Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Děti a sport: Vztah dětí ke sportu ovlivňuje především rodina

Děti a sport: Vztah dětí ke sportu ovlivňuje především rodina

4.9.2018 - redakce Babinet.cz

Překážkou ke sportování dětí mohou být chybějící rodinné vzory, bohatší děti sportují více než jejich vrstevníci z chudších rodin, výhodu mají i ti, kteří bydlí v blízkosti sportovních kroužků.  Takové závěry přinesla analýza výsledků 96 tisíc školáků, kteří v minulém roce se zapojili do společného projektu Sazky a Českého olympijského výboru.

„Pohybová zdatnost má zásadní význam pro zdravý vývoj dětí. Navíc se v dětství vytvářejí pohybové návyky pro dospělost. Potřebujeme dětem ukazovat cestu ke sportu, aby si i jako dospělí na něj našli čas a měli i chuť se mu věnovat,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Pohybovou zdatnost dětí mohou ovlivnit rodiče

Beze sporu je nejdůležitějším faktorem rodina. Ale jistě to neznamená, že děti vrcholových sportovců mají daný vztah ke sportu. Ruku v ruce s vlivem rodiny jde radost z pohybu. Nejlépe vše funguje, když se děti u sportu a pohybu baví,“ řekla Kateřina Emmons, trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě a maminka čtyř dětí.

Dostupnost sportovního vyžití je podle ní také důležitá. „Bydlíme čtyřicet minut od centra Plzně a těch možností kolem nás zase tolik není. Bylo by naprosto skvělé, kdyby se podpořila existence všeobecných sportovních kroužků, kde nejde o výkonnost, ale o to, aby děti měly možnost si v průběhu roku vyzkoušet různé sporty a měly základy z gymnastiky, míčových sportů a atletiky,” dodala Emmons.

Při výběru sportovního kroužku je problémem logistika

„ Buď s dětmi sportuje rodič, nebo děti docházejí do sportovních klubů. Vybrat dítěti vhodný sport má smysl až od 6 let, důležitý je v raném věku všesportovní rozvoj,“ řekl Jan Březina ze společnosti SportAnalytik, která testuje sportovní předpoklady dětí. Největší problém je pro rodiče vzdálenost sportovních kroužků a klubů, kam dítě musí pravidelně dovážet. „Pro rodiče je ideální, když sportovní trénink probíhá na škole,“ doplnil Březina.

ČOV a Sazka poskytnou rodičům celé září cenné tipy a rady

Spolu se začátkem školního roku nabídne Sport v okolí rodičům i ostatním zájemcům rady, jak děti ke sportu motivovat. Ve spolupráci se sportovními svazy a odborníky na sportování dětí poskytne webový portál přehled různých sportů a tipů, kdy je vhodné s nimi začít. V průběhu září navíc probíhají po celém Česku sportovní nábory, jejichž přehledný seznam najdou zájemci v sekci Kalendář akcí.

AUDIO: Co se od organizátorů projektu dozvěděla Šárka Málková? Poslouchejte.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip