Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Střední Čechy: Hrady a zámky v noci, Laurin Klement nebo Žlutý pes

Střední Čechy: Hrady a zámky v noci, Laurin Klement nebo Žlutý pes

20.8.2018 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách na týdny 20.8. - 26.8. 2018

Hradozámecká noc (25. 8.)
Noční prohlídky, speciální kostýmované prohlídky, filmová promítání, dobová vystoupení, prohlídky běžně nepřístupných prostor a další netradiční akce čekají návštěvníky během jedné noci na hradech, zámcích či klášterech po celé České republice. Ve středních Čechách tato akce proběhne například v klášteře Sázava a dále na hradech a zámcích Hořovice, Karlštejn, Mnichovo Hradiště, Točník a Žebrák, Veltrusy, Žleby, Březnice a mnoha dalších.
Více zde: www.npu.cz

Výstava ‚Vítězství plná prachu: 1908‘ – Mladá Boleslav (1. 7. – 12. 10.)
Světové rychlostní rekordy, desítky zlatých věnců ze závodních okruhů i jízd spolehlivosti a renomé značky rostoucí neuvěřitelným tempem. Automobilka Laurin Klement v roce 1908 vítězila doslova v každém závodě, na jehož start postavila některý ze svých závodních speciálů. O jaké stroje šlo? Kdo na nich sklízel vavříny? A jak se úspěchy na závodních tratích promítaly do hospodaření mladoboleslavské firmy? Na to odpovídá výstava ve ŠKODA Muzeu. 
Více zde: http://museum.skoda-auto.cz/

Krásná místa naší vlasti ve Slaném (28. 6. - 5. 9.)
Výstava fotografií Ladislava Rennera, jehož snímky se využívají na billboardy, veletrhy cestovního ruchu nebo kalendáře. Prostřednictvím státní agentury CzechTourism pomáhají jeho fotografie propagovat naši vlast nejen v tuzemsku, ale i ve světě. Výstavu je možné si prohlédnout v Knihovně V. Štecha ve Slaném.
Více zde: www.infoslany.cz

Koncert skupiny Žlutý pes a promítání filmu Černý Petr (21. 8.)
Kulturní léto GASK pokračuje koncertem skupiny Žlutý pes v čele s Ondřejem Hejmou. Po skončení koncertu pokračuje večer promítáním filmu Černý Petr. Koncert a dále pak hraný debut od režiséra Miloše Formana si mohou diváci vychutnat v zahradách Kutné Hory - Galerie Středočeského kraje.
Více zde: www.gask.cz

Akce na týden 27. 8. – 2. 9.

Soundtrack Poděbrady (30. 8. – 2. 9.)

Festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady se letos uskuteční už potřetí a návštěvníci se mohou těšit na čtyři dny plné audiovizuálního programu a multimediálního obsahu. Hlavní hvězdou festivalu bude Eric Serra, Na koncertě zazní hudba z jeho kultovních filmů Pátý element, James Bond: Zlaté oko nebo Leon. Očekávanou událostí je také světová premiéra projektu českého skladatele Ondřeje Soukupa. 
Více zde: www.soundtrackfestival.cz

Dny evropského dědictví (8. – 16. 9.)
Na území celé České republiky budou od 8. září probíhat Dny evropského dědictví, letos na téma: Společné dědictví, společné hodnoty. Do této akce se zapojila řada měst Středočeského kraje, například Rakovník, Slaný, Vlašim, Nymburk, Kralupy nad Vltavou a další.
Více zde: www.historickasidla.cz

Mimořádné prohlídky gotických sklepů na Konopišti (1. – 31. 8.)
Vzhledem k tropickým teplotám připravili na zámku Konopiště na celý srpen něco na osvěžení - mimořádné prohlídky studených gotických sklepení, vytesaných v žulovém podloží pod horním nádvořím. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, v případě zájmu a po předchozí rezervaci lze na prohlídku v jiném čase.
Více zde: www.zamek-konopiste.cz

Baterkové pondělky v Koněpruských jeskyních (27. 8.)
Návštěvníci mohou zažít nevšední zážitek podobný tomu, jaký prožívají jeskyňáři při objevování jeskyní. Správa jeskyní zapůjčí návštěvníkům baterky a umožní jim s průvodci znovuobjevovat Koněpruské jeskyně. Navštívit jeskyně s baterkou a vidět podzemní dómy z jiného úhlu pohledu bude možné v pondělí 27. srpna. Prohlídka dvou jeskynních pater trvá přibližně hodinu. Průměrná teplota vzduchu je 10,6°C, proto se návštěvníkům doporučuje teplejší oblečení. 
Dvojkoncert Voxel a Jelen (31. 8.)
Poslední srpnový den se mohou fanoušci těšit na dvojkoncert zpěváka Voxela a kapely Jelen. Voxel je český folk-popový zpěvák a písničkář. V březnu 2013 byl vyhlášen jako objev roku na hudebních cenách Óčka a v rámci cen Český slavík Mattoni 2013 a 2014 vyhrál v kategorii „Hvězda internetu“ a v roce 2014 získal nominaci i v kategorii objev roku. Kapela Jelen hraje „roots music“ – vlastní tvorbu vycházející z kořenů populární hudby jako je country, folk, bluegrass a blues. Koncert uvede v Galerie Středočeského kraje - zahrady Kutná Hora-Vnitřní Město.
Více zde: www.gask.cz

Devatero řemesel - Mnichovo Hradiště (17. 8. – 2. 9.)

Druhá polovina srpna patří na zámku v Mnichově Hradišti prodejní výstavě chráněných dílen, všechny výrobky jsou z přírodních materiálů. Akce se koná každý den od 9 do 16 hodin a o víkendech s ukázkami řemesel. 
Výstavu pořádá Centrum 83. 
Více zde: www.zamek-mnichovohradiste.cz

Akce na týden 3. - 9. 9.


Ortenova Kutná Hora ( 7. – 9. 9. )
Autorskou soutěž mladých básníků Ortenova Kutná Hora vyhlašuje Klub rodáků a přátel Kutné Hory - Kutná Hora v Praze počátkem kalendářního roku. Vyhlášení výsledků soutěže je pak součástí festivalu Ortenova Kutná Hora, který se koná každoročně v první polovině září v Kutné Hoře. Smyslem soutěže je připomenout osobnost a dílo kutnohorského rodáka, básníka Jiřího Ortena.
Více zde: www.okhfestival.blogspot.com

Krajské dožínky a vinobraní na Kačině (8. 9. )
Na zámku Kačina má vinařství kořeny již více než tři století. S tím také souvisí tradiční slavnost vína – Vinobraní na Kačině a to od roku 1847. Současně s vinobraním proběhnou také oslavy konce zemědělského roku, proto jsou při této příležitosti hosté zváni také na tzv. dožínky. Pestrá kulturní nabídka vychází vstříc všem skupinám návštěvníků vinobraní, od těch nejmenších dětských, až po zkušené vinaře, jako jsou ukázky zemědělských produktů, strojů, domácích zvířat, jezdeckých dovedností, soutěž o poznání odrůdy vína, burčákové hody, prohlídky zámku, mnoho dobrého jídla a samozřejmě vína.
Více zde: www.vinobraninakacine.cz


Příbramská svatohorská šalmaj ( 8. 9.)
Náměstíčko plné krámků s řemeslníky a hokynáři - taková je historická slavnost na svatohorském náměstí. Jako již každoročně se koná na svatohorském náměstíčku historická slavnost plná divadelních představení a hudebních vystoupení nejen pro děti. 
Stavba roku Středočeského kraje (do 25. 8.)
Soutěž vypsaná na podporu realizace kvalitních staveb má snahu ocenit společné úsilí investorů, projektantů a dodavatelů. Akce má především seznámit odbornou i laickou veřejnost s úrovní středočeského stavitelství a architektury. Za hlasování veřejnosti trvá soutěž do 25. září.

Expo Brusel a životní styl- Mělník ( 4. - 30. 9. )
Mělník si připomíná 60 let od československého úspěchu. V kavárně regionálního muzea Mělník proběhne výstava věnovaná vzpomínce na úspěšnou účast Československa na světové výstavě EXPO v roce 1958 v Bruselu a tehdejšímu životnímu stylu.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

Hornický den (8. 9. ) - Jílové u Prahy
Regionální muzeum Jílové u Prahy se specializací na historii těžby zlata. Muzeum sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Tentokrát zve nejen na Štolu sv. Josefa, která je starým důlním dílem, pravděpodobně ze 14. století, ale připomíná 50. výročí ukončení těžby zlata v Jílovém.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip