Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nechcete dostat infekci močových cest? Dejte si pozor na pitný režim!

Nechcete dostat infekci močových cest? Dejte si pozor na pitný režim!

18.8.2018 - redakce Babinet.cz

Moč je výsledkem filtrační a koncentrační práce ledvin. Z nich tato tekutina odtéká do močového měchýře. Za určitých nepříznivých okolností mohou v opačném směru putovat nejrůznější bakterie.

K infekcím močových cest jsou více náchylné ženy, důvodem je hlavně krátká močová trubice. Velice častým původcem je pak Escherichia colli, která normálně osídluje tlusté střevo. Bakterie se z hráze dostane do močového měchýře.

Když pak dotyčný nedodržuje pitný režim a močový měchýř tím pádem není pravidelně "vyplachován", bakterie se zde vesele rozmnoží. Vše může ještě zkomplikovat močový kamínek, deformace močového měchýře zvětšenou prostatou nebo nádor.

Pacient si pak stěžuje na častější nucení na močení doprovázené bolestivým pálením a řezáním. Když se nezahájí včasná terapie, jejímž základem je již zmiňovaný pitný režim a podávání antibiotik, může se nebezpečná bakterie rozšířit až do ledvin.

Tehdy začnou být projevy nemoci bouřlivější. Přidají se vysoké teploty, někdy s třesavkou a zimnicí a bolesti v bedrech. Ledviny sami o sobě neobsahují vlákna vedoucí bolest. Ta se ale nachází v pouzdře ledviny. Při zánětu tkáň ledviny nateče a bolestivě napíná již zmiňovaný obal.

Když se ani v tomto případě nepřistoupí k dostatečně razantní léčbě, může přejít zánět ledvin do chronického stadia. Jeho výsledkem je přeměna funkční tkáně ve vazivovou jizvu. Takto poškozené ledviny už přirozeně nemohou napomáhat při udržení vyváženého vnitřního prostředí organismu.

Těmto vážným zdravotním komplikacím se dá často velice jednoduše zabránit. Rozhodující je dostatečný příjem tekutin. Nevymlouvejte se na nedostatečný pocit žízně, hlavně vy starší. Správný pitný režim je i otázkou osobní disciplíny, proto - pijte!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.