Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Permanentní bolest zad? Nechci, stačilo, děkuji!

Permanentní bolest zad? Nechci, stačilo, děkuji!

10.7.2018 - redakce Babinet.cz

Trpíte bolestmi zad? Ranní ztuhlost a vstávání z postele je každodenním utrpením? Pak znáte dobře tohle peklo i vy. Bohužel. Bolesti zad jsou většinou vleklé a vytlačují nás z běžné komfortní zóny. Co preventivně dělat, aby záda nebolela?

Patříte do klubu?

Nemáme na mysli uhlazený golfový klub. Ani klub čtenářů lačnících po knižních novinkách. Jde o mnohem smutnější klub. Je to klub přikrčených postav, které si v jednom kuse promačkávají a třou některá místa na zádech.

Vidíte se živě v následujících bodech také? Patříte do klubu?

  • Pohyb je pro vás obtížný.
  • Protivná a únavná bolest skoro nepolevuje.
  • Otočení hlavou se už dopředu obáváte.
  • Sport je pro vás zřejmě hudbou budoucnosti. Jestli tedy někdy záda přestanou bolet.
  • Pomalé dosedání a také vstávání je samozřejmostí.
  • Špatná nálada a plíživá zoufalost, díky přetrvávajícímu nepohodlí, se stala automatickou.

Co za těmito nepříjemnostmi stojí? Bolest zad. Předejděte jim. Teď hned. Jak?

Záda nepřetěžujte

Nosit tašku pouze na jedné straně je hazard, nezapomínejte na to. Strany střídejte. Zátěž si hlídejte. Nejen těžká břemena, ale také drobnosti, nezvedejte přes záda. Vždy si pomozte nohama. Takže nejdřív jděte do podřepu.

A víte, kolik škody může na vašich zádech napáchat špatné držení těla při chůzi?

Chytré pomůcky

Balanční podložky, nebo balanční židle. Dopustit na ně nedají obzvláště ti, kterých se týká sedavé zaměstnání. Fungují také jako velmi efektní prevence, protože např. podložka vede ke správnému držení těla. Pokud ji pořídíte svým dětem, v budoucnu vám odpadne věčné napomínání typu: „Nehrb se!“

Princezny na hrášku

Šetřit si zdraví, rozhodně neznamená totéž, jako šetřit právě na něm. Rádi se dobře vyspíte? Dopřejte tedy i zádům, opravdový a zdravý odpočinek. Nesnažte se nic ošidit na zdravotních matracích a anatomických polštářích. Ty se vám krásně přizpůsobí. Provizorní řešení o šesti matracích, není správnou volbou.

Střídejte polohy

Teď nejsme ve světě erotiky (a že se zrovna tam střídání rozhodně vyplatí). Jak bychom tam taky s bolavými zády mohli být, že?

Pokud dlouho sedíte, vystřídejte vždy po 30 minutách polohu. Vstaňte, protáhněte se, udělejte pár kroků a jděte se třeba napít.

Ach ta kolena

Může se to zdát jako maličkost. Jenže není. Pokaždé, když sedíte, kolena byste měli mít o něco níž, než zadek.

Pohyb

Palčivý bodík, nicméně rozhýbejte se – to se lehce řekne, ale hůř udělá. Navíc s bolavými zády. Ale správnými cviky posílíte zádové svalstvo a budete se cítit lépe. Nestyďte se proto obrátit na odborníka. Můžete začít u praktického lékaře a pokračovat k fyzioterapeutovi, nebo rehabilitačnímu lékaři.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip