Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Mastné vlasy jako příčina vypadávání vlasů?

Mastné vlasy jako příčina vypadávání vlasů?

11.9.2018 - redakce Babinet.cz

Odborníci věnující se problematice padání vlasů dospěli k závěru, že nadprodukce mazu ve vlasové pokožce může a v mnoha případech i je hlavní příčinou vypadávání vlasů. Proč tomu tak je? Mazotok (sebum) je produkován mazovými žlázami umístěnými ve vlasové pokožce. Samotný mazotok chrání vlasy i pokožku před přílišným vysušováním. Problém nastává, když se rovnováha naruší a mazové žlázy produkují více mazu než je zdrávo. Nejčastější příčinou mastných vlasů jsou hormony – androgeny - mužské pohlavní hormony vyskytující se především u mužů ale i žen. Androgeny zvětšují mazové žlázy a stimulují je k vyšší činnosti.

Každý problém má řešení

Pokud se nezjistí jiná příčina vypadávání vlasů a jediným problémem vlasové pokožky je nadprodukce seba, pak je nejlepším řešením důkladná očista pokožky vlasů. Nadměrné množství mazu totiž může způsobit zanesení pórů a také jeho ulpívání kolem vlasového folikulu. Špatně umytý mazotok působí jako „vosk“ a při dlouhodobém zanášení pórů se růst ve vlasovém folikulu zastaví. Tento stav zhoršují takové faktory jako např.: teplo a slunce v létě, hormonální změny, střídání teplých a studených místnostní v zimě.

Mastné vlasy vyžadují důkladnou péči

• Vyhněte se používání hydratačních šamponů. Vhodné jsou šampony s pH 5,5, které neobsahují pečující složky, ale mají zvýšenou čistící schopnost (např. Kapyderm, Redken, Kérastase).

• Po umytí vlasů je vhodná jemná masáž vlasové pokožky a současné použití vlasových vod, které omezují nadprodukci žláz, ozdravují pokožku a jemně desinfikují.

• Kondicionér se nanáší pouze do délek vlasů a ne na vlasovou pokožku. Většina z nich obsahuje „lubrikující“ látky, které jsou potřeba pro rozčesání vlasů a dodání lesku, avšak neprozpívají vlasové pokožce.

• Vlasy se češou pouze čistým kartáčem, 2 krát denně je dostačující a pravidlo 100 krát denně je tedy překonáno.

Pamatujte, že zdravá a vyvážená strava je základem. Mastná, sladká a silně kořeněná jídla jsou nepřípustná. Součástí zdravého životního stylu je také sport a pohyb, který odbourává stres, čímž nepřímo pomáhá proti výkyvům hormonálních hladin.

Citrónový zábal:

K uvolnění seba ve vlasové pokožce a také k mírné desinfekci může pomoci i doma připravený zábal.Šťávu z jednoho citrónu smíchejte s trochou černého čaje a aplikujte na vlasovou pokožku. Nechejte působit 15 – 20 minut a poté opláchněte kvalitním šamponem. Zábal pomáhá i proti lupům. Přesto platí, že moderní přípravky vyvinuté speciálně pro problémy mastné pokožky jsou účinnější.

Zdroj: vlasy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip