Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Prosluněné stráně...pozor na zmije! Poradíme, jak při uštknutí!

Prosluněné stráně...pozor na zmije! Poradíme, jak při uštknutí!

8.8.2018 - redakce Babinet.cz

Nechat se uštknout jedovatým hadem je nepříjemné. Ze všech plazů na světě je jich pro člověka jedovatých asi 5%. Naštěstí u nás v Čechách nás může běžně ohrozit pouze kousnutí zmijí. Je zde ale určitá pravděpodobnost, že se i v našich zeměpisných šířkách setkáme s nějakou tou exotickou "potvůrkou", která uprchla nepozornému chovatelovi z terária.

Naštěstí většina hadů před člověkem raději uprchne, vyplaší je kroky a hluk. Překvapená zmije však útočí bleskově. Kousne člověka a okamžitě se stáhne. Bohužel i za tuto krátkou dobu stačí vstříknout do těla své oběti jed.

Hadí jed působí většinou rychle. Příznaky jsou jak lokální tak celkové. V místě uštknutí je to hlavně otok, který může nebezpečně utlačovat okolní tkáně. Bolest se může dostavit až s jistým odstupem. Mimo to tyto jedy působí toxicky na nervovou tkáň a krevní elementy. Mohou zhoršit i srážení krve.

Pro laika je důležité umět poskytnout první pomoc. Základním pravidlem je znehybnit postiženou končetinu, například improvizovanou dlahou z větví a omezit fyzickou námahu postiženého na minimum. Není na škodu zkusit šetrně vytlačit jed z rány. Případné krvácení může odplavit část jedu z rány. Rozhodně ale do rány neřezat, nikdy člověk neví, jaké struktury může poškodit.

Vhodné je i přiložit škrtidlo, ale jenom tak, aby se zpomalil žilní odtok, kdežto tepenný přítok zůstal poškozen minimálně. Správné provedení je relativně obtížné, lze si ho ověřit nahmatáním pulsu na tepně pod škrtidlem. Takto se dá zpomalit vstřebávání jedu.

Přiložený tlakový obvaz by se neměl sundat před definitivním ošetřením v nemocnici. Dá se pouze trochu povolit, když končetina příliš otéká. Není ani na škodu, právě naopak, když si zachránce pamatuje, kdy škrtidlo přiložil.

Uštknutého je samozřejmě nutné co nejrychleji dostat do nemocnice. Nikdy totiž není možné odhadnout, jak se zdravotní stav pacienta bude vyvíjet. Zde se dá pak i aplikovat sérum proti hadímu jedu.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.