Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Ucpaný odpad?! Jak ho bezpracně, ale dokonale vyčistit v ženském stylu

Ucpaný odpad?! Jak ho bezpracně, ale dokonale vyčistit v ženském stylu

1.8.2018 - redakce Babinet.cz

Stojatá voda plná vlasů a mazlavých šminek, veškeré nečistoty a mastnota se viditelně usazují na povrchu dřezu, nebo umyvadla. Přesně tohle vždycky vidíme, když se ucpal odpad. Už zase! Manžel má na vyčištění spoustu času a vám místo odtoku, tečou nervy. Budete čekat na svou drahou polovinu, nebo se pustíte do snadné nápravy sama?

Zvládnete to i bez muže

Když už se jakýkoliv odtok ucpe, nemusíte čekat, až se pán tvorstva uráčí sjednat se dřezem pořádek. Zřejmě by nakonec sáhnul po zvonu a za doprovodu funivých zvuků se jej snažil prošťouchnout. Což je koneckonců také správný a žádoucí způsob, proti tomu nelze nic namítat.

Poradíme vám dnes ale pár tipů, které určitě oceníte hlavně pro jejich okamžitou efektivitu a také bezpracnost. Takže tentokrát žádný zvon.

Jde o jednoduché kroky, které zvládnete elegantně sama. A pak SBOHEM, ucpaný odpade a nechutně kalná vodo, nazdar zápachu a pa bakterie.

Jdeme na to

Nepůjde o žádné složitosti. Na vás je jen výběr svého samočisticího favorita.

  • Soda a ocet

Pro tento způsob potřebujete 4 šálky jedlé sody, 2 šálky soli, teplý ocet a nakonec teplou vodu.

Nejdřív ze všeho smíchejte sodu se solí. Pořádně protřepte, aby se sypké směsi hezky smísily. Zasypte tímto ucpaný odtok. Prolijte následně šálkem teplého octa. Nechte 15 minut působit a pak jen vše, podle potřeby, prolijte teplou vodou. Nepoužívejte horkou vodou. Ta by se vám mohla nevyplatit a poškodit plastové prvky odpadu. Špína se ihned rozpouští a odtok povoluje.

  • Sůl a prostředek na mytí nádobí

Tento způsob můžete aplikovat i v koupelně, ale jde hlavně o kuchyňskou vychytávku. Sůl totiž rozpustí všechny usazeniny a nečistoty, které se týkají hlavně kuchyňského teritoria. Zasypte tedy odtok šálkem soli a zakápněte půl šálkem prostředku na nádobí. Nechte hodinku působit a poté zase prolijte teplou vodou.

  • Teplá voda a tekuté mýdlo

Jde o velice šetrnou metodu, která navíc působí jako dokonalá prevence. Smíchejte šálek vody s pár lžičkami teplé vody a několikrát týdně touto připravenou směsí odtok prolívejte.

  • Kypřící prášek a citron

Zase dojde ke spolehlivé reakci, která si s odtokem poradí. Vsypte do odtoku 2 lžíce kypřicího prášku a prolijte půl šálkem citronové šťávy.

  • Sůl a tekutý písek

Opět stačí do odtoku nasypat šálek kuchyňské soli a zakápnout pár lžícemi tekutého písku. Nechte půl hodiny působit a závěrem zase prolijte teplou vodou.

  • Coca Cola

O škodlivosti Coca Coly se vedou vášnivé debaty. Ať je to, jak je to, na odpady tento nápoj funguje skvěle. Pokud máte doma zbytek Coly a zrovna se ucpává odpad, zapojte ji do hry. Zalijte nejdříve odtok pár lžičkami prostředku na nádobí a poté ho dorazte šálkem Coly. Reakce bývá někdy celkem bouřlivá, ale nezávadná, nelekejte se proto.

Znáte i vy nějaké další spolehlivé a zároveň bezpečné fígle, které s ucpaným odpadem zamávají? Poraďte nám i ostatním, do komentářů.

Napsala Bára Klímová

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Elvis48
1.8.2018 13:05

Dobrý den, zaujal mne tento návod. Teplá voda a tekuté mýdlo Jde o velice šetrnou metodu, která navíc působí jako dokonalá prevence. Smíchejte šálek vody s pár lžičkami teplé vody a několikrát týdně touto připravenou směsí odtok prolívejte. Ten ucpaný odpad se z toho určitě musí potentočkovat !!! Zdraví Elvis48. AHOJ.

Elvis48
1.8.2018 13:05

Dobrý den, zaujal mne tento návod. Teplá voda a tekuté mýdlo Jde o velice šetrnou metodu, která navíc působí jako dokonalá prevence. Smíchejte šálek vody s pár lžičkami teplé vody a několikrát týdně touto připravenou směsí odtok prolívejte. Ten ucpaný odpad se z toho určitě musí potentočkovat !!! Zdraví Elvis48. AHOJ.

Maruška11
1.8.2018 13:09

Dobrý den. Teplá voda s pár lžičkami teplé vody je fakt super. Jen kam dám to mýdlo??? To si ušetřím na něco jiného....

nenasyta
1.8.2018 13:32

Nevím odkud brala dotyčná osoba /autorka článku/znalosti či zkušenosti s čištěním odpadů.To tam může rovnou nalít sádru a vyjde to na stejno.Jediná věc která může v tomto případě fungovat je soda a ocet.Nic víc z uvedeného v článku nefunguje ani náhodou i když se budete modlit.Nazdar.

vlčice888
1.8.2018 17:41

Bára Klímová - tak to je osoba, která tedy rozhodně v životě nevyčistila žádný odpad!!! Ale není to náhodou PANÍ UČITELKA???? Ze zkušeností víme, že - KDO NEUMÍ - UČÍ!!! To se mi zase více líbil skutečný příběh o čištění odpadu jedné domácnosti z Brna. Začnu od konce. Mladá paní dostala k náhradě rozežranou sedačku v autobuse Městské hromadné dopravy. Mohl za to samozřejmě manžel té mladé paní, který stále neměl čas vyčistit odpad. A tak se mladá paní poradila po mobilu s kámoškou, která jí řekla, že má doma NĚCO MOC DOBRÉHO NA ČIŠTĚNÍ ODPADŮ, ať si přijede, že toho má dost a že jí trochu dá. Takže TO ty dvě krasavice nalily do PET lahve! Výsledek - samozřejmě - rozežraná PET láhev, rozežraná větší kabelka, ve které mladá paní ten přípravek na vyčištění odpadů od kámošky vezla, rozežrané rifle mladé paní, poškozená kůže na noze té mladé paní, která si vyžádala lékařské ošetření a nakonec - rozežraná sedačka v autobuse Městské hromadné dopravy. A ještě úhrada té rozežrané sedačky v autobuse Městské hromadné dopravy. Ale byl to fakt výborný prostředek na čištění odpadů. Fakt se stalo!!!

Cert
1.8.2018 18:49

To je vážně blbost, pro server ale výhodný, přiláká hodně lidí. Ono vám to možná na chvíli odstraní ucpávku z tuků, vlasů, ... Ale odpad se vám dál a dál zhoršuje, jen oddalujete totální kolaps a souvislé zanesení. Nechte si jednou za pár let odpad pročistit mechanicky a občas napusťte plný dřez nebo umyvadlo horkou vodou a vypusťte. Rozpustí tuky a vyplaví odpad. Nechci nikoho urážet, ale pokud už nějaký článek napíšu a chci lidem radit, měl bych o tom něco vědět.

Instalater
2.8.2018 10:40

Dobrý den,zaujal mě článek o čištění odpadů. I když nerad,ale musel jsem napsat,protože mě čištění odpadů a kanalizací živý... Lidé prosim Vás nedělejte s odpadama žádné pokusy!!! Když to neodtéká,tak zkuste zvon a maximálně horkou vodu.. Pokud mate odpady dobře udělané,tak Vám horká nebo vroucí voda s trubkama nic neudělá(paní zde píše ,že horkou v žádném případě,ale to je špatně). Horká voda je nejlepší prevence na odpady. Takže pokud nezabere zvon a ani horká voda,tak nic nezkoušejte,žádné granule(Krtek,Hydroxid atd.. jen odpadu ublížite ještě víc a Vaší peněžence taky). Zavolejte instalatéra a nebo přímo firmu na čištění odpadů a kanalizací a uděláte nejlepší věc,kterou jste mohli udělat... Pravda budete muset hlouběji do peněženky,ale když si zatemujete velkým množství nějakých granulí to potrubí,tak Vás to možná přijde na daleko větší peníze a pak se kolikrát musí potrubí vysekat,protože ty granule se spojí v jeden velký kus a pak to není šance prorazit... Přeji hezký den a raději se vždy aspon poradte s odborníkem. Dřív než bude pozdě... S pozdravem RIDGID čistič odpadů a kanalizací... "Vaše h...a,moje starost"

cockin
3.8.2018 01:32

Dobrý den. Pokud vaše odpady nejsou z hliníku a jejich slitin, vyčistíte dokonale odpady naprosto jednoduchým způsobem. Zajděte do nejbližší drogerie a požádejte o Hydroxid sodný (louh), není volně dostupný na regálech. 1 kg stojí cca 60 Kč. Cca 10 dkg nasypte do odpadu a zalijte vařící vodou (řiďte se návodem) - pozor na oči; v odpadu to začne šumět a bublat, zhruba po 30-40 minutách propláchnete odpad vodou. Odpad je vyčištěn. Toto stačí provést tak 2x do roka. Levné a funguje to.

lenni
4.8.2018 17:29

Ale hydroxid sodný najdete naprosto běžně v regálech, ať už to je tesco, nebo teta. A pokud ho zrovna nemají pod názvem hydroxid sodný, tak bude pod názvem třeba krtek, nebo čistič odpadů a složením to je pouze ten hydroxid sodný. Ještě jsem neviděla, že bych ho v regálu nenašla a to i v obyčejné vesnické večerce.

Roman186
5.8.2018 08:18

V očekávání nových informací jsem rozklikl, ale bohužel jen snůška nesmyslů. Zvlášť toto: Smíchejte šálek vody s pár lžičkami teplé vody... to mě opravdu pobavilo. Odměřování na šálky je taky zvláštní (paní asi četla hrníčkovou kuchařku) a v případě, kdy se měly míchat dva šálky jedlé sody se solí, ony ty dva šálky sody by velmi pravděpodobně přišly dráž než kilové balení hydroxidu sodného, který je zaručeně účinný, mají ho v každé drogérce a dá se použít vícekrát. Mám samozřejmě na mysli ucpání odpadu někde v potrubí za sifonem a z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud nepomůže hydroxid, tak pak už jedině protáhnout pružinou na odpady. Z těch uvedených cemikálií dávám přednost hydroxidu. Je fakt, že po zalití horkou vodou je divočejší než komerční přípravky Krtek apod. , ale zase účinější jen je třeba dávkovat s citem a počínat si opatrně.

Wanda01
5.8.2018 14:24

Využívání prostředků které obsahují chlor, louh (hydroxid) či kyselinu, celkem spolehlivě pozabíjí veškeré užitečné bakterie způsobující rozklad odpadů které splachujete. Pokud tedy máte vyhnívací septik či čističku je využití uvedených prostředků naprostá hloupost !! Pokud nestačí horká voda s běžným saponátem lze ještě využít kanalizační pero. Je to sice pracnější ale určitě šetrnější metoda nežli již uvedená chemie.

všetečka
1.9.2018 18:29

Už jsem to pochopila. Toto je návod na čištění odpadů pro ženy. Takže mám očekávat bouřlivou reakcí smícháním vody a 4 lžiček teplé vody. Dám si mozek do čistírny a jdu tedy k odpadu čekat, co to udělá..... Měla jsem tu na odpad instalatéry, použili po velkém dohadování louh. Týden to bylo fajn. Po té stejný problém - voda ze sprchového koutu odtéká velmi pomalu. Občas se ozve z výlevky něco jako chrochtání a z odpadu začne stříkat špinavá voda. Myslím, že řešení bude nejspíš důkladné protažení spirálou. Protože jsem ale jenom ženská, tak čekám stále u té výlevky, až se odpad uvolní sám od sebe. (Voda je tam skoro pořád.) Se zvoláním ať žije lidská blbost! očekávám další podobně kvalitní rady. Jsou mi fakt zapotřebí jako sůl - dávno jsem se tak dobře nepobavila.

Irena35
21.9.2018 12:46

Zdravím, já našla celkem dobrý návod na http://bydleniii.cz/jak-vycistit-ucpany-odpad/ , kde radí do potrubí nalít hrnek horké vody. Poté nasypat do odpadu půl hrnku jedlé sody. Nechat sodu působit, alespoň po dobu 5 minut. Připravit si roztok z jednoho hrnku octa a jednoho hrnku horké vody. Nalít do odpadu a nechat deset minut působit. Poté celý odpad ještě propláchnout jedním hrnek převařené vody. Jsou tam i další babské rady, ale tahle mi funguje.

Julča78
19.10.2018 10:08

Dobrý den par dobrych tipu je jeste tu https://eshop-sinks.cz/content/36-cisteni-odpadu-u-drezu-jednoduse-rady-a-tipy kdyby se nekomu hodilo :)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip