Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Dny evropského dědictví. Kam je možné zajít zdarma? Několik tipů pro vás

Dny evropského dědictví. Kam je možné zajít zdarma? Několik tipů pro vás

3.9.2018 - redakce Babinet.cz

Letos proběhnou Dny evropského dědictví od soboty 8. září do následující neděle 16. září. Přinášíme vám několik tipů, kam je možné vyrazit. Vstupy jsou zdarma.

Muzeum hl. m. Prahy se jako každoročně připojuje k akci Dny evropského dědictví 8. září 2018 zpřístupňuje některé své objekty pro veřejnost zdarma v objektech: hlavní budova muzea Na Poříčí 52, Zámecký areál Ctěnice, dům U Zlatého prstenu, Podskalská celnice na Výtoni a Novomlýnská vodárenská věž.

V hlavní budově muzea na Florenci mohou návštěvníci kromě stálých sbírek muzea od pravěku po novověk vidět výstavy Strašnice… zahrada Prahy, brána armád, Praha 1848–1918.

V Zámeckém areálu Ctěnice budou otevřeny stálé expozice Řemesla v pořádku / Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost, Zámek Ctěnice / Dějiny, stavební vývoj a obnova, Dějiny obce Vinoř od pravěku do 20. století i model Nádraží Praha-Těšnov – provoz obnoven.

V Podskalské celnici na Výtoni mohou návštěvníci zhlédnout expozici Zaniklé Podskalí a život na Vltavě.

V domě U Zlatého prstenu bude pro návštěvníky otevřena expozice Praha Karla IV. – středověké město i krátkodobá výstava o konzervátorských dílnách Muzea hl. m. Prahy Konzervovaná minulost.

Na Novomlýnské vodárenské věži si mohou návštěvníci prohlédnout i multižánrovou expozici Praha hoří o historii pražských požárů a zároveň si vychutnat výhled na Prahu.

I Národní technické muzeum se v sobotu 8. září 2018 připojuje ke Dnům evropského dědictví, které se každoročně v září pořádají, a zpřístupní tři objekty – hlavní budovu muzea na Letné, Centrum stavitelského dědictví Plasy a Železniční depozitář v Chomutově – pro návštěvníky zdarma. NTM se zároveň připojuje k oslavám Dožínek na Letné.

Dny evropského dědictví mají za cíl přiblížit široké veřejnosti národní kulturní dědictví. Národní technické muzeum, které ve svých expozicích a výstavách prezentuje cenné doklady naší technické historie i současnosti, se k nim připojuje již tradičně.

V hlavní budově Národního technického muzea na Letné si mohou návštěvníci prohlédnout 16 stálých expozic a několik výstav, např. výstavu věnovanou historii cyklistiky s názvem „Fenomén Favorit.“ Každou hodinu se budou konat zdarma komentované prohlídky muzea. Pro menší návštěvníky je připravena oblíbená dětská chemická laboratoř Kids’Lab. Vstup do expozice Uhelný a rudný důl zůstává zpoplatněn.

8. 9. 2018 vstup zdarma. Otevírací doba 9:00 – 18:00. 
Komentovaná prohlídka muzea a workshop Kids’Lab- dětská chemická laboratoř zdarma.
Komentovaná prohlídka expozice Uhelný a rudný důl je zpoplatněna.
Komentované prohlídky muzea a workshop Kids’Lab je možné si předem rezervovat na
http://vstupenky.ntm.cz nebo se po příchodu registrovat na pokladně muzea.

Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích je umístěno v nově opraveném hospodářském areálu památkově hodnotného kláštera. Navštívit je zde možné stálou Expozici stavitelství, kde je atraktivní formou podle jednotlivých etap stavby budovy představena stavební historie, stavební hřiště a tři výstavy. Probíhat budou komentované prohlídky Dvora stavebních řemesel s programem „Jak mistr Ondřej k zednické lžíci přišel“ a komentované prohlídky Expozice stavebně-historického průzkumu.
8. 9. 2018 vstup i komentované prohlídky zdarma. Otevírací doba 9:00 – 17:00.
Více www.muzeum-plasy.cz

V Železničním depozitáři NTM v Chomutově si zájemci o železniční historii mohou prohlédnout velkou část největší státní železniční sbírky u nás – na 100 kolejových vozidel. NTM s partnery na 8. září 2018 připravilo veřejné jízdy parního motorového vozu M 124.001 Komarek. Kapacita vozu je omezena, vstupenky se prodávají pouze při nástupu do vozu.

8. 9. 2018 vstup zdarma. Otevírací doba 9:00 –17:00. Více www.ntm.cz, muzeum-chomutov.cz
Jízdy vozem M 124.001 Komarek jsou zpoplatněny, vstupenky se prodávají pouze ve voze.
Přístup do
oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus.

Kompletní přehled zpřístupněných objektů po celé republice ZDE

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip