Babinet.cz  /  Recepty  /  Masa a vnitřnosti  /  Milujete meloun? Připravte si ho s kachními stehny!

Milujete meloun? Připravte si ho s kachními stehny!

1.8.2018 - redakce Babinet.cz

Meloun, kdo by ho v horkých letnch měsících neměl rád. Vyzkoušeli jste ho ale i v teplé kuchyni? Máme pro vás opravdu originální recept!

Suroviny:

  • 2 kachní stehna
  • 2 lžíce medu
  • 1 lžíce sojové omáčky
  • oregáno
  • 20 vykrájených kuliček z bezpeckového melounu

Postup:

V nepřilnavé pánvi a bez oleje osmažíme na polovičním ohni kachní stehna. Nejdříve ze strany s kůží, cca 6 minut, kdy sléváme pryč tuk, který pouštějí, abychom dosáhli křupavé kůže. Slijeme všechen tuk, který stehna pustila, a otočíme je. Smažíme další cca 4 minuty z druhé strany. Přidáme med a sojovou omáčku.

Vykrajujeme z melounové dužniny kuličky, které smažíme na pánvi cca 1 minutu.  Vypneme plamen, necháme je odpočinout, aby stehna a meloun zkaramelizovaly v teple pánve. Servírujeme kuličky a stehno na talíř, ozdobíme oreganem. Ihned podáváme.

.........................................

Zajímavost: Vývoj bezpeckového melounu a pěstování

Jak se ale melouny bez jadérek pěstují? Odpověď najdeme ve speciálních botanických postupech. Chromozomy jsou stavební kameny, které živým věcem včetně rostlin a melounů propůjčují typické znaky či rysy. Pěstitelé melounů zjistili, že zkřížením diploidní rostliny (obsahující standardní dvě sady chromozomů) s tetraploidní rostlinou (obsahující čtyři sady chromozomů) získají plod, který produkuje triploidní semínka (má tři sady chromozomů). A právě z  těchto triplodních semínek rostou melouny bez jadérek! Melouny bez jaderék potřebují k opylení a k tomu, aby měly plody, melouny s jadérky. Na polích, kde se pěstují melouny bez jadérek, představuje přibližně 25 % rostlin druhy s jadérky a 75 % druhy bez jadérek. K takovému poli je pak přistaven včelí úl, aby včely křížem opylovaly rostliny bez jadérek a rostliny s jadérky. Bez opylování křížem by melouny bez jadérek neměly žádné plody. Největším benefitem je, že tento postup nevyužívá genetickou modifikaci. Sazeničky se sázejí 3 -4 metryod sebe a rostou ve vyvýšených záhoncích (vysokých 10 -15 cm) ze zúrodněného písku a písčité hlíny. Sazeničky vodních melounů se do záhonků sázejí ze školek. Žluté květy melounů musí opylovat medonosné včely. Je zapotřebí opylovat i sterilní melouny bez jadérek, jinak by neměly plody. Za měsíc vyrostou šlahouny dlouhé až 2 -3 metry. Za 60 dní vyrostou na šlahounech první melouny. Úrodu lze sklidit za 90 dní. Melounová slupka je na pohled tvrdá, ale ve skutečnosti je docela křehká, a proto se melouny musí sklízet ručně. Pěstitelé melounů hledají bledá nebo máslově žlutá místa ve spodní části – ta totiž znamenají, že meloun je zralý. Draslík: 2 půlměsíčky melounu představují i zdroj draslíku. Tento minerál je důležitý pro udržení vody v těle a nachází se ve všech buňkách.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další recepty

Náš tip