Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nechcete dostat infekci močových cest? Dejte si pozor na pitný režim!

Nechcete dostat infekci močových cest? Dejte si pozor na pitný režim!

18.8.2018 - redakce Babinet.cz

Moč je výsledkem filtrační a koncentrační práce ledvin. Z nich tato tekutina odtéká do močového měchýře. Za určitých nepříznivých okolností mohou v opačném směru putovat nejrůznější bakterie.

K infekcím močových cest jsou více náchylné ženy, důvodem je hlavně krátká močová trubice. Velice častým původcem je pak Escherichia colli, která normálně osídluje tlusté střevo. Bakterie se z hráze dostane do močového měchýře.

Když pak dotyčný nedodržuje pitný režim a močový měchýř tím pádem není pravidelně "vyplachován", bakterie se zde vesele rozmnoží. Vše může ještě zkomplikovat močový kamínek, deformace močového měchýře zvětšenou prostatou nebo nádor.

Pacient si pak stěžuje na častější nucení na močení doprovázené bolestivým pálením a řezáním. Když se nezahájí včasná terapie, jejímž základem je již zmiňovaný pitný režim a podávání antibiotik, může se nebezpečná bakterie rozšířit až do ledvin.

Tehdy začnou být projevy nemoci bouřlivější. Přidají se vysoké teploty, někdy s třesavkou a zimnicí a bolesti v bedrech. Ledviny sami o sobě neobsahují vlákna vedoucí bolest. Ta se ale nachází v pouzdře ledviny. Při zánětu tkáň ledviny nateče a bolestivě napíná již zmiňovaný obal.

Když se ani v tomto případě nepřistoupí k dostatečně razantní léčbě, může přejít zánět ledvin do chronického stadia. Jeho výsledkem je přeměna funkční tkáně ve vazivovou jizvu. Takto poškozené ledviny už přirozeně nemohou napomáhat při udržení vyváženého vnitřního prostředí organismu.

Těmto vážným zdravotním komplikacím se dá často velice jednoduše zabránit. Rozhodující je dostatečný příjem tekutin. Nevymlouvejte se na nedostatečný pocit žízně, hlavně vy starší. Správný pitný režim je i otázkou osobní disciplíny, proto - pijte!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip