Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /   Potřebujete zvednout sebevědomí? Vyzkoušejte pár jednoduchých triků!

Potřebujete zvednout sebevědomí? Vyzkoušejte pár jednoduchých triků!

28.7.2018 - redakce Babinet.cz

Velká část z nás někdy v minulosti řešila nebo řeší své sebevědomí. Známe to téměř každý: v práci si nedokážeme říci o zvýšení platu, protože si nejsme jisti, zda si to zasloužíme. V restauraci se stydíme oslovit osobu druhého pohlaví, protože si nejsme jisti, zda se jí budeme líbit nebo zda jí budeme sympatičtí. Bojíme se toho, co si o nás druzí lidé myslí a když se nám něco nelíbí, nedokážeme jim to říci ve strachu, že nás přestanou mít rádi.

Pokud i vy máte problém se sebejistotou, přečtěte si následující článek, ve kterém se s vámi podělíme o některé tipy na zvýšení sebevědomí.

 1. Najděte a přijměte své negativní stránky a své fyzické nedostatky.
 2. Nesrovnávejte se s ideálem, který vytváří společnost. Není reálný. Modelky a modelové tráví hodiny úpravou a jejich fotky jsou navíc retušované. Kdyby si Vás vzali „do parády“ odborníci, také byste byli krásní
 3. Přijměte, že jste odlišní a važte si toho.
 4. Nestavte své sebevědomí na hodnocení okolí, na šéfovi, který se špatně vyspal nebo na podrážděných spoluprcovnících. Jen vy totiž víte, jací skutečně jste.
 5. Najděte své pravé JÁ, v čem jste dobří, co vás baví a na co naopak nemáte schopnosti. Pak už Vám nikdo Vaše sebevědomí nedokáže srazit.
 6. Právě TEĎ si odpusťte vše, co děláte špatně. Přijměte své chyby jako vaši součást a přestaňte se za ně odsuzovat.
 7. Nic nemusí být přesně takové, jak to vidíme. My si myslíme, že nás nová kolegyně/kolega nemají rádi a ve skutečnosti si můhou být sami sebou nejisti a tváří se nepřístupně.
 8. Málo sebevědomí a sami sebou nejistí lidé často mívají na sobě „masky“. Můžou hrát nepřístupnost, agresivitu, pohrdání, výsměch… nenechte se jejich maskami vyvést z míry.
 9. Když nás ostatní kritizují, zlobí se na nás, pohrdají námi, ta chyba není v nás. My děláme to nejlepší, co umíme a máme právo na chyby. Ta chyba je v nich!
 10. Mějte se opravdu rádi, jen tak můžete být spokojení se svým životem      a ostatní si toho také všimnou
 11. Buďte, jací chcete a čím chcete vy sami, už se nikdy nesnažte být takoví, jaké vás chce mít společnost. Pak budete svobodní, sebevědomí a šťastní

A teď ještě praktická metoda, jak začít na svém sebevědomí pracovat:

a)      Musíte chtít změnu, nejen o ní mluvit a stěžovat si.

b)      Aktivně pracujte na změně. Buďte k sobě pozorní, všímejte si svého jednání a svých pocitů. Pište si své úspěchy i neúspěchy do deníku, a pokud se Vám nějaká situace nepodaří zvládnout tak, jak byste chtěli, přehrajte si ji v duchu správně. Tak se Vám postupně dostane do podvědomí a brzy podle ní začnete i jednat.

c)      Pokud stále děláte chyby – přijměte je, neodsuzujte. Jen to snižuje sebevědomí. Děláte přeci to nejlepší dle Vašich možností a okolností. Máte právo na chyby.

A to nejdůležitější na závěr: aby se vám podařilo získat zdravé sebevědomí, musíte na sobě cíleně a pravidelně pracovat. První změny by se měly projevit asi do 3 týdnů. Přeji všem hodně úspěchů!

 

Napsala  Jitka Kadečková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.