Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kojení dětí: mýty a fakta

Kojení dětí: mýty a fakta

11.8.2018 - redakce Babinet.cz

Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že dítě by mělo být po narození plně kojené.

Pouze ve vyjímečných situacích je mu tento způsob výživy odepřený Kojení má pro novorozeňátko nenahraditelný význam, hlavně pro správný vývoj imunitního systému a pro upevňování citových vazeb mezi ním a matkou.

Mateřské mléko není, pokud jde o složení, po celou dobu kojení stejné.V prvních 14 dnech po porodu se hovoří o mlezivu. Jde o tekutinu bohatou na minerály (včetně železa a vápníku) a bílkoviny. Tyto složky postupně ubývají a přibývají tuky a cukry. S tím stoupá kalorická hodnota mléka, což odpovídá stoupajícím energetickým nárokům kojence.

Mateřské mléko je bohaté na cholesterol a fosfolipidy. To by možná u dospělých vadilo při diskusi o zdravé výživě, u kojenců se ale jedná o nenahraditelný zdroj stavebních látek pro buněčné membrány rostoucího organismu. V mléku jsou přirozeně i všechny potřebné vitamíny.Mateřské mléko je ideálním výživovým koktejlem. Při plném kojení nepotřebuje dítě žádné přídavky vody.

Pro správné nastartování celého koloběhu kojení je nejlepší, když je novorozenec přiložený k mateřskému prsu ještě na porodním sále. Hlavně prvorodičkám může činit technika kojení zpočátku určité těžkosti. Nemělo by se však stát, že je matka s dítětem propuštěná z porodnice bez toho, aby se ošetřující lékař ujistil o tom, že zvládla celý proces kojení a základní péče o dítě. Dnes existují specializovaní pracovníci, kteří s osvojením těchto znalostí maminkám pomáhají. V případě nejistoty je lepší se poradit, při nesprávné teechnice kojení totiž může dítě trpět hladem a u matky může jít o příčinu opalovaných zápalů prsní žlázy.

Už během kojení může matka začít menstruovat. V prvních dnech to může vést k poklesu tvorby mléka. Většinou se ale vše po jednom až dvou dnech samo upraví, takže není nutné se obávat, že by dítě trpělo hlady. K častým omylům kojících matek patří domněnka, že kojení chrání před dalším otěhotněním. Jistý obranný účinek lze očekávat, ale rozhodně je rozumnější se v případě potřeby obrátit na gynekologa s otázkou výběru té správné antikoncepce.

S přechodem na nemléčnou stravu by se mělo začít až na doporučení dětského lékaře. Předčasné příkrrmy totiž mohou položit základní kámen pro alergie a obezitu v dospělosti.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Xixao1981
14.8.2018 12:40

Skoda ze si clanek kvuli reklame, ktera neustale zakryva text nemohu poradne precist.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip