Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jaký je život s cukrovkou? Zjistěte, jestli vám nehrozí.

Jaký je život s cukrovkou? Zjistěte, jestli vám nehrozí.

12.8.2018 - redakce Babinet.cz

Úvodem si řekněme, u koho hrozí zvýšení riziko vzniku cukrovky (diabetes). Jsou to především:

- členové rodiny diabetika

- obézní lidé (zeptejte se svého lékaře, jakou máte mít tělesnou hmotnost)

- osoby starší 65 let

- osoby s vysokým krevním tlakem nebo velmi vysokou hodnotou cholesterolu nebo triglyceridů v krvi

- ženy s nevysvětlenými potraty nebo porodem mrtvého dítěte a ty, kterým se narodily děti s porodní váhou vyšší než 4 kg.

 

CO TO VLASTNĚ JE DIABETES?

Diabetes je souhrn poruch, při kterých je v krvi nadměrná koncentrace cukru. Dochází k tomu, když jsou zničeny určité buňky ve slinivce břišní, které jsou specializovány na tvorbu inzulinu (1. typ), nebo když tělo nedokáže vytvořený inzulin účinně využít (2. typ). Inzulin je hormon, který je nezbytný k tomu, aby tělo mohlo plně využít strávenou potravu. Bez inzulinu nemůže lidský organismus udržet normální koncentraci cukru v krvi. Diabetes se vyskytuje ve 3 hlavních typech:

1. typ (inzulin-dependentní) - tvoří 5 až 10 % všech případů diabetu a obvykle se objeví u dětí a mladých lidí.

2. typ (non-inzulin-dependentní) - tvoří 90 až 95 % všech případů diabetu a obvykle se objeví u dospělých po 40. roce věku, nejčastěji u obézních.

Těhotenský (gestační) diabetes - objevuje se u 2 - 3 % těhotných žen. Jde o dočasnou rezistenci (necitlivost) na inzulin, která se zjistí zpravidla v polovině těhotenství. Tyto ženy mají zvýšené riziko, že u nich později vznikne diabetes 2. typu.

 

JAK S DIABETES ŽÍT?

Onemocní-li člověk diabetem, přinese to vždy některé změny v každodenním životě. Protože jeho organismus nedokáže udržovat v krvi normální hodnotu cukru a využít jej plně jako zdroj energie pro buňky těla, musí si postižený každý den ohlídat několik důležitých věcí.

I když vyrovnat se s diabetem bývá dost náročné, může diabetik úspěšně vzdorovat celé řadě nástrah, které mu při této nemoci hrozí, a prožít dlouhý, aktivní život. Ve Spojených státech má diabetes asi 16 milionů lidí (v ČR asi 600 000). Odborně se nemoc nazývá diabetes mellitus (česky cukrovka, zastarale úplavice cukrová) a je na 6. místě v žebříčku příčin smrti pro nemoc.

K úspěšnému zvládnutí diabetu je třeba plnit každodenně některé povinnosti. Patří k nim kontrola koncentrace cukru v krvi (glykemie), aplikace inzulinu nebo jiných léků na diabetes, dále zdravá výživa v předepsaném množství a pravidelné tělesné cvičení. Diabetes může vést ke vzniku i dalších vážných zdravotních problémů, např. k srdečním nemocem, mozkové mrtvici, slepotě, vadné funkci ledvin, poškození nervů i k amputacím.

Z výzkumných studií vyplývá, že u osob s diabetem 1. typu, které v průběhu intenzivní léčby inzulinem značně zvýší svou tělesnou hmotnost (u běžného člověka jde asi o 17 kg), dojde v krvi ke zvýšení triglyceridů (druh tuku), celkového cholesterolu a LDL-cholesterolu ("špatný" cholesterol v lipoproteinech nízké hustoty) a také ke zvýšení krevního tlaku. Autoři studie uvádějí, že za jistou dobu mohou tyto změny přispět ke zvýšení rizika srdečních nemocí.

Ischemická choroba srdeční je hlavním problémem diabetiků a také hlavní příčinou smrti způsobené diabetem. Podle výsledků dřívějších výzkumů je zřejmé, že intenzivní léčba diabetu může přispět k prevenci ischemické choroby srdeční. Publikovaná studie však ukazuje, že část pozitivního účinku intenzivní léčby může přijít nazmar, jestliže v jejím průběhu dojde u nemocného k velmi značnému přírůstku tělesné hmotnosti.

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip