Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  5 tipů pro výběr lezeček

5 tipů pro výběr lezeček

20.6.2018 - redakce Babinet.cz

Lezečky – základní vybavení každého lezce. Zároveň je však nejtěžší je vybrat. Při jejich nákupu se totiž musíte soustředit na spoustu parametrů. Přinášíme vám pár tipů, jak si vybrat lezečky, které vám padnou.

1. Velikost

O správné velikosti lezeček bychom mohli debatovat věčně! A všechny debaty vždycky skončí u toho, že je vždy musíte vyzkoušet. Lezečky nejsou bačkory ani pohorky, takže u nich nečekejte pohodlí. Chodit v nich také nikdy nebudete, jsou zkrátka určeny jenom k lezení. A k tomu jsou také uzpůsobeny. Obecně se dá říci, že čím pokročilejší budete, tím menší lezečky byste měli mít.

2. Tuhost

Tuhost lezečky ovlivňuje mezistélka. Zjednodušeně řečeno, čím tužší bota je, tím vhodnější je na lezení cest s drobnějšími stupy a pro začátečníky. Měkkou zase oceníte na plotnách a na místech, kde potřebujete větší kontakt se skálou.

3. Tvar boty

Za tvar lezečky a objem je zodpovědné kopyto. Jiné kopyto bude potřebovat začátečník, jiné se používá pro výrobu dámských či dětských lezeček a úplně jiné pro sportovní lezení. Právě kopyto rozhoduje o tom, jestli bude lezečka spíše rovná nebo prohnutá.

Pro sportovní lezení se hodí spíše prohnuté lezečky. Nohy pokročilejších lezců v nich nebudou už tolik trpět, jsou totiž na nepohodlí zvyklé. Začátečníci ocení spíše kopyto rovnější. Svou roli hraje i šířka chodidla a tvar prstů.

4. Lepička

Lepičku najdete na spodu lezeček, právě ona je zodpovědná za to, jak drží bota na skále. Nehraje tu roli, jestli jste na stěně nebo venku, důležité je, aby správně držela a nesnižovala citlivost nohy. Začátečníci dávají přednost delší životnosti, zatímco pokročilí lezci se soustředí na lepší přilnavost. Tu správnou poznáte, až budete mít něco odlezeno, každému totiž vyhovuje trochu něco jiného.

5. Zapínání

Zapínat lezečky můžete třemi způsoby. Můžete mít jen nazouvací lezečky, často to bývají měkké lezečky a jsou vhodné na bouldering. Suché zipy vám zajistí lepší přizpůsobení noze, ale nejlépe utáhnete lezečky pomocí starých dobrých tkaniček. Jsou výhodné i proto, že si je můžete povolit či utáhnout přesně podle potřeby. Navíc je můžete utahovat už od špičky.

Než si lezečky odnesete domů, pořádně si je vyzkoušejte. Věnujte jejich výběru dostatek času a nebojte se ptát odborníků. Držte se principu dvojího zkoušení, při prvním obutí zjistíte, jestli jste vybrali správnou velikost a až při druhém otestujete, jestli dobře sedí.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip