ultimate (GV9581) je supervýkonným partnerem pro každodenní žehlení. Sofistikovaná technologie vám zaručí perfektní výsledky a dokonalou, 100% hygienickou péči o vaše prádlo. Dvojí systém odvápnění prodlužuje životnost parního generátoru a zabraňuje vzniku skvrn. Žehlení je velmi komfortní, rychlé a účinné díky maximální distribuci vysokotlaké páry, žehlit můžete prádlo i ve vrstvách. Ergonomický design pro snadné a bezpečné přenášení vám usnadní manipulaci.

Doporučená cena je 10 999 korun.


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip