Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Být dobře naladěný je skvělé, ale pozor! I euforie může být nemoc

Být dobře naladěný je skvělé, ale pozor! I euforie může být nemoc

23.8.2018 - redakce Babinet.cz

Sedíte v práci, nic vám nejde, nic vás netěší a máte pocit, že neudržíte oční víčka nahoře. Přitom váš kolega je tak výkonný, usměvavý a neustále dobře naladěný. Říkáte si, kdo to s ním má vydržet, a možná máte pravdu. Laik by nejspíše usoudil, že jestli někdo potřebuje psychiatra, tak jste to vy. Jenže první zdání může klamat.

U vás jde možná jen o únavu z horka, která po krátkém odpočinku odezní. Naopak vašeho kolegu může trápit mánie, což je chorobný stav charakterizovaný poruchou nálady. Bohužel po epizodě nadměrné euforie občas u těchto lidí nastupuje období deprese. Jsou tak trochu jak na houpačce.

 

Příznaky mánie se mohou postupně zhoršovat. Zpočátku by někdo mohl nemocnému dokonce závidět. Má mírně nadnesenou náladu, stále je v dobré pohodě a plný nápadů. Nemusí příliš spát, a přesto srší fyzickou i duševní energií.

Po čase začne dotyčný své okolí zlehka obtěžovat svou žvanivostí, přílišnou žoviálností a nenuceností, což se týká i jeho sexuálních aktivit. Postupně graduje jeho vnitřní vzrušení. To mu znemožňuje řádně se vyspat, soustředit se na práci, ale i mluvit. Myšlenky a řeč pak nabudou takového trysku, že spíše připomínají slovní salát. Pacientovi vzroste neúměrně i sebevědomí, takže někteří trpí velikášskými bludy.

Pomoc nemusí být jednoduchá. Vzhledem k nekritičnosti si totiž nemocný nemusí připouštět svoje obtíže, a tím pádem může odmítat psychiatrickou léčbu. Svým stavem si ale může přivodit vážné potíže. Nezvládá přirozeně svoji prácí a má konflikty s okolím. Pacient s mánii s oblibou nakupují, a to ve velkém. Není výjimkou, že pak za den utratí velkou část svých finančních rezerv. Bez pomoci může mánie trvat několik dnů, ale také týdnů a měsíců.

 

foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip